Skocz do zawartości

gaz z butli czy pompa ciepła????!!!


izaipiotr

Recommended Posts

Dom parterowy 137 metrów plus 50 metrów na pietrze w celach rekraacyjnych. Zbudowany z pustaka Kozłowice 25 plus styropian 15. Dodatkowym alternatywnym/wspomagającym źródłem ogrzewania jest kominek z rozprowadzeniem

Dom zamieszkują dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci

Oferta handlowa - kotłownia Immergas -Vitrix 24 kw jednofunkcyjny kondensacyjny
plus 8 grzejników Buderusa i 1 kanałowy Regulusa. dodatkowo ogrzewanie podłogowe-korytarz, wiatrołap, 2 łazienki, kuchnia. Cena wraz z robocizną 34 035 ,-

Druga oferta dodatkowo zawiera zestaw solarny próżniowy kompletny w cenie 10 500,- czyli suma sumarum 43 084,-

Trzecia oferta alternatywna to pompa ciepła woda/solanka Stiebel WPF 13S/W CWU z buforem 200l, zasobnikiem cwu 400L ogrzewanie podłogowe jw, grzejniki Buderusa 11 sztuk plus 2 kanałowe Regulusa, plus odwierty - cena - 78 000,-


Pytanie dotyczy oczywiście oszczędności . Róznica w cenie kotłowni gazowej i pompy ciepła powiększona zostanie o koszty obsługi kredytu bankowego.

liczymy na zdanie mądrzejszych od nas , czasu na podjęcie decyzji mamy niewiele...
pozdrawiamy
Iza i Piotr
Link do komentarza
Tak jak zwykle, oferta obejmuje to co w domu. Dodaj kolego do ogrzewania gazowego (w porównaniu z pompą ciepła) koszty projektu podłączenia gazu, chodzenia za zezwoleniami, koszt samego podciągniecia gazu, w tym przypadku takze zbiornika, wkładu do komina ze stali nierdzewnej, corocznych/dwuletnich zabiegów konserwacyjnych instalacji gazowej i pieca, miejsca na działce na zbiornik i pomysłów Putina/następców na to ile wyciągnąć z gazu od Europy po tym jak założymy w kraju tarczę rakietową.
Pompa ciepła to kompletna instalacja już bez żadnych dodatkowych zezwoleń i kosztów, no chyba że będą wiercone studnie powyżej 30m a nie wymiennik poziomy.

Coś te koszty takze małe, sam styropian pod podłogówkę to koszt ok 5-7 tysięcy, chyba że zwykły bez warstwy z al to może ciut taniej.

Jak zaczynałem przygodę z budowaniem to oceniałem to tak jak piszecie, to tyle i to tyle razem tyle a nie przewidziałem wielu drobiazgów które podwoiły cenę. Takie teoretyczne wyliczanie kończy się tym że na początku kupujemy coś za dużą kasę a potem oszczędzamy i suma sumarum wychodzi lipa. Policz dokładnie wszystkie koszty włącznie z elektrozaworami, sterowaniem itp bo się przeliczysz. Kazda dodatkowa spinka, czy śrubka, czy rureczka, przejściówka o rany wymieniać można w nieskończoność to coś czego nie można przewidzieć. Jeżlei ktoś zrobi instalację gazową z podłogówką i wszystkimi rzeczami na gotowo za 34 tys to Nobla mu można dać. Chyba że tak jak piszesz 34 tys to piec i kilka rurek, to tak. Jakie grzejniki Ci zaproponował ? chyba się orientujesz jakie są dobre a jakie o kant spodni potrzaskać, te pierwsze mogą już kosztować połowę tego.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Zwazywszy na to co pojawia sie na naszym rynku ,jednak ja obstawiałbym za pompa ciepla.A chociazby dlatego ze
tania w eksploatacji;
nie potrzebuje komina ani wentylacji;
nie emituje zanieczyszczeń;
jest zasilana energią elektryczną – nie potrzebuje paliwa;
jest wysoce niezawodna;
wymaga dużych nakładów inwestycyjnych;
do wykonania dobrze działającej instalacji potrzeba dużej wiedzy i doświadczenia;
instalacją pomp ciepła zajmuje się stosunkowo niewiele firm o ugruntowanej renomie;
wydajność instalacji może spaść po kilku latach eksploatacji;
poziomy wymiennik gruntowy utrudnia zagospodarowanie działki;
eksploatacja jest uniezależniona od dostawców pali
Link do komentarza
Cytat

Nie jest prawdą, że pompa ciepła jest tania w eksploatacji. To mit. Ci co mają pompy ciepła - mają też reku, lepsze izolacje itp dlatego mniej płacą.

