Skocz do zawartości

Budowa domu na ziemi rodziców - przekształcenia vs podatki rodziców


Recommended Posts

Cześć,

To mój pierwszy post i zaczynam "z grubej rury" :)

Rodzice mają działkę nieco powyżej hektara i odprowadzają podatki o wysokościach ustalonych dla gospodarstwa rolnego (duży poniemiecki dom ok.250m2 + szopa + garaż). Hektar rodziców wg MPZP jest podzielony równo na dwie części - jedna jako zabudowa jednorodzinna (tam gdzie budynki) druga jako pod użytki rolne. W części pod zabudowę jednorodzinną na mapkach ze starostwa jest wydzielony ok 10 arów na którym stoją budynki (oznaczenie Br) plus reszta to S - Sad. W drugiej części rolnej są grunty rolne RIVb / R4.

I mam teraz do Was takie pytanie ... :)
Co najlepiej będzie zrobić żeby było i łatwo i tanio (tak wiem odwieczne pytanie każdego inwestora), ponieważ chciałbym się wybudować na tej części z MPZP gdzie jest 0,5ha pod działkę rolną? Chciałbym zająć jej połowę (25arów) a drugą połowę zostawić "na później" dla brata również pod budowę. Złożyłem już wniosek do gminy (tzn. mój ojciec jako właściciel) o zmianę mpzp dla tej części rolnej na zabudowę jednorodzinną.

Mój pierwszy plan to : zmiana w mpzp (wniosek złożony) , przekształcenie 0,5 ha na działkę budowlaną, później podział tej działki na dwie po 25 ar i przepisanie jednej z nich na mnie.

Jak bardzo w związku z tym zwiększy się rodzicom podatek od gruntów/nieruchomości? W tej chwili płacą rocznie chyba około 250zł. Jak on będzie liczony jeśli zabiorę im to 0.25 i zostanie im tylko 0.75 (nie będą mieli już gospodarstwa rolnego?)

Drugi plan: budować się na ich gospodarstwie rolnym jako siedlisko? Ogólnie temat wg mnie bardziej śliski ale pobieżnie patrząc chyba najłatwiejszy? Z tym, że mój dom musiałby być oddalony od aktualnej zabudowy o ok 50 metrów. Czy ma to sens? Od czego zacząć?
Zależy mi na tym, aby oprócz mnie mógł w przyszłości wybudować się brat, a dodatkowo nie obciążać wielkimi podatkami rodziców.

Z góry dzięki za jakiekolwiek odpowiedzi i chęć dyskusji. :)

Link do komentarza

W porównaniu do tych wszystkich problemów to rozumiem, że podatki można potraktować jako marginalny kłopot :) Ale czy przy takiej działce jaka im zostanie 0,75ha i tej zabudowie to będzie wzrost o kilkaset, a nie o tysiące złotych? 

Wniosek złożyłem o zmianę MPZP - szkoda, że to nie jest taka klarowna procedura gdzie na wstępie wiadomo czego się spodziewać i po jakim czasie.

Cytat

 i kłopotami z  poźnijszym podziłem (min. to 0,3 ha na części rolnej).

tak o tym słyszałem, a czy np korzystając z tej drugiej opcji można zastosować wydzielenie pod sam dom minimum (0,05ha), resztę zostawić rolną, a płot sobie postawię i tak wg mojego upodobania, sadząc drzewa na tym kawałku itp?

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...