Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Instalacja elektryczna do altanki


Recommended Posts

Witam, mam zamiar w nowo wybudowanej altance podłączyć światło i gniazdo 230V. Do Altany mam już puszczony w ziemi kabel zasilający 3x2,5. Załączam schemat planowanej instalacji dotyczącej montażu jednego gniazda 230V wraz z pojedynczym włącznikiem, proszę o informację czy jest ok?

schemat.png

Link to postu
3 godziny temu, kamien13 napisał:

Witam, mam zamiar w nowo wybudowanej altance podłączyć światło i gniazdo 230V. Do Altany mam już puszczony w ziemi kabel zasilający 3x2,5.  

 

Jaki kabel? Opisz go. To raz. A dwa - gniazdek i oświetlenia nie instalujemy na jednym obwodzie. To łamanie prawa.

https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/22547-wykonywanie-zewnetrznej-instalacji-elektrycznej

Link to postu
18 godzin temu, retrofood napisał:

 

Jaki kabel? Opisz go. To raz. A dwa - gniazdek i oświetlenia nie instalujemy na jednym obwodzie. To łamanie prawa.

https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/22547-wykonywanie-zewnetrznej-instalacji-elektrycznej

Retro, w artykule przez Ciebie linkowanym nie ma ani słowa o tym, że niezgodne z prawem jest instalowanie w altance gniazdka i oświetlenia na jednym obwodzie. Co więcej, z tego co wiem, prawo nie zabrania stosowania takiej instalacji. Rozdziela się te obwody wyłącznie ze względów użytkowych, dla wygody, tak więc według mnie schemat przedstawiony przez kamien13 jest w porządku.

 

Jedyna rzecz, nad którą bym się zastanowił, to przekrój kabla: 1,5mm2 - taki jest w aukcji. Na schemacie za to jest kabel 2,5mm2.

Kabel 1,5mm2 zniesie bezpiecznie obciążenie do 10A, (można przyjąć, że odbiorniki mogą mieć łączną moc nie większą niż około 2kW)

kabel 2,5mm2 zniesie więcej, bo 16A (można przyjąć łączną moc odbiorników 3,5kW).

Jeśli się mylę, popraw mnie, proszę.

Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link to postu
57 minut temu, PeZet napisał:

Retro, w artykule przez Ciebie linkowanym nie ma ani słowa o tym, że niezgodne z prawem jest instalowanie w altance gniazdka i oświetlenia na jednym obwodzie.  

 

Nie ma też nigdzie zastrzeżenia, że nie wolno oddawać moczu na głównym skrzyżowaniu miasta.

Istnieją natomiast WT jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, 

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190001065  

Oraz normy, do których WT się odnoszą.

48 minut temu, kamien13 napisał:

Rzeczywiście, źle oznaczyłem grubość kabla na schemacie, w rzeczywistości jest 1,5mm. W altance planuje podłączać czajnik elektryczny o mocy 3kW.

 

Dlaczego takie cienkie żyły? Jaka jest długość tego kabla? Przecież będziesz miał spadki napięcia i ograniczenie mocy pobieranej. Bezsens.

Link to postu
1 godzinę temu, retrofood napisał:

 

Nie ma też nigdzie zastrzeżenia, że nie wolno oddawać moczu na głównym skrzyżowaniu miasta.

Retro, z pełną świadomością nie napisałem, że nie wolno :). Co do reszty, nie będę zaglądał do przepisów, choć kiedyś wszystkie przeczytałem, podczas montażu instalacji. Teraz już szczegółów nie pamiętam.

 

kamien13 będziesz chciał, to się zapoznasz, na pewno warto wiedzieć te rzeczy w trakcie realizacji. 

 

Co do długości kabla, to bym się zbytnio tym nie martwił, przedłużacze mają 50mb i przekrój kabla 1,5mm2.

 

kamien13, ja bym na twoim miejscu będąc podłączył wyłącznik nadprądowy 10A (standardowy s301B) tak na kablu przed zakopaniem i podłączył czajnik, albo coś więcej i sprawdził, czy wywali bezpiecznik czy nie. KONIECZNIE PRZED ZAKOPANIEM KABLA. Znam te historie, prosta sprawa, ale potem sam kłopot, pracochłonny.

Link to postu
1 godzinę temu, PeZet napisał:

 Co do długości kabla, to bym się zbytnio tym nie martwił, przedłużacze mają 50mb i przekrój kabla 1,5mm2. 

