Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Teraz ceny spadły, jest o 20zł drożej na kubiku od ceny z tamtego roku. 15cm grafitu albo 20cm białego. Przyjęło się że grubsza warstwa nic nie daje. Czy opłaca się płacić więcej za grafit? Nie, jeżeli komuś nie przeszkadza to że elewacja będzie o 5cm grubsza.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu TapatalkaLink to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2021 o 23:19, Djkris18 napisał:

Witam.. Pytanie , jaki styropian wybrać do ocieplenia budynku z suporex 24 , szary? Biały? Ile cm. Czy faktycznie opłaca się płacić sporo więcej za grafitowy ?

Grubość ocieplenia zależy od tego, jaki chcesz uzyskać współczynnik U przegrody. Myślę, że 15 cm styropianu grafitowego to minimum. Styropiany fasadowe - do tzw. ocieplenia metodą lekką mokrą (ETICS, dawniej BSO) w najcieplejszej wersji mają współczynnik lambda ) 0.031 W/mK. Inne od 0.33 do nawet 0.42. Im niższe lambda w karcie produktu tym lepszy efekt termoizolacyjny przy tej samej grubości warstwy ocieplenia. Ceny styropianu faktycznie poszły w górę i skoro już inwestujesz w ocieplenie, wykonaj to na jak najlepszym materiale i postaraj się o dofinansowanie. Odzyskasz część pieniędzy a efektem będziesz się cieszył latami w postaci np. niższych rachunków za ogrzewanie.

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można skorzystać z kalkulatora współczynnika U (np. tego: https://termoorganika.pl/kalkulator-wspolczynnika-u-przegrody). Wystarczy podać materiał ścienny i sprawdzić, jaka grubość styropianu i jaki rodzaj da pożądaną wartość U. Obecnie nie może być on wyższy niż 0,2 - im niższy, tym cieplejsza jest ściana. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Styropian grafitowy typu  fasada będzie miał parametry użytkowe znacznie lepsze niż tradycyjne białe styropiany, a porównując ceny zakupu pod względem właściwości użytkowych (lepsza izolacyjność grafitowych płyt) w wielu przypadkach będzie materiałem o tej samej wartości lub nawet tańszym. Nie można porównywać materiałów tylko po jednostce zakupowej np. cena za 1 m3, ale przede wszystkim trzeba porównać opór cieplny przy danej grubości. Dodatkowo cieńsza warstwa izolacji styropianu grafitowego w porównaniu ze zwykłym  to szereg korzyści  np. mniejsza ilość materiału liczonego w m3, krótsze łączniki (tańsze) o ile zachodzi potrzeba ich stosowania, mniejsze koszty obróbek blacharskich, parapetów, itp. W porównaniu: styropian grafitowy TERMONIUM PLUS fasada o współczynniku lambda 0,031 W/mK i grubości 15 cm będzie chronił budynek tak samo jak zwykły styropian o współczynniku lambda =0,044W/mK ale przy grubości 21 cm. Dla przykładu na dom o powierzchni ścian do docieplenia 200 m2 będziemy potrzebować 30 m3 styropianu TERMONIUM PLUS o grubości 15 cm, a w przypadku zastosowania  zwykłego styropianu, którego ilość wyniesie aż 42 m3 dla grubości 21 cm.

W nowoprojektowanych budynkach najczęściej przyjmuje się rozwiązanie bloczków konstrukcyjnych o grubości 24 cm i ocieplenie w postaci styropianu grafitowego o grubości 20 cm.  

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znowu powtórzę "Grubość ocieplenia zależy od tego, jaki chcesz uzyskać współczynnik U przegrody." Grafitowy styropian fasadowy o jak najniższym parametrze lambda  - czyli obecnie na rynku 0,031 W/mK. I znowu dodam - 15 cm będzie OK. Może zerknąć na wyliczenia U przegrody na stronie producenta betonu komórkowego.

Tu masz tabelkę, w której lambda styropianu kończy się na 0,033 i warstwa nośna to bloczek forte 24 cm o lambda 0,105 W/mK. Przy izolacji gr 15 cm na dole tabelki, U dla tak izolowanej ściany wynosi 0,145 W/m2k czyli wkraczamy już w zagadnienie domów pasywnych o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię.

wspolczynnik_przenikania_ciepla_ytong_fo

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dołóż do tego 800 kg mokrego śniegu. Na metr kwadratowy. Tak jak wspomniałem, nie twierdzę, że to się od razu zawali. Ale trzeba uwzględniać takie obciążenia i mieć na uwadze, że spadek jest minimalny, a powierzchni brak gładkości. Wiec o zsuwaniu się śniegu nie ma mowy. Musi roztajać. Ale wszystko można zaplanować. 
  • Temu zapytałem z czego toto będzie ....Po roku będzie mógł PeZet posadzić dodatkowo na środku tego dachu kaczeńce.
  • Takie rzeczy planuje się  przez budową konstrukcji, zielone dachy "zaczynają" swój ciężar od 50kg/m2 a po kilku latach mogą już ważyć dwa razy więcej ich ciężar ciągle może się zwiększać nawet powyżej 130kg/m2   Co do opadów to nawet deszcz, czy podlewanie skutecznie zwiększa ciężar, odśnieżanie jest trudne, ale możliwe, trzeba jednak ciągle mieć to na uwadze, drewno  na dachu domu jest osłonięte od czynników atmosferycznych, zadaszone nad tarasem  już nie, wilgotność drewna będzie rosła w okresie jesienno-zimowym wraz ze wzrostem obciążenia dachu, degradacja drewna również.     
  • W tym, że przed lotem do Smoleńska też nikt nie widział w niczym problemu.
  • Warstwy dachu zielonego ekstensywnego - idąc od dołu w górę:   1. Hydroizolacja o parametrach antykorzennych. Jeśli taka nie jest, to..   1a Inna bariera korzeniowa (folia przeciwkorzenna, papa wzmocniona przeciwkorzenna) 2. Geowłóknina chłonno-ochronna - zakład 10 cm 3. Mata drenażowa - zakład kilka cm 4. Włóknina fitracyjna - zakład 10 cm 5. Substrat ekstensywny na dach zielony (ma spełniać wymagania wytycznych dla dachów zielonych FLL) - kupowany w workach, rozgrabić na grubość 6 - 8 cm. 6. Roślinność: rozrzucić albo posadzić pędy rozchodników, albo to i to, albo rozłożyć prekultywowaną matę rozchodnikową.   Podlewać przez pierwsze 3 tygodnie, potem tylko w czasie przeciągającej się suszy.      
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...