Mit?
W tak samo wykonanym domu ogrzewanym energią elektryczną zapłaciliby 3-4 razy więcej.
Więcej niż przy pompie ciepła zapłacą też gdy zainstalują kocioł gazowy, czy olejowy.
Przy dobrym kotle na paliwo stałe koszty wychodzą mniejsze tylko, gdy nie doliczy się kosztów obsługi kotła. Można oczywiście lepiej zaizolować dom, zastosować lepszy odzysk z wentylacji, GWC i dojść do podobnych kosztów eksploatacji jak przy pompie ciepła.
Czy będzie to jednak mniej kosztowna dodatkowa inwestycja?
Link do komentarza
Cytat

Nie jest prawdą, że pompa ciepła jest tania w eksploatacji. To mit. Ci co mają pompy ciepła - mają też reku, lepsze izolacje itp dlatego mniej płacą.



Nie posiadam co prawda zgody na ta publikację (ale z tego co mi wiadomo, autor nic nie będzie miał przeciwko), dla przykładu:

Cytat

no to się pochwalę: cały rachunek za okres od 22.11.2008 do 23.11.2009 wyniósł mnie 2460 zł. różnica pomiędzy okresem 22.11-25,05 a 25.05-23.11 wyniosła....700 zł. czyli tyle mniej więcej kosztowalo mnie ogrzewanie!!! w końcu czuję, że jest fajnie!! icon_lol.gif

…. realne zużycie prądu od 22.11.08 do 25.05.2009 w okresie kiedy pracowała pompa to 1492 zł. realne zużycie od 25.05 do 23.11. 2009 to 933,12 -: poszło mi ogółem w tym zimowym okresie: 1114 kWh prądu w I taryfie i 2807 w II. latem zaś było odpowiednio: 909 kWh w I i 1410 w II. I tyle. icon_lol.gif


Za całą energię doprowadzoną do domu.

Dom nie był wybudowany zgodnie z zaleceniami Pana T.B, tylko normalnie, tak jak większość buduje – czyli Max lub Silka + styropian (około 20cm) na zewnątrz.

Dom o 168m2, 4 osoby (tego nie jestem w 100% pewien), ogrzewany CO pompą ciepła CK 7/14, a CWU pompą ciepła CK powietrze/woda.

Bez REKU.
Link do komentarza
To może ja przytoczę moją wypowiedź z innego wątku:



Witam
Dom o powierzchni 300m2 zamieszkały przez 4 osoby (2 dorosłe+2 dzieci). Ogrzewane 220 m2, włącznie z garażem. Wykonane też dodatkowo ogrzewanie całościowe piwnicy 80 m2 (jednak nie ma potrzeby grzania, temperatura stałą 16 st.)
Sposób ogrzewania: pompa ciepła 10 kW Thermia Comfort z zasobnikiem CWU 180 l z pasywnym chłodzeniem w lecie.
Podłogi: całościowo podłogówka wyłożona terakotą.
Ściany: styropian 15 cm, sufit, poddasza 25 cm wełny.
Taryfa G12W w Energa Gdańsk. Wszystko na prąd. Kominek używany od wielkiego dzwonu. Bez gazu.

Zużycie energii całościowe:
-lato: 180 zł.
-sezon grzewczy: październik 300 zł, listopad 380 zł., grudzień styczeń luty 450, marzec 380.
Te wyniki w pierwszym sezonie grzewczym.

