Skocz do zawartości

Remont domu wpisanego do gminnej ewidencji zabytków


Recommended Posts

Dzień dobry,

 

posiadam dom, który jak się ostatnio okazało, jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, co mnie bardzo zdziwiło ponieważ dom był budowany w latach 89-90 i według mnie nie ma wyróżniających się walorów estetycznych, historycznych ani kulturowych. Dom jest w stylu góralskim, ale to tylko imitacja bali z elementami dekoracyjnymi. W okolicy jest kilka lepiej wyglądających, starszych i prawdziwych domów w stylu góralskim, które nie zostały ujęte w ewidencji. Do domu przylegają budynki gospodarcze, które powstały w latach dwudziestych. Podejrzewam, że to one są powodem wpisania do ewidencji ze względu na wiek. Budynek gospodarczy to szopa oraz część starego domu z bali. Tylko część, bo jedno z pomieszczeń zostało nadbudowane przez nowszy dom i z tego starego została tylko ściana zewnętrzna. Na wszystko były pozwolenia i projekty. Trochę to skomplikowane więc dołączam schemat. Tylko ten nowy budynek mieszkalny jest wpisany do ewidencji, nie ma nic o budynkach gospodarczych. 

 

Ten nowszy dom jest już w kiepskim stanie i wymaga generalnego remontu. Pokrycie dachowe (teraz jest eternit) lub nawet cała więźba, ocieplenie, elewacja i okna. Wolałbym nie być ograniczony żadnymi zaleceniami konserwatora, ale ostatecznie mógłbym nawet zaakceptować ten "udawany styl góralski" byle tylko była możliwość porządnego ocieplenia budynku, bo teraz wiatr wieje przez ściany. Budynki gospodarcze docelowo chciałbym rozebrać, bo są niepotrzebne, a szopa już sama się powoli wali i niedługo będzie stanowić zagrożenie. 

 

Czy możliwa będzie rozbiórka części gospodarczej, skoro nie jest wpisana do ewidencji?

Jakie są szanse na usunięcie domu z ewidencji? 

Czy jest taka opcja by usunięto dom z ewidencji, ale dodano budynki gospodarcze?

Jak postąpilibyście w takiej sytuacji? Ja tylko chcę stworzyć sobie komfortowe miejsce do życia, ale nie wiem czy jest sens się za to zabierać czy poczekać aż się samo zawali? :)

schemat.png

Link do komentarza
Dnia 2.08.2021 o 22:26, Budujemy Dom - działka i dom napisał:

Właśnie, właśnie, a kto czytał? Na wszelki wypadek mam dla Was taki oto cytat ze wskazanego przez kolegę Janusza artykułu "Gminną ewidencję zabytków prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Rejestr zabytków zaś wojewódzki konserwator zabytków. To dwa różne spisy, choć od pewnego czasu dąży się do ich ujednolicenia. Spis pierwszy jest zwykle obszerniejszy - to, że dom wpisano do gminnej ewidencji zabytków wcale nie oznacza, że znajdziemy go w rejestrze prowadzonym przez wojewódzkiego konserwatora." Więcej nie cytuję, zapraszam do lektury :) .

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Współwłasność obejmuje wszystko co odziedziczyliśmy po rodzicach ,nie ma jeszcze fizycznego podziału działki ani domu .Postanowieniem sądu nabyliśmy udziały ułamkowe w całości  ,ja mniej siostra więcej .Siostra robi z naszym ogrodem co chce ,nie pytając mnie o zdanie czy zgodę .
    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...