Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Cytat

 

Kupno nieruchomości to decyzja na tyle poważna, że warto przemyśleć wszystkie jej aspekty. Oficjalna rządowa wyszukiwarka pomaga sprawdzić, czy w pobliżu domu, mieszkania, działki, którą sobie upatrzyliśmy, nie powstanie przypadkiem nowe osiedle. Narzędzie pozwoli też sprawdzić, czy deweloper zamierza wybudować drogę do nowego osiedla.  

O tym, co jest lub wkrótce będzie budowane w interesującej nas okolicy, często po prostu warto wiedzieć. Zakup domu, działki budowlanej lub rekreacyjnej, mieszkania, czy innej nieruchomości, to przecież ważna decyzja. Czy naprzeciwko naszych okien nie wyrośnie wkrótce nowy dom, garaż albo sklep? Czy widoku, który tak nam się spodobał, nie zasłoni wysoki blok?

 

Sprawdzenie kto jest odpowiedzialny za przebiegającą w pobliżu budowę, może być niezbędne również w innych okolicznościach. Pożar, zalanie, awaria, która zagraża naszemu majątkowi, wymaga kontaktu z inwestorem. Tablice, które standardowo są umieszczone na terenie inwestycji, często są nieczytelne. Na szczęście wszystkie dane znaleźć można online.

 

Pomocnym narzędziem jest wyszukiwarka Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. To oficjalny rejestr wniosków, decyzji i zgłoszeń w sprawach budowlanych. Jest bardzo szczegółowy - wyszukiwać możemy bowiem nawet podając odpowiedni numer działki, numer jednostki ewidencyjnej, czy inne dane z księgi wieczystej. 

Dla Kowalskiego najistotniejsze jest jednak to, że wystarczy wpisać nazwę i nazwę ulicy, by zobaczyć trwające lub rozpoczynające się inwestycje. Dzięki wyszukiwarce dowiedziałem się, że spółdzielnia mieszkaniowa buduje w mojej okolicy nowe garaże.

 

W elektronicznym wykazie znajduje się nawet mapa, która pozwala dokładnie sprawdzić, gdzie budowa będzie przebiegać, z jakimi działkami graniczy. 

 

Wyszukiwarka GUND może być też przydatna do szczegółowego zapoznania się z decyzją Urzędu dotyczącą nieruchomości, którą chcemy kupić. Powinniśmy to robić w szczególności w wypadku nowych osiedli, budowanych na obrzeżach miast. Problemem może być bowiem droga dojazdowa do naszej nieruchomości. 

Urząd w publikowanej na stronie decyzji określa bowiem przebieg dróg, które wybuduje deweloper. Pozwoli to przekonać się, czy pod naszym wymarzonym "M" będzie błoto, czy może jednak asfalt. Czy wyjazd dla całego osiedla będzie możliwy jedną, wąską drogą, czy kilkoma. Ta informacja może okazać się kluczowa dla naszego codziennego komfortu - lepiej przecież nie utknąć w korku za dziesiątkami sąsiadów wyjeżdżającymi z osiedla.  

Wyszukiwarka urzędu przydaje się też w innych sytuacjach. Pozwala sprawdzić, czy w najbliższej okolicy umorzono decyzję na budowę. Czasami plany inwestora spotykają się bowiem z protestami lokalnych mieszkańców, którzy nie zgadzają się na budowę siłowni, warsztatu czy innego obiektu, który może być uciążliwy. 

 

http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/


 

 

Może się komuś przyda.

https://www.domiporta.pl/poradnik/7,126866,27405467,co-buduje-sasiad-sprawdzisz-to-jednym-kliknieciem-dowiesz.html#s=BoxOpImg11

