Skocz do zawartości

Jak skorygować instalacje grzewczą w domku jednorodzinnym.


gintur

Recommended Posts

Witam 

W domu jednorodzinnym instalator wykonał mi instalacje grzewczą wg poniższego schematu.Instalacja funkcjonuje już 2 lata. Ogólnie działa ok ale mam jednak niedogrzaną  łazienke.W salonie znajduje się regulator pogodowy który ustawiam najczęściej na temp 22-23 st. Ogrzewanie na parterze jest ok na poddaszu również.... oprócz łazienki .Na rozdzielaczu podłogówki na poddaszu wszystkie przepływomierze są przykręcone na min . oprócz pętli która idzie na łazienkę i pralnię .Takie ustawienie również nie przynosi pożądanego cieplnego  efektu.W łazience i pralni, które są ze sobą połączone ,mam zamontowane  2 kaloryfery i są zasilane tak jak na rysunku.Niestety temperatura zasilania tych kaloryferów jest taka sama jak zasilanie podłogówki tzn zbyt niska aby dogrzać pomieszczenie.Czy istnieje możliwość jakiejś przeróbki aby podnieśc temp na grzejniki np do temp 40st aby pracowały one niezależnie od podłogówki?

Projekt podłogówki.jpg

Link do komentarza

Jeżeli masz wszędzie podłogówkę, a kaloryfery tylko w łazience, to nie da rady tego przerobić. Kaloryfery musiałyby być na osobnym obiegu, a to i tak by nie pomogło, bo z tego co wiem, żeby to sprawnie działało powinno być jeszcze sprzęgło żeby te dwa obiegi rozdzielić. Za duża różnica temperatur. Chyba że zaworem 3D, ale tu trochę loteria.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Bez dużych zmian i przerabiania całości to faktycznie ciężko. Nie bardzo by to miało sens. Najsensowniejsze będzie dodanie małego grzejnika elektrycznego w łazience.

Ewentualnie można sprawdzić czy sam grzejnik w łazience nie ma obniżonego przepływu nastawą wstępną zaworu pod głowicą termostatyczną albo przez częściowe zamkniecie zaworu odcinającego na powrocie. Nawet jeśli nie, to można wymontować w ogóle zawór z głowicą termostatyczną. Być może zmniejszenie oporów przepływu trochę podniesie temperaturę, ale to nic pewnego, nie znam tej instalacji.

Pozostaje jeszcze wymiana grzejnika, tak aby osiągał wyższą moc przy niskiej temperaturze zasilania (większy lub inny typ). 

Link do komentarza
44 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

I czy założenie, że podłogówka jest również w łazienkach jest słuszne? 

 

obraz.png.8bacf2b7736abf4dd9d6f24e0d9e0094.png

 

 

Dnia 28.09.2021 o 09:09, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

wymiana grzejnika, tak aby osiągał wyższą moc przy niskiej temperaturze zasilania (większy lub inny typ).

 

Jak woda do podłogówki ma ok. 30 stopni, to zwiększanie powierzchni grzejników, które są lekko ciepłe w dotyku, niewiele da...

 

Dnia 28.09.2021 o 07:39, podczytywacz napisał:

Tańsze i prostsze w wykonaniu będzie dogrzewanie elektryczne.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...