Skocz do zawartości

Formalności przy wymianie pieca


qropatwa

Recommended Posts

Mam na korytarzu piec gazowy i węglowy, których chcę się pozbyć. W pomieszczeniu obok wisi junkers. Instalacja gazowa jest doprowadzona w oba miejsca. Chciałbym zdemontować oba piece i za zaworem gazu instalację zaślepić, czyli zabezpieczyć przed przypadkowym otwarciem zaworu. W miejsce junkersu chciałbym powiesić piec kondensacyjny. W obu przypadkach nie jest wymagana ingerencja w instalację gazową. W pomieszczeniu z junkersem jest okno, wentylacja oraz komin. Posiadam pisemną pozytywną opinię kominiarza, który zaleca użycie tego samego przewodu kominowego dla nowego pieca, po uprzednim odłączeniu junkersa.

Czy potrzebuję coś jeszcze? Wymiana pieca to bierząca konserwacja, instalacja gazowa zmieniana nie będzie. W takim wypadku pozwolenie na budowę nie jest chyba potrzebne? Piec z zamkniętą komorą spalania można zamontować niemal w dowolnym pomieszczeniu, np. w kuchni, więc typowej kotłowni budować chyba także nie trzeba? Wydaje mi się, że zmiana przeznaczenia pomieszczenia tutaj także nie zachodzi, tym bardziej, że i tak jest to pomieszczenie piwniczne. Co o tym sądzicie?

W gazowni jako odbiorniki zgłoszone są kuchenka gazowa oraz piec dwufunkcyjny. Przy podpisywaniu umowy wskazałem junkers oraz stary piec gazowy, z zamiarem wymiany na piec kondensacyjny. Pani wpisałą od razu piec, tłumacząc że później nie będę musiał im tego zgłaszać. Z uwagi na to, że nie ogrzewam domu gazem, Pani określiła zużycie na poziomie do 8000kWh i umieściła mnie w grupie taryfowej W2.2.

 

Jakich formalności powinienem jeszcze dopełnić?

Link do komentarza

Musisz podłączyć nowy kocioł do przewodu kominowego rura w rurze. Czyli w komin monter wpuści taki przewód dedykowany do spalania gazu ziemnego. Robia to jeszcze tak, ze wpuszczają w komin jeden przewód a wolnym przekrojem kocioł zasysa powietrze. Oczywiści czopuch jest szczelny i do kotła dochodzi juz przewód rura w rurze. Druga opcja może spowodować szybsze zabrudzenie wymiennika, bo nie wiadomo jak czysty/brudny jest kanał spalinowy. Potrzebujesz jeszcze odprowadzić skropliny czyli kondensat po przejściu przez neutralizator mozesz je odprowadzić do kanalizacji. Kondensat jest lekko kwaśny.  Dodatkowo naczynie wyrównawcze z grupa pompową i zamknięta instalacja (o ile wczesniej była otwarta). To wszystko zrobi ci uprawniony instalator. Kocioł na gaz ziemny może wisieć nawet w kuchni oby tylko pomieszczenie miało odpowiednią kubaturę. Nie pamiętam sczegółów. Kominiarz przy odbiorze prawdę ci powie a instalator doradzi.

 

I jeszcze jedno - stary kocioł weglowy trzeba zezłomować a nie sprzedawać. Handel kopciuchami jest prawnie zakazany, o ile nie sa klasy 5 i chyba EcoDesign tez muszą mieć. Tak czy inaczej - dożywocia za to nie dostaniesz, ale na wszelki wypadek informuję :)

Link do komentarza

Przede wszystkim zatrudnić uprawnionego gazownika do wykonania montażu i niezbędnych przeróbek. Co do komina -- pozostawienie starego komina od junkersa wymaga rozdzielenia przewodów powietrzno-spalinowych w nowym kotle. Potrzebny jest więc adapter i wyprowadzenie rury powietrznej na zewnątrz  - lub przeróbka komina

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedzi. Jesteście w stanie powiedzieć jak to wygląda od strony prawnej? Muszę coś jeszcze załatwiać, jeżeli kocioł będę kupował u autoryzowanego dealera z montażem na 8% VAT? Obecnie posiadam jedynie opinię kominiarza. Próbowałem coś znaleźć na ten temat, ale większość pytań dotyczy przenoszenia kotła i przebudowy instalacji gazowej, co w moim przypadku nie jest konieczne. Czy w związku z tym czekają mnie jeszcze jakieś formalności?

Link do komentarza

Jeżeli kupisz u dealera sam na własna rękę do na 23 VAT. Jeżeli zrobi to za ciebie monter - oni współpracują ze sklepami i mają upusty, to potem dostaniesz fakturę z wyszczególnionymi pozycjami i np. będzie pozycja - kocioł z montażem 8%. Przypilnuj ewentualnie żeby zakup przez montera był dla ciebie opłacalny. Nie będę tu tłumaczył - jak? :)

Zaleta jest taka poza tym, ze instalator odpowiada za całość prac i jeżeli ma uprawnienia danej marki to ci z marszu podbije gwarancję. Te procedury gwarancyjne sa rózne także dopytaj z uwagi na konkretna markę czy musisz odrebnie wzywać serwisanta marki.

Link do komentarza

Nie  kupuję na własną rękę. Kupuje piec z montażem u autoryzowanego przedstawiciela. Na wycenie mam kilka pozycji, min. piec, komin spalinowy, materiały dodatkowe i robociznę. Oni zajmą się wszystkim od A do Z. Chciałbym natomiast wiedzieć czy ze swojej strony powinienem coś jeszcze zrobić, poza załatwieniem opinii kominiarskiej, dzięki której mam pewność że do tego kanału kominowego mogę podłączyć nowy piec a stary kanał po piecu zasypowym wykorzystać w dowolnym celu, np. jako pion techniczny do puszczania przewodów. Wydaje mi się, że pozwolenie na budowę nie będzie potrzebne, bo od niedawna nie jest potrzebne nawet przy przebudowie instalacji gazowej, a u mnie takiej przebudowy nie będzie. Podejrzewam, że zmiany przeznaczenia pomieszczenia też nie będzie. Czy coś pominąłem?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...