Tu adres

 

http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/

 • Dziękuję 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Mam strop żerański, na którym jest ułożona papa i wylana wylewka. Nietety jest bardzo nierówna. Z uwagi na niską wysokość pomieszczeń oraz schody nie chciałbym, aby poziom podłogi uległ zmianie. Ponieważ planuję ogrzewanie podłogowe, zainteresowałem się suchym jastrychem, a jeśli miałbym go robić, to pomyślałem dlaczego by nie zrobić go w całym domu, nawet tam, gdzie ogrzewania podłogowego nie będzie. Na początku musiałbym skuć istniejącą wylewkę, a dalej to mam już kilka pytań.   Po pierwsze i w sumie co chyba najważniejsze, to chciałbym się dowiedzieć czy w trakcie użytkowania podłogi czuć/widać jakieś różnice względem wylewki cementowej albo anhydrytowej? Jakie są odczucia przy dłuższym korzystaniu z takiej podłogi?   Kolejne pytania dotyczą już jedynie kwestii technicznych wykonania podłogi. Mianowicie: - Jeśli strop sam w sobie jest krzywy, albo położony tak, że nie ma poziomu, to czy w takim wypadku powinienem wylewać jakieś masy na sam strop, czy wykorzystać podsypkę? Ta druga zalecana jest teoretycznie od 10mm, a jeśli miejscami będzie mi brakowało kilka mm? Takiej szczeliny chyba nie mogę zostawić? - Różne materiały i filmiki pokazują różny sposób wykonania takiej podłogi. Czy w moim przypadku powinienem zostawić papę na stropie, czy lepiej ją wyrzucić? Jeśli chciałbym pod płyty GK zastosować jakieś docieplenie/izolację akustyczną w postaci wełny albo styropianu EPS/XPS, to czy taka płyta, nawet grubości 1-2cm, nie skompensowałaby delikatnych nierówności na stropie (powiedzmy 1-2mm)? - Czy we wszystkich pomieszczeniach należy stosować folię? Jeżeli tak, to powinna być ułożona na, czy pod styropianem? - Co w przypadku rozlania czegoś na taką podłogę? - Co z pomieszczeniami narażonymi na wilgoć jak kuchnia i łazienka? Czy suchy jastrych można stosować w takich pomieszczeniach i czy wystarczające jest wykonanie hydroizolacji? - Czy na wylewce z suchego jastrychu można zainstalować wannę albo brodzik, czy trzeba w tym miejscu wylewać tradycyjną wylewkę? Co z miejscem w którym będzie stała np. pralka? - Jeżeli chciałbym podłogą puścić przewody elektryczne, to czy powinienem w warstwie styropianu (na samym stropie) wyciąć rowki na przewody, czy lepiej je czymś zalać i stracić na izolacji, a na wierzch położyć płyty GK? Jak podejść do tematu instalacji prowadzonych w podłodze, jeśli cała wylewka (od stropu, do podłogi na gotowo) miałaby ok 4-5cm?
  • @Retro, gdzie toczyłeś spór z @Elfir o zacienieniu/zadaszeniu? Podasz link?
  • Jeżeli bierzesz to pod uwagę, to w porządku. Bo to jest też kwestią przeznaczenia tych pomieszczeń w domu. W niektórych można sobie pozwolić na lekkie zacienienie, a w tych skupiających codzienne życie to nie bardzo.
  • ZACIENIENIE TARASU    Retro, na Twojej krytycznej wnikliwości zawsze można polegać i za to dzięki. Ale zaskoczę Cię. Z pełną premedytacją czekałem z zadaszeniem przez cały sezon, żeby przetestować temat zacieniania wnętrza dachem tarasu. Połowę dachu nad tarasem mam obecnie nakrytą niebieskim brezentem, a połowy nie nakryłem. Koszt żaden, za to poznawczo sytuacja jest bezcenna. Eksperyment trwa, bo przede mną miesiące jesienne i zimowe.   Moje dotychczasowe spostrzeżenia są takie, że zacienienie owszem jest, ale mam tyle okien w tych pomieszczeniach, że nie gra to roli (wystawa południe, południowy zachód, i zachód) Na 30m2 (salon i kuchnia) mam 5 okien.   Zakładam, że zimą światło pada pod takim kątem, że zadaszenie nie odegra roli, a i tak się zimą pali światło. Czas pokaże, bo zadaszenia i tak nie zrobię tej jesieni.
  • tak, powstaje z automatu z chwilą wyodrębnienia pierwszego mieszkania. A ponieważ kotłownia służy obydwóm mieszkaniom jest częścią wspólną.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...