Skocz do zawartości

Czy na działce 1000m2 będzie można postawić dom przy następującym MPZP


Recommended Posts

Witam, będę bardzo wdzięczny za pomoc. 

 

Zakupiłem działkę z żoną o powierzchni 1000 m2 jako działkę budowlaną. Niestety dziś w urzędzie dowiedziałem się, że owa działka jest za mała by coś mogło na niej powstać. Działka jest objęta MPZP A.MN.1500. Z informacji od urzędu wynika, że przez Rozdział 2 paragraf 12 punkt 2 blokuje każdą budowę na tej działce bo jest za mała. Załączam też definicję o zwiększonym normatywie powierzchniowym. Czy posiadając działkę o powierzchni 1000m2 faktycznie nie będę mógł nic na niej wybudować ?

 

Link do MPZP: https://bip.wiazowna.pl/urzad,a,27414,uchwala-nr-365-xxxviii-2001-z-23052001-wiazowna-koscielna-ul-turystyczna-czesc-a-i-d.html

 

 

749040124_Zrzutekranu2021-09-30o19_34_54.thumb.png.b22bbc2fb2469bc56d101bd35cf10e70.png

373108659_Zrzutekranu2021-09-30o19_37_31.thumb.png.be0a042d4d0975c302af5fe71f5cf0c7.png

 

 Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam

Edytowano przez Monecki (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Wygląda na to, że na tej działce nie można wznieść jakiegokolwiek "obiektu kubaturowego", w tym budynku mieszkalnego jednorodzinnego. A w zasadzie nawet wiaty. 

Żaden przepis nie definiuje wprawdzie pojęcia "obiekt kubaturowy". Nie znalazłem takiej definicji także w tym MPZP, ale warto go jednak staranniej sprawdzić pod tym kątem. Bo inaczej pozostaje tylko orzecznictwo sądowe. A w nim mamy rozumienie, że kubaturowy jest każdy obiekt, któremu można przypisać określoną kubaturę:

http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-sa-kr-1527-13/rozbiorka_budowli_lub_innego_obiektu_budowlanego_dokonanie_oceny_stanu_technicznego_doprowadzenie/19c81e3/4.html?q=&_symbol=601_6014&_haslo=Budowlane+prawo&_sad=Wojewódzki+Sąd+Administracyjny+w+Krakowie&_skarzony=Wojewoda&_okres=2014_02

 

To Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, wyrok z 14 lutego 2014 r., sygnatura II SA/Kr 1527/13. Takie rozumienie przedstawiono w uzasadnieniu wyroku:

"Wprawdzie ustawa Prawo budowlane i ustawa z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) nie zawierają definicji obiektu kubaturowego, a także definicji takiej nie zawiera posługujący się tym pojęciem obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to należy przyjąć, że pojęcie to odnosi się do wszelkiego rodzaju obiektów budowlanych, których można obliczyć objętość. Kubatura budynku zgodnie ze słownikiem Języka Polskiego PWN jest rozumiana jako objętość wszystkich kondygnacji nadziemnych i podziemnych oraz kondygnacji przyziemnej budynku. A zatem obiekt kubaturowy to nic innego jak budynki i inne obiekty budowlane którym można przypisać parametr objętości."

 

Wprawdzie ten wyrok, a więc i ta interpretacja pojęć, nie jest wiążąca dla innych sądów, ale wątpię, żeby ktoś to podważył.

 

Link do komentarza

Z fragmentu  cytowanego tekstu wynika, że ustalenia uchwały odnoszą się do nowych wydzieleń, zatem jeśli działka  powstała wcześniej niż uchwała to formalnie nie dotyczy już istniejących nieruchomości. Oczywiście ustalenie stanu faktycznego wymaga  zapoznania się pełną dokumentacją prawną dotycząca tego terenu., a także dokładne przestudiowanie treści MPZP, gdyż cytowany dokument to tylko ustalenia na etapie studium do opracowania planu.

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Niestety wydzielenie nastąpiło po uchwale o MPZP. Uchwała miała miejsce w 2001 roku a w 2003 został wykonany podział. Byłem dziś u prawnika i otrzymałem informację, że podział jest źle wykonany i osoba zatwierdzająca popełniła błąd. Takie podzielenie nie powinno mieć miejsca i jest niezgodne z prawem i w takich wypadkach można skarżyć uchwałę lub podział albo postarać się o zmianę w MPZP.

Link do komentarza
 • 3 tygodnie temu...

Architekt, w urzędzie itp mówili, że działka jest budowlana przez MZPZ który wskazuje że działki MN są budowlane. Nikt, a w tym my nie zauważył wcześniej, że ten wskazany pkt może to wykluczyć. 

 

Urząd bardzo proobywatelski i stwierdził, że faktycznie 20 lat temu geodeta nie mógł wykonać takiego podziału oraz urząd nie powinien zatwierdzić takiego planu, więc będziemy zmieniać MPZP dla tej działki. Więc wszystko wyjaśnione. Dobrze, że urząd realnie chce pomóc :)

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Sporo się działo ale spoko. Będzie działać. Jeśli wszędzie są podłożone podkładki pod zbrojenie to OK.  Natomiast nieco inaczej zrobiłbym łączenie zbrojenia w narożnikach. Na temat uziomu nie wypowiadam się. Wprawdzie wykopy i zalanie ław to "wieś tańczy i śpiewa" ale to kwestia estetyki. I słabo związanego gruntu.
  • Uscislij, co i gdzie, bo naprawde mnie zdolujesz. Wolalabym wiedziec przed przybyciem majstrow w poniedzialek na stawianie fundamentow.
  • Nie chcę dołować ale wali mi fuszerą.
  • Lawy zalane... Tak wygladalo zbrojenie        tak po zalaniu               Troche mnie niepokoila ta niebieska rurka w betonie, ale majster powiedzial, ze to nie szkodzi.   Z betoniarka bylo hardcorowo. Bardzo hardcorowo. Prawie zakleszczyla sie w bramie, rozebrano wiec brame. Ale to nie wystarczylo, trzeba bylo wykopac slupki - metalowy do bramy, i betonowy do przesla. Tudziez zdemontowac jedno przeslo ogrodzenia. Slupki byly zabetonowane bardzo solidnie. Wyciagala je betoniara, ale sie zlamaly     Zlamaly sie troche za wysoko, trzeba bylo robijac beton i wykopywac. A zabetonowane byly bardzo solidnie. Ale to i tak bylo za wasko, wiec scieto rowniez dwie sosenki   w koncu betoniarka mogla wjechac       I juz na dzialce, zakrecajac, prawie natychmiast sie zakopala. Zakopala calkiem niezle           Trzeba bylo czeka (i czekac...), az przyjedzie duza koparka, zeby ja wyciagnac. W koncu sie pojawila     Bylo potem jeszcze troche problemu z dojazdem jak najblizej wykopu, polamalo sie troche galezi sosnowych na resztkach moich sosen, ale nic to... Wazne, ze lawy zalane. Koparka wyrownala troche poryty teren, po drodze byla trzyletnia swidosliwa, to ja tez wyrownala     Troche ja odkopalam, ale pionu to chyba nigdy nie odzyska...   Potem byla zabawa z postawieniem na nowo bramy i przesla, ktorego czesc sie polamala. Na szczescie, nie pozbylam sie resztek, ktore pozostaly po budowie ogrodzenia, w mysl zasady, ze na dzialce wszystko sie przyda. I tak radosnie, minal poniedzialek.  
  • Kampery zawsze w modzie.  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...