Procentowo zużycie: 75% w taryfie taniej

Pozdrawiam
Kadafi




Nadmienię, bez rekuperatora, wentylacja grawitacyjna
Link do komentarza
Cytat

To może ja przytoczę moją wypowiedź z innego wątku:



Witam
Dom o powierzchni 300m2 zamieszkały przez 4 osoby (2 dorosłe+2 dzieci). Ogrzewane 220 m2, włącznie z garażem. Wykonane też dodatkowo ogrzewanie całościowe piwnicy 80 m2 (jednak nie ma potrzeby grzania, temperatura stałą 16 st.)
Sposób ogrzewania: pompa ciepła 10 kW Thermia Comfort z zasobnikiem CWU 180 l z pasywnym chłodzeniem w lecie.
Podłogi: całościowo podłogówka wyłożona terakotą.
Ściany: styropian 15 cm, sufit, poddasza 25 cm wełny.
Taryfa G12W w Energa Gdańsk. Wszystko na prąd. Kominek używany od wielkiego dzwonu. Bez gazu.

Zużycie energii całościowe:
-lato: 180 zł.
-sezon grzewczy: październik 300 zł, listopad 380 zł., grudzień styczeń luty 450, marzec 380.
Te wyniki w pierwszym sezonie grzewczym.

Procentowo zużycie: 75% w taryfie taniej

Pozdrawiam
Kadafi




Nadmienię, bez rekuperatora, wentylacja grawitacyjna



To Pan HenoK więcej płaci mając dom 109m2 z grubszą izolacją pompą ciepła i rekuperatorem!
-Ile z tych 450zł w lutym pobrała pompa ciepła a ile telewizory komputery...
-180 zł całościowo lato... Jaki tam jest zasobnik ? Jakie ma straty dzienne? rozumiem, że latem TV, Komputery światło praktycznie nie było użytkowane.
No i jeszcze brak wentylacji --- zawilgnie ściana i wyniki bardzo szybko wzrosną.
Link do komentarza
Cytat

To Pan HenoK więcej płaci mając dom 109m2 z grubszą izolacją pompą ciepła i rekuperatorem!
-Ile z tych 450zł w lutym pobrała pompa ciepła a ile telewizory komputery...
-180 zł całościowo lato... Jaki tam jest zasobnik ? Jakie ma straty dzienne? rozumiem, że latem TV, Komputery światło praktycznie nie było użytkowane.
No i jeszcze brak wentylacji --- zawilgnie ściana i wyniki bardzo szybko wzrosną.



W poście było podane jaki zasobnik - 180 l.
Kwoty podane dotyczą rachunków miesięcznych w sezonie grzewczym i poza nim.
O stratach na zasobniku się nie wypowiadam, bo nie mam pojęcia.

Pozdrawiam
Kadafi
Link do komentarza
Cytat

To Pan HenoK więcej płaci mając dom 109m2 z grubszą izolacją pompą ciepła i rekuperatorem!
-Ile z tych 450zł w lutym pobrała pompa ciepła a ile telewizory komputery...
-180 zł całościowo lato... Jaki tam jest zasobnik ? Jakie ma straty dzienne? rozumiem, że latem TV, Komputery światło praktycznie nie było użytkowane.
No i jeszcze brak wentylacji --- zawilgnie ściana i wyniki bardzo szybko wzrosną.

Kolejne kłamstwo (ciekawe jaki ma Pan już długi nos?).
Podsumowanie pierwszych 2 tygodni z pompą ciepła podałem tutaj :
http://forum.muratordom.pl/post3827898.htm#3827898
Wynika z niego miesięczny koszt energii równy ok. 250 zł.
Link do komentarza
Cytat

No i jeszcze brak wentylacji --- zawilgnie ściana i wyniki bardzo szybko wzrosną.



Akurat w zimie to wentylacja jest.

A samo stwierdzenie jest tak samo prawdziwe jak to:
„osoba która zużywa 20 litrów CWU chodzi brudna, a oszczędności z tego tytułu nie pokryją kosztów leczenia świerzbu”.
icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Zjadłem "z odzyskiem ciepła" przepraszam.

Kiedyś była mowa, że nie ma w fizyce czegoś takiego jak "wentylacja grawitacyjna" - bo gdyby to działała by i w zimę i w lato, nawet w klimatyzowanym pomieszczeniu. "Wentylacja grawitacyjna" jest nierozerwalnie związana z "fizyką budowli" - a ta jest kwestią założeń nie wiedzy i jako taka z fizyką ma niewiele wspólnego.
Link do komentarza
Cytat

Kolejne kłamstwo (ciekawe jaki ma Pan już długi nos?).
Podsumowanie pierwszych 2 tygodni z pompą ciepła podałem tutaj :
http://forum.muratordom.pl/post3827898.htm#3827898
Wynika z niego miesięczny koszt energii równy ok. 250 zł.



Przecież dane dotyczą domu 300m2 z czterema osobami z wentylacją naturalną . Proszę też nie porównywać ostatnich dwóch tygodni do lutego w zeszłym roku. Kupiłem grzanie pompą ciepła by porównać (naprzemiennie) z elektrycznym sufitowym i do tej pory nie mogę tego zrobić 22stC mam z zysków! Ogrzewanie się jeszcze nie załączało!

Widzi Pan jakie cuda! Im gorsza izolacja i większy dom tym mniejsze zużycie.
Link do komentarza
Też mieszkam w bloku i to "z wielkiej płyty", temp. około 22 stopni i kaloryfery mam skręcone na „0”, a mam z 3 stron szczytowe ściany, ale z pozostałych 3 stron grzeją mnie sąsiedzi.

Nie można porównać mieszkania w bloku do „samodzielnie” stojącego budynku – fizyka się kłania, która wyjaśnia ten "cud".
Link do komentarza
Cytat

Przecież dane dotyczą domu 300m2 z czterema osobami z wentylacją naturalną . Proszę też nie porównywać ostatnich dwóch tygodni do lutego w zeszłym roku. Kupiłem grzanie pompą ciepła by porównać (naprzemiennie) z elektrycznym sufitowym i do tej pory nie mogę tego zrobić 22stC mam z zysków! Ogrzewanie się jeszcze nie załączało!

Nie muszę porównywać z lutym. Kadafi podał też dane z października i listopada.
Cytat

Dom o powierzchni 300m2 zamieszkały przez 4 osoby (2 dorosłe+2 dzieci). Ogrzewane 220 m2, włącznie z garażem. Wykonane też dodatkowo ogrzewanie całościowe piwnicy 80 m2 (jednak nie ma potrzeby grzania, temperatura stałą 16 st.)

Do jakiej temperatury ogrzewa garaż nie napisał.

Z pompą ciepła też Pan kłamie. Pisał Pan, że ją już używał :
https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...ost&p=64396
https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...ost&p=64932
Link do komentarza
Macie Panowie podobne i duże koszty. Co więc jest kłamstwem. 450 zł za prąd w domu 220m2 !!!! przecież to na ogrzewanie wyjdzie spokojnie 300 zł 50 zł woda użytkowa i 100 zł tv,komputery i światło ... to dom czy stodoła?
A co będzie gdy zawilgocenie wzrośnie?
450 zł z pompą... przecież gdyby nie było pompy... 1550 1800 /miesiąc... takich rachunków nikt nawet w bardzo źle izolowanych domach nie płaci.
Link do komentarza
Cytat

Nie muszę porównywać z lutym. Kadafi podał też dane z października i listopada.
Do jakiej temperatury ogrzewa garaż nie napisał.

Z pompą ciepła też Pan kłamie. Pisał Pan, że ją już używał :
https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...ost&p=64396
https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...ost&p=64932




Garaż podwójny 43 m2. temperatura w listopadzie śr. 13-15 C. W zależności od częstotliwości otwierania
Link do komentarza
Z pompą ciepła też Pan kłamie. Pisał Pan, że ją już używał :
https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...ost&p=64396
https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...ost&p=64932

Nie! nie kłamię !!! Ogrzewanie mam włączone okrągły rok! Zegar przełącza systemy ogrzewania . Wskazania licznika są te same - gdzie jest kłamstwo? Skoro na razie ogrzewanie praktycznie nie pobiera prądu (automatyka) to jakie mają być wskazania?
Link do komentarza
Cytat

Macie Panowie podobne i duże koszty. Co więc jest kłamstwem. 450 zł za prąd w domu 220m2 !!!! przecież to na ogrzewanie wyjdzie spokojnie 300 zł 50 zł woda użytkowa i 100 zł tv,komputery i światło ... to dom czy stodoła?
A co będzie gdy zawilgocenie wzrośnie?