 

Mają też przekrój żył 0,75 mm2. Do cholery na allegro. Bo jesteśmy wolnym krajem (jeszcze), nawet pętlę można sobie założyć na szyję bezkarnie. Nawet nie myć zębów codziennie, chociaż dentyści (i nie tylko) to zalecają. 

Ale to nie oznacza, że nie myjąc zębów (to nie jest karalne) robimy właściwie. Tak samo jak kupując chińskie badziewie, dlatego że taniej. 

 

W latach siedemdziesiątych czytałem reportaż pewnego polskiego rolnika (po studiach rolniczych) ze stażu w Szwajcarii. I on się bardzo dziwił, że Szwajcarzy budując drogi dojazdowe do pól i łąk, kładą cztery warstwy asfaltu. Pytał ich, dlaczego tak robią.

- Bo nie jesteśmy aż tak bogatym krajem, żeby kłaść jedną warstwę! - brzmiała odpowiedź.

 

Dlatego nie ma sensu dyskutować z tymi, którzy oszczędzają złoty osiemdziesiąt, aby narobić sobie kłopotów za stówkę. Przecież dla nich ziemia jest płaska i koniec dyskusji.

1 godzinę temu, PeZet napisał:

 kamien13, ja bym na twoim miejscu będąc podłączył wyłącznik nadprądowy 10A (standardowy s301B) tak na kablu przed zakopaniem i podłączył czajnik, albo coś więcej i sprawdził, czy wywali bezpiecznik czy nie.  

 

To nie jest właściwy test. Bo czajnik grzeje minutę, dwie i tyle. A długotrwała dopuszczalna obciążalność prądowa jest zupełnie czymś innym. I zależy od rodzaju i sposobu ułożenia przewodu/kabla. Te wartości są podane w tabelach, trzeba sobie poszukać.

Link to postu

Pamiętać jeszcze należy, że obowiązuje zasada wytrzymałości łańcucha. Czyli najsłabszego ogniwa. A więc pod uwagę bierzemy miejsce najmniej korzystne na całej długości przewodu/kabla, bo to ono będzie decydowało o jego dopuszczalnej obciążalności.

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość AD
   Super! W końcu znalazłam wpis, który pomoże mi się odpowiedni przygotować do budowy. W tym roku w końcu zabieramy się za budowę naszego wymarzonego domu. Wiemy, że wiąże się to z dużą odpowiedzialnością i wieloma formalnościami do wypełnienia. Aby zaoszczędzić na tej inwestycji, chcemy część prac wykonywać samodzielnie. Szukamy też jak najkorzystniejszych ofert firm, które będą potrzebne przy budowie. Póki co naszym faworytem jest surpol, skąd między innymi chcemy wypożyczyć maszyny budowlane.
  • Gość Felek
   Do tej pory byłem kompletnie zielony w temacie malowania elewacji, ale po przeczytaniu kilku artykułów wiem już całkiem sporo na ten temat. Uważam, że wygląd domu to nasza wizytówka, więc warto postarać się, aby wyglądał schludnie. Właśnie dlatego zamierzam niebawem zdecydować się na pomalowanie elewacji swojego domu. Chcę zrobić to samodzielnie, aby móc na tym zaoszczędzić. Jedyne koszty jakie poniosę to te związane z materiałami i wynajmem podnośnika od firmy Gizo.
  • Swietnie, czyli mam jakas szanse zobaczyc go w akcji .
  • Ale wystarczy kupić termometr z dodatkiem higrometru za 4 albo 5 złotych polskich i czasami, w ciągu roku, poobserwować wskazania. Jaka jest wilgotność powietrza w lipcowym upale, jaka w jesienne słoty, a jaka podczas sezonu grzewczego. Jeden sezon wystarczy aby już wiedzieć. I odpowiednio do wiedzy reagować. Przecież sto lat temu ludzie na kaloryferach wieszali ceramiczne pojemniki z wodą, żeby zimą zwilżać powietrze, A dzisiaj nikt nic nie wie, trzeba czujników... i co one, bidne mają robic? Pokażą coś, ale przecież do czujników, aby jakiś sens miały, trzeba dolączyć całe urządzenia wykonawcze! Które będą reagować na wskazania czujników. Jak i kiedy? A na to pewnie będzie kolejny program sterujący, komputer znaczy się, i maszyneria do realizacji komend... Horror! Wszystko to kiedyś robiła jedna, niewykształcona gosposia, ale teraz trzeba bedzie stada "panów nizinierów" i fabryki barachła, wykorzystującej pierwiastki rzadkie. Dobrze, że już powoli odchodzę z tego chorego świata, bo tego nie da się pojąć.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...