Skocz do zawartości

Wzmocnienie filaru z gazobetonu


dedert

Recommended Posts

Mam taki nieszczęśliwy filar z gazobetonu zaznaczony na czerwono (wiem że powinien być słup żelbetowy) na nim opiera się nadproże w korytarzu. Na całe szczęście przedłużyłem nadproże do 4m aż (belka wysoka na 33 cm zbrojona 5x12 dołem). Problem z tym że do tego filarka jest zamocowana ściana działowa, która już zrobiła sobie rysę. Chciałbym wzmocnić, usztywnić filar który znajduje się w wejściu do łazienki i będzie do niego  zamocowana ościeżnica drzwi łazienki. Wzmocnienie ma na celu uniknięcie powstawania kolejnych rys podczas trzaskania drzwiami jak i też wzmocnienie samego filara. Projektant zaproponował wstawienie profilu okrągłego lub kwadratowego 10x10 cm a najlepiej dwa. A ja myślę czy nie były by solidniejszy dwuteownik lub dwa (na zielono)? Mogły by być one wkute na 10 cm w filar i zarzucone masą. Góra i dół oczywiście wspawane blachy i przytwierdzone na śruby i klej chemiczny. Z tym ze otwór jaki widać to 92 cm a po dodaniu dwuteowników (lub profili stalowych 10x10cm) zmniejszyłby się do ok 87 cm. Pytanie jak tu zamontować drzwi teraz w taki pomniejszony otwór? Czy może dać tylko jeden profil (dwuteownik) i ościeżnica mogła by być montowana do jego boku nie zmniejszając światła otworu? 

 

41babe99068125c8gen.jpg

 

 

 

 

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
42 minuty temu, dedert napisał:

  Czy może dać tylko jeden profil (dwuteownik) i ościeżnica mogła by być montowana do jego boku nie zmniejszając światła otworu? 

 

To jest możliwe i do rozważenia. Pewności nie mam, bo nic nie wiem co jest dookoła, oraz na górze i na dole. Znaczy bez wizji lokalnej trudno przesądzić.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...