Kłamstwem są te duże koszty.

U mnie zużycie w I taryfie ok. 7,7kWh dziennie mogę w całości zaliczyć do tzw. zuzycia bytowego, z 12,7kWh zużytych w II taryfie ok. 2kWh to ciepła woda, ok. 8kWh, to ogrzewanie. Razem daje to miesięczny koszt : ciepła woda 18zł, ogrzewanie 72zł, pozostałe 158zł. Dotyczy to II połowy listopada.
Do tego muszę jeszcze doliczyć ok. 25zł za gaz do gotowania.

Czy rachunek za energię elektryczną i gaz na wszystkie potrzeby domu (109m2 powierzchni ogrzewanej) w wysokości 275zł miesięcznie to dużo?
Mniej więcej tyle samo dwa lata temu płaciłem za ogrzewanie, ciepłą wodę i energię elektryczną w mieszkaniu 72m2 w bloku spółdzielczym.
Link do komentarza
Mam takie pytanie co należy rozumieć pod „duże koszty”, bo w przypadku kadafi całkowity koszt roczny zużycia energii wyniósł 3.490zł.
Czy to dużo, biorąc pod uwagę tylko metraż ogrzewany (220m2), to jest to mniej niż w Pana przypadku, a on ma 4 osoby i bez REKU!

Pan pisał o swoich kosztach w wys. 1.200zł za wszystko w mieszkaniu o powierzchni około 50m2 i z 2 osobami. Czyli u Pana na 1m2 „przypada” około 24zł, a u niego około 16zł (biorąc pod uwagę tylko powierzchnię ogrzewaną).

Można też policzyć inaczej – wg. Pana „metody”.
Licząc 70kWh na 1m2 (tak jak w domu energooszczędnym) , to daje to zużycie roczne rzędu 15.400kWh, a to daje kwotę około 6.500zł (licząc 1kWh = tylko 0,42zł).

Czyli o 3.000zł więcej niż zapłacił kadafi.
A z tego wynika, ze ma "zuzycie na wszystko" około 38kWh/m2 rocznie. icon_biggrin.gif

I jak to się ma do Pańskiej teorii o niecentralnym, REKU, stratami do fundamentów itp.
Link do komentarza
Cytat

Mam takie pytanie co należy rozumieć pod „duże koszty”, bo w przypadku kadafi całkowity koszt roczny zużycia energii wyniósł 3.490zł.
Czy to dużo, biorąc pod uwagę tylko metraż ogrzewany (220m2), to jest to mniej niż w Pana przypadku, a on ma 4 osoby i bez REKU!

Pan pisał o swoich kosztach w wys. 1.200zł za wszystko w mieszkaniu o powierzchni około 50m2 i z 2 osobami. Czyli u Pana na 1m2 „przypada” około 24zł, a u niego około 16zł (biorąc pod uwagę tylko powierzchnię ogrzewaną).

Można też policzyć inaczej – wg. Pana „metody”.
Licząc 70kWh na 1m2 (tak jak w domu energooszczędnym) , to daje to zużycie roczne rzędu 15.400kWh, a to daje kwotę około 6.500zł (licząc 1kWh = tylko 0,42zł).

Czyli o 3.000zł więcej niż zapłacił kadafi.

I jak to się ma do Pańskiej teorii o niecentralnym, REKU, stratami do fundamentów itp.




Dokladnie rachunek za utrzymanie domu:
3600-3700 - doliczając akcyzy i opłaty stałe - prąd (jedyne media, brak gazu jakiegokolwiek, kominek w 2009 był odpalony 6 razy, z czego 3 razy, gdy nie było prądu).
Wszystko w domu na prąd.
Zużycie wody ok 11 do 12 m3 na miesiąc.
Koszt całkowity średnioroczny energii ok. 300 zł/miesiąc.
Do tego 150 zł szambo, 30 zł woda.
Koszt całkowity nie zamyka się w granicy 500 zł/mc.
W bloku płaciłem za to samo, tyle że 65 m2 700 zł.
Może płaciłbym jeszcze mniej, gdyby nie to, że mam przewymiarowaną pompę, gdyż myślałem, że będę ogrzewał też piwnicę. Wtedy wystarczyła by pompa 8 KW, której sprężarka pobiera znacznie mniej energii, ale już po ptakach.

