Skocz do zawartości

Czym zabudować komin?


Recommended Posts

Witajcie,
w domu mam wstawiony wkład kominowy firmy Konekt. Jednak z żoną zmieniliśmy zdanie i przez najbliższe lata nie będziemy montowali kominka i chcemy zabudować komin w taki sposób, żeby ewentualnie można było kiedyś go wykorzystać. Myślałem o wyłożeniu go wełną mineralną i obudowaniu płytami g-k. Pytanie co z wszystkimi otworami (wyjście pod kominek, rewizja, wentylacja w podłodze docelowo pod kominkiem i samo wyjście zewnętrze komina) - zatkać je? Jak tak, to czym i czy nie wystąpi problem ze zbieraniem się wilgoci?

20210708_150133.jpg

20210708_150146.jpg

20210708_150152.jpg

Link do komentarza

W takim wariancie, z zaślepieniem wszystkich otworów, należałoby zaślepić go również od góry. Ewentualnie, jeśli wentylacja w domu jest grawitacyjna, można pomyśleć o wykorzystaniu go jako kanału wentylacyjnego i pozostawić przynajmniej minimalny wlot w pomieszczeniu i swobodny wylot powietