Skocz do zawartości

Remont domu wpisanego do gminnej ewidencji zabytków


Recommended Posts

Dzień dobry,

 

posiadam dom, który jak się ostatnio okazało, jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, co mnie bardzo zdziwiło ponieważ dom był budowany w latach 89-90 i według mnie nie ma wyróżniających się walorów estetycznych, historycznych ani kulturowych. Dom jest w stylu góralskim, ale to tylko imitacja bali z elementami dekoracyjnymi. W okolicy jest kilka lepiej wyglądających, starszych i prawdziwych domów w stylu góralskim, które nie zostały ujęte w ewidencji. Do domu przylegają budynki gospodarcze, które powstały w latach dwudziestych. Podejrzewam, że to one są powodem wpisania do ewidencji ze względu na wiek. Budynek gospodarczy to szopa oraz część starego domu z bali. Tylko część, bo jedno z pomieszczeń zostało nadbudowane przez nowszy dom i z tego starego została tylko ściana zewnętrzna. Na wszystko były pozwolenia i projekty. Trochę to skomplikowane więc dołączam schemat. Tylko ten nowy budynek mieszkalny jest wpisany do ewidencji, nie ma nic o budynkach gospodarczych. 

 

Ten nowszy dom jest już w kiepskim stanie i wymaga generalnego remontu. Pokrycie dachowe (teraz jest eternit) lub nawet cała więźba, ocieplenie, elewacja i okna. Wolałbym nie być ograniczony żadnymi zaleceniami konserwatora, ale ostatecznie mógłbym nawet zaakceptować ten "udawany styl góralski" byle tylko była możliwość porządnego ocieplenia budynku, bo teraz wiatr wieje przez ściany. Budynki gospodarcze docelowo chciałbym rozebrać, bo są niepotrzebne, a szopa już sama się powoli wali i niedługo będzie stanowić zagrożenie. 

 

Czy możliwa będzie rozbiórka części gospodarczej, skoro nie jest wpisana do ewidencji?

Jakie są szanse na usunięcie domu z ewidencji? 

Czy jest taka opcja by usunięto dom z ewidencji, ale dodano budynki gospodarcze?

Jak postąpilibyście w takiej sytuacji? Ja tylko chcę stworzyć sobie komfortowe miejsce do życia, ale nie wiem czy jest sens się za to zabierać czy poczekać aż się samo zawali? :)

schemat.png

Link do komentarza
Dnia 2.08.2021 o 22:26, Budujemy Dom - działka i dom napisał:

Właśnie, właśnie, a kto czytał? Na wszelki wypadek mam dla Was taki oto cytat ze wskazanego przez kolegę Janusza artykułu "Gminną ewidencję zabytków prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Rejestr zabytków zaś wojewódzki konserwator zabytków. To dwa różne spisy, choć od pewnego czasu dąży się do ich ujednolicenia. Spis pierwszy jest zwykle obszerniejszy - to, że dom wpisano do gminnej ewidencji zabytków wcale nie oznacza, że znajdziemy go w rejestrze prowadzonym przez wojewódzkiego konserwatora." Więcej nie cytuję, zapraszam do lektury :) .

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...