Pozdrawiam
Kadafi
Link do komentarza
Cytat

Z pompą ciepła też Pan kłamie. Pisał Pan, że ją już używał :
https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...ost&p=64396
https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...ost&p=64932

Nie! nie kłamię !!! Ogrzewanie mam włączone okrągły rok! Zegar przełącza systemy ogrzewania . Wskazania licznika są te same - gdzie jest kłamstwo? Skoro na razie ogrzewanie praktycznie nie pobiera prądu (automatyka) to jakie mają być wskazania?

Jeżeli teraz Pan nie kłamie, to znaczy, że kłamał Pan wcześniej.
Cytat

Specjalnie kupiłem pompę ciepła najlepszą jaka była COP 5.3 (Toshiba super Daisekai ) – oczywiście w działaniu bezpośrednim ( bez zasobnika i cyrkulacji- bo to by zużyło więcej niż zapotrzebowanie) . Pracuje naprzemiennie z sufitowym ogrzewanie ESWA i już widać, że przy foliach cieplejsza jest podłoga, chłodniejsze powietrze pod sufitem i takie samo zużycie energii ( na razie mierzyłem na przemian przez 6 dni) koszt bardziej komfortowych folii z automatyką 1400zł koszt PCi -8800zł.


To w końcu to ogrzewanie działało, czy nie działało?
Link do komentarza
ogrzewanie działa okrągły rok - tylko, że w systemach niecentralnych (bez zasobnika i cyrkulacji ) zużycie kWh może wynosić "0" gdy temperatura jest właściwa. W odróżnieniu od centralnego gdzie występuje zużycie energii gdy system jest włączony.
Przy zbliżonym do zera poborze przez samo ogrzewanie nie wyłapię czy drożej grzanie wychodzi ESWA czy PCi toschiba.
Link do komentarza
Cytat

ogrzewanie działa okrągły rok - tylko, że w systemach niecentralnych (bez zasobnika i cyrkulacji ) zużycie kWh może wynosić "0" gdy temperatura jest właściwa. W odróżnieniu od centralnego gdzie występuje zużycie energii gdy system jest włączony.
Przy zbliżonym do zera poborze przez samo ogrzewanie nie wyłapię czy drożej grzanie wychodzi ESWA czy PCi toschiba.

Mam ogrzewanie z pompą ciepła, więc z natury jest ono centralne. Nie jest mi jednak potrzebna cyrkulacja i zasobnik. Rolę akumulatora ciepła pełni ogrzewanie podłogowe. Pozwala mi to korzystać prawie wyłącznie z II taryfy (przy większych mrozach będę też grzał w czasie I taryfy), bez istotnych wahań temperatury.

Ile wynosi całkowite zużycie energii w pomieszczeniu, gdzie ma Pan zainstalowane to ogrzewanie : oświetlenie i pozostałe urządzenia elektryczne?
Link do komentarza
Cytat

Z pompą ciepła też Pan kłamie. Pisał Pan, że ją już używał :
https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...ost&p=64396
https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...ost&p=64932

Nie! nie kłamię !!! Ogrzewanie mam włączone okrągły rok! Zegar przełącza systemy ogrzewania . Wskazania licznika są te same - gdzie jest kłamstwo? Skoro na razie ogrzewanie praktycznie nie pobiera prądu (automatyka) to jakie mają być wskazania?


Ile wynosi całkowite zużycie energii w pomieszczeniu, gdzie ma Pan zainstalowane to ogrzewanie : oświetlenie i pozostałe urządzenia elektryczne? Jakie to pomieszczenie ma parametry : powierzchnia, kubatura? Jaka jest w nim utrzymywana temperatura w ciągu całej doby, tygodnia?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...