Skocz do zawartości

jak obecnie kupować ziemię?


Gość

Recommended Posts

Z dniem 15 lipca weszła w życie ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. Nr 64, poz. 592) ustawa zmieniła zasady obrotu nieruchomościami rolnymi.

O tym, czy dana nieruchomość jest nieruchomością rolną, decyduje plan zagospodarowania przestrzennego gminy. W sytuacji gdy w danej gminie brak jest planu zagospodarowania przestrzennego, decydują zapisy w ewidencji gruntów i budynków (patrz wypis z rejestru gruntów).

Obecnie w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej 3 lata, licząc od tej daty, oraz jeśli nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy. W wypadku braku dzierżawcy uprawnionego do pierwokupu, albo w wypadku niewykonania przez niego tego prawa, prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy Agencji Nieruchomości Rolnych.

Prawo pierwokupu nie przysługuje między innymi wtedy, gdy w wyniku nabycia nieruchomości rolnej następuje powiększenie gospodarstwa rodzinnego (jednak do powierzchni nie większej niż 300 ha użytków rolnych), a nabywana nieruchomość rolna jest położona w gminie, w której ma miejsce zamieszkania nabywca, lub w gminie sąsiedniej.

Przez gospodarstwo rodzinne należy rozumieć gospodarstwo rolne o powierzchni nie mniejszej niż 1ha użytków rolnych i nie większej niż 300ha. Gospodarstwo takie musi być prowadzone przez rolnika indywidualnego za którego uważa się osobę fizyczną, będącą właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nie przekraczającej 300 ha, prowadzącą osobiście gospodarstwo rolne i posiadającą kwalifikacje rolnicze (wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze lub każde wykształcenie średnie lub każde wykształcenie wyższe, lub co najmniej 5 letni staż pracy w gospodarstwie rolnym), zamieszkałą w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa.

Zatem
- jeżeli posiada Pan gospodarstwo rolne o powierzchni użytków od 1ha do 300ha
- mieszka Pan w Gminie, w której położona jest przynajmniej jedna z nieruchomości rolnych tego gospodarstwa
- prowadzi Pan to gospodarstwo osobiście od 5 lat lub ma Pan "kwalifikacje rolnicze"

to wówczas może Pan kupować nieruchomości rolne na terenie tej Gminy i Gmin sąsiednich bez prawa pierwokupu.


Paweł Puch
prawnik – redakcja Budujemy Dom
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...