Skocz do zawartości

Co buduje sąsiad? Sprawdzisz to jednym kliknięciem


Recommended Posts

Cytat

 

Kupno nieruchomości to decyzja na tyle poważna, że warto przemyśleć wszystkie jej aspekty. Oficjalna rządowa wyszukiwarka pomaga sprawdzić, czy w pobliżu domu, mieszkania, działki, którą sobie upatrzyliśmy, nie powstanie przypadkiem nowe osiedle. Narzędzie pozwoli też sprawdzić, czy deweloper zamierza wybudować drogę do nowego osiedla.  

O tym, co jest lub wkrótce będzie budowane w interesującej nas okolicy, często po prostu warto wiedzieć. Zakup domu, działki budowlanej lub rekreacyjnej, mieszkania, czy innej nieruchomości, to przecież ważna decyzja. Czy naprzeciwko naszych okien nie wyrośnie wkrótce nowy dom, garaż albo sklep? Czy widoku, który tak nam się spodobał, nie zasłoni wysoki blok?

 

Sprawdzenie kto jest odpowiedzialny za przebiegającą w pobliżu budowę, może być niezbędne również w innych okolicznościach. Pożar, zalanie, awaria, która zagraża naszemu majątkowi, wymaga kontaktu z inwestorem. Tablice, które standardowo są umieszczone na terenie inwestycji, często są nieczytelne. Na szczęście wszystkie dane znaleźć można online.

 

Pomocnym narzędziem jest wyszukiwarka Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. To oficjalny rejestr wniosków, decyzji i zgłoszeń w sprawach budowlanych. Jest bardzo szczegółowy - wyszukiwać możemy bowiem nawet podając odpowiedni numer działki, numer jednostki ewidencyjnej, czy inne dane z księgi wieczystej. 

Dla Kowalskiego najistotniejsze jest jednak to, że wystarczy wpisać nazwę i nazwę ulicy, by zobaczyć trwające lub rozpoczynające się inwestycje. Dzięki wyszukiwarce dowiedziałem się, że spółdzielnia mieszkaniowa buduje w mojej okolicy nowe garaże.

 

W elektronicznym wykazie znajduje się nawet mapa, która pozwala dokładnie sprawdzić, gdzie budowa będzie przebiegać, z jakimi działkami graniczy. 

 

Wyszukiwarka GUND może być też przydatna do szczegółowego zapoznania się z decyzją Urzędu dotyczącą nieruchomości, którą chcemy kupić. Powinniśmy to robić w szczególności w wypadku nowych osiedli, budowanych na obrzeżach miast. Problemem może być bowiem droga dojazdowa do naszej nieruchomości. 

Urząd w publikowanej na stronie decyzji określa bowiem przebieg dróg, które wybuduje deweloper. Pozwoli to przekonać się, czy pod naszym wymarzonym "M" będzie błoto, czy może jednak asfalt. Czy wyjazd dla całego osiedla będzie możliwy jedną, wąską drogą, czy kilkoma. Ta informacja może okazać się kluczowa dla naszego codziennego komfortu - lepiej przecież nie utknąć w korku za dziesiątkami sąsiadów wyjeżdżającymi z osiedla.  

Wyszukiwarka urzędu przydaje się też w innych sytuacjach. Pozwala sprawdzić, czy w najbliższej okolicy umorzono decyzję na budowę. Czasami plany inwestora spotykają się bowiem z protestami lokalnych mieszkańców, którzy nie zgadzają się na budowę siłowni, warsztatu czy innego obiektu, który może być uciążliwy. 

 

http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/


 

 

Może się komuś przyda.

https://www.domiporta.pl/poradnik/7,126866,27405467,co-buduje-sasiad-sprawdzisz-to-jednym-kliknieciem-dowiesz.html#s=BoxOpImg11

Tu adres

 

http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...