Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Montaż drzwi przy kominie systemowych


Recommended Posts

Jeśli mam w projekcie domu podpiwniczonego komin, który zaczyna się już w piwnicy, biegnie przez dwa stropy, a na każdej kondygnacji do komina dolegają drzwi to czy w takim wypadku mogę zastosować kominy systemowe, które powinny mieć przerwę przy ścianie?? Na parterze ponadto dolegają dwie pary drzwi. Bo z tego co wiem nie łączy się do systemowych żadnych elementów jak drzwi właśnie, a dodatkowo widać tu zlew zamocowany na kominie? Jeśli nie to jak mam to zrobić? Wymurować filarek z cegieł, na to strunobeton?? Ale wtedy filarek i tak musi mieć dylatacje przy każdym stropie? Czy może jakiś profil metalowy 10x10, który wwiercony będzie w piwnicy w chudziak, (na parterze w strop) a przy stropie na jakąś dylatację gumową? Tylko jak wtedy strunobeton dam? Czy w przypadku działówki jest konieczny strunobeton, czy może czymś go zastąpić?

Czy za dylatację pomiędzy drzwiami a kominem może służyć elastyczna pianka montażowa jaką stosuje się w przypadku wypełnienia szczeliny pomiędzy stropem a działówką (np. Soudal Flexi?) Czy musi to być coś niepalnego, lub akryl? Piec na eko ale z czasem będę starał się o gaz.

 

9e119cd660fb69f4.jpg

 

 

 

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Projekt powinien wrócić do architekta, który go wymyślił..... Z pewnością komin systemowy nie powinien być elementem konstrukcyjnym budynku, do którego montujemy np drzwi. Pianki i inne palne materiały, powinny być w oddaleniu, zgodnie z instrukcją montażu komina.

 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W projekcie był komin murowany z cegły. Czy do takich kominów można coś montować? Kolega który robi w Niemczech podpowiada mi o możliwości montażu drzwi do stelażu zamontowanego na profilach w stropie i w podłodze. W tych profilach będzie zamontowany stelaż pod drzwi a z tym że od góry będzie luka w której stelaż będzie mógł pracować. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dedert napisał:

W projekcie był komin murowany z cegły. Czy do takich kominów można coś montować?  

 

Tam jest taki występ przy kominie udający ścianę, pomagający ominąć zasady. Ale niestety, będą też inne problemy. Nie wiem czy masz projekty instalacji, ale na przykład wyłącznik oświetlenia też przypadałby na komin.  A do wyłącznika należy doprowadzić przewody. Po kominie jest to wykluczone. Dlatego popieram cofkę dokumentacji do projektanta, niech dokonuje poprawek, bo będą to zmiany istotne.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Całe to rozwiązanie nie jest zbyt szczęśliwe. Przecież to aż się rzuca w oczy. Nie wiem dlaczego projektant kontynuował prace nad tym projektem, kiedy to ujrzał. A musiał ujrzeć dość wcześnie i na kominie zrobił całe centrum organizacyjne, taki ważny węzeł budowli Jakoś nie tak...

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, nieszczególne to rozwiązanie. Z zasady powinna być zachowana dylatacja pomiędzy kominem, i pozostałymi elementami budynku. Tu jeszcze wymiary komina systemowego będą inne niż murowanego. Układ kanałów może też. Byłbym za zrobieniem stelaża metalowego lekkiej ścianki przy kominie. W nim będzie można obsadzić drzwi.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

 Byłbym za zrobieniem stelaża metalowego lekkiej ścianki przy kominie. W nim będzie można obsadzić drzwi.

 

Niezależnie od przyjętego rozwiązania, widziałbym podpis projektanta na poprawionej wersji projektu.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.07.2021 o 20:50, dedert napisał:

W projekcie był komin murowany z cegły. Czy do takich kominów można coś montować? Kolega który robi w Niemczech podpowiada mi o możliwości montażu drzwi do stelażu zamontowanego na profilach w stropie i w podłodze. W tych profilach będzie zamontowany stelaż pod drzwi a z tym że od góry będzie luka w której stelaż będzie mógł pracować. 

 

Dnia 22.07.2021 o 09:58, retrofood napisał:

 

Niezależnie od przyjętego rozwiązania, widziałbym podpis projektanta na poprawionej wersji projektu.

Projektant był na wagarach,  jak były lekcje o kominach.... Albo uczelnia na psy zeszła...Tak jak jedna z uczelni wrocławskich. Architektura! I Pan psor oświadczył, że budowanie komina w kalenicy jest niemożliwe, bo tam jest belka płatwiowa....

 

Komin z cegieł, to inne możliwości,  jeśli to wersja zintegrowana ze ścianą....Pamiętać jednak należy, że komin nie powinien być miejscem stycznym z materiałami palnymi....

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mi się przypomina historia, jak jeden kolega od robót ziemnych powiadał, że jakby chciał z książki dom wybudować, to by przemarzł w zimie. To akurat chyba fajnie pasuje, bo jakby chciał te drzwi przymontować do tego komina, to raczej palić w piecu by się nie dało. Tacy to teraz projektanci od książek czytanych, dają wybór, palić w piecu, albo drzwi otwierać.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, vlad1431 napisał:

Zawsze mi się przypomina historia, jak jeden kolega od robót ziemnych powiadał, że jakby chciał z książki dom wybudować, to by przemarzł w zimie.  

 

Zależy, z jakich książek korzystał. Jeśli np. "Trzy świnki", to tam rzeczywiście, nie wszystkie przykłady są wzorcowe.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 tygodnie temu...

Wpadłem jeszcze na jeden pomysł ale nie wiem czy poprawny ze sztuką. Mianowicie, otwór i tak mam większy bo przygotowywany pod murowany komin więc systemowy powinien zająć mniej miejsca. Więc może:

- odsunąć komin o jakieś 15 cm, a na stopie fundamentowej wymurować jakiś filar z np, cegieł jak na rysunku na czerwono (czy cegła to dobry materiał żeby znajdował się w potencjalnie wilgotnej piwnicy??). Filar miałby wymiary np. 35x12cm, pociągnąć go aż przez dwie kondygnację na poddaszu kończąc. Do tego filarka przykotwić ścianki z gazobetonu na blachy (na rysunku na niebiesko) i na tych ściankach zastosować nadproża?

- w otworach stropu zastosować jako dylatację XPS 2cm (na rysunku na żółto) ale tylko z 3 stron bo od strony komina musi być przerwa 

 

22b55be47a8e8ba3gen.jpg

 

 

Pytanie tylko o pracę takiego układu bo załóżmy że w teorii strop będzie pracował a filar stojący na stopie już nie powinien. Wiec co stanie się ze ściankami (te na niebiesko) stojącymi na pracującym stropie i z nadprożem skoro jedna strona ściany może pracować a druga już nie?

 

 

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

uważasz że skoro projektant i kierownik w jednym zrobił takiego babola w projekcie to bedzie potrafił znaleźć sensowne wyjście z sytuacji? Opłacam innego projektanta który zasugerował profil do którego montowane mogły by być drzwi a przy stropie jako teleskop żeby to mogło pracować. Tylko czy takie cos istnieje?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • The sliding gate operator system has been improving in terms of practicability and functional performance since it’s invention. This kind of system benefits from the development of intelligent technology in recent years and has many possibilities. Therefore, some high-quality and excellent service gate operator merchants have also been encouraged by various resources in the industry. On the other hand, the customer market system established by these reputable sliding gate operators is also very stable. The professional after-sales service of sliding gate motor will tell you why it is necessary to maintain the system regularly? 1. It is an effective way to inspect the lifespan of gate motor First of all, one of the most important tasks in the daily maintenance of the sliding gate machine is the assessment of the status of each part of the system. The assessment from infrastructure to various key components is the prerequisite for clarifying the status of its equipment and finding problems to avoid expansion, so it is in progress. It is very important to pay attention to detail when maintaining the sliding gate motor. 2.It is a must for the safe operation of equipment Of course, in most areas where sliding gate operators are used are occasions with a large flow of people, then the most important point of these local management mechanisms is the management of safety and order. Obviously, regular maintenance of the sliding gate operator facilities is the safety system of the equipment itself. At the same time, it is also the key to protecting the safety and order of relevant occasions. 2. Is the key to improve operation and management efficiency In addition, another aspect of sliding door machine maintenance is to perform maintenance on the operating components such as lubrication. Obviously such behavior is very effective in improving the operating efficiency of the sliding door machine equipment itself. In addition, the inspection and maintenance upgrades of the system are also improved. The key to intelligent identification and related control efficiency. Obviously, the reason why users attach so much importance to the maintenance of each part of the sliding gate motor system is because the inspection and maintenance of the equipment in this process is the key to greatly extending its service life, and it is also the protection of the safety of the equipment itself and related fields. A necessary prerequisite for safety and order, on the other hand, daily careful maintenance and optimization and upgrading can also improve the operating efficiency of the sliding gate operator.
  • pływająca? tak to się nazywa? to styrodur? czy przypadkiem nie ma tam gdzieś odpływu w stropie?   no i nie balkon, chyba raczej taras, przed/ostatnia kondygnacja? piętro cofnięte od lica całego budynku?
  • to po co pręty odginać dołożyć dołem ze 2#12 i chwatit no, może kwestia co na tym wieńcu się opiera...
  • W zasadzie to podaliśmy niemal identyczne rozwiązanie. W pobliżu słupa trzeba pamiętać o pozostawieniu zakładu na tych odgiętych prętach (tak po 40 cm). Natomiast nie bardzo widzę sens zagęszczania strzemion. Przecież one i tak nie poprawiają wytrzymałości takiej belgi na zginanie.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...