Skocz do zawartości

Odległość domu od granicy działki.


Peszgal

Recommended Posts

Witam,
posiadam działkę na którą zostało wydane pozwolenia na budowę. Działka jest ogrodzona, wymiary działki to 16.7 x 94 (94m wzdłuż drogi).
Na działce nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
W pozwoleniu na budowę jest, że budynek jednorodzinny musi być min. 6m od granicy przodu działki.
Według przepisów odległość od granicy działki musi być:
- 3m bez okien i drzwi
- 4m z oknami i drzwiami

Więc 6m (przód, z warunków na budowe) + 4m (albo 3m - ustawa) = 10m,

16.7m-10m=6.7m
Wychodzi trochę wąski dom 6.7m.
I tutaj moje pytanie.

Czy jest jakaś możliwość i jak to zrobić, żeby odległość od granicy działki zmniejszyć powiedzmy do 2m (z oknami i drzwiami, bądź bez)?

2m dadzą dość sporo, bo wtedy można postawić dom 8.7m, zamiast 6.7m

Dziękuje z góry za porady.

Link do komentarza

dostałeś WARUNKI ZABUDOWY, które zero/jedynkowo uniemożliwiają zabudowę działki co jest w zasadzi sprzeczne z Twoim prawem i teraz możesz:

1. zanegować wydane warunki, powołując się na prawo do zabudowy

2. wziąć łebskiego architekta, który zrobi własną analizę urbanistyczną i określi realne możliwości zabudowy, jeżeli są szanse złożyć nowy wniosek

3. dogadać się z właścicielem sąsiedniej działki  i odkupić/wydzierżawić odpowiedni kawałek/uzyskać prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane na część tej działki

4 ostateczność to wystąpić o odstępstwo, a dlaczego? wniosek o odstępstwo, z tego co pamiętam składa się z wnioskiem o PnB, czyli z gotowym projektem -koszy. Nie wiem czy na etapie WZ jest to możliwe. Może można złożyć wniosek o zatwierdzenie PZT, na którym zostaną wskazane istotne parametry, ale bez konieczności dołączenia projektu, musisz się dowiedzieć, tu nie przesądzam. Nie wiem czy wniosek o odstępstwo jest przerabiany w urzędzie i idzie do Ministerstwa, czy od razu do Ministerstwa (coś tu chyba się ostatnio zmieniło) i oto wydaje decyzję w tej sprawie. Minimum 3-4 miesiące przy dobrej woli urzędu/Min, ale czasami się udaje

 

Każdy przypadek jest indywidualny, nie znamy warunków studium, typu i lokalizacji działek, sąsiedztwa, więc przy takiej przekazanej ilości danych nic konkretnego nie da się zaordynować

Link do komentarza
23 godziny temu, Peszgal napisał:

I tak odstępstwo składa się do urzędu, tak samo jak warunki zabudowy? 

 

Nie. Musisz zawnioskować do gminy o miejscową zmianę MPZP.

Możesz też pisać do ministerstwa o odstępstwo od pozostałych granic działki.

Gdybyś miał działkę węższą o 0,7 m mógłbyś posadowić dom na 1,5m od granicy.

Link do komentarza
15 godzin temu, Elfir napisał:

Nie. Musisz zawnioskować do gminy o miejscową zmianę MPZP.

Możesz też pisać do ministerstwa o odstępstwo od pozostałych granic działki.

Gdybyś miał działkę węższą o 0,7 m mógłbyś posadowić dom na 1,5m od granicy.

 

Z tymi 16m to wiem.

W poście napisałem, że tam nie ma MPZP więc.... :) Wiec chyba ciężko napisać o zmianę.

Link do komentarza

w takich tematach to proponowałbym wstrzemięźliwość w PODpowiedziach

WZ to decyzja,  albo zmiana, albo nowa, korygować możesz "oczywistą omyłkę" :D

a że WZ może być piździliard na ten sam teren to raczej proponowałbym nową, ale wtedy vide p#4 pkt 2 bo dostanie to samo jak nic:takaemotka:

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Dnia 9.08.2021 o 11:54, aru napisał:

w takich tematach to proponowałbym wstrzemięźliwość w PODpowiedziach

WZ to decyzja,  albo zmiana, albo nowa, korygować możesz "oczywistą omyłkę" :D

a że WZ może być piździliard na ten sam teren to raczej proponowałbym nową, ale wtedy vide p#4 pkt 2 bo dostanie to samo jak nic:takaemotka:

 

A w urzędzie będę w stanie dowiedzieć się, czy jeśli złoże wniosek o zmianę bądź o wydanie nowych warunków, to że nie dostane takich samych?

Czy raczej nie udzielają takich informacji? Czy zależy od "humoru" urzędnika?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Współwłasność obejmuje wszystko co odziedziczyliśmy po rodzicach ,nie ma jeszcze fizycznego podziału działki ani domu .Postanowieniem sądu nabyliśmy udziały ułamkowe w całości  ,ja mniej siostra więcej .Siostra robi z naszym ogrodem co chce ,nie pytając mnie o zdanie czy zgodę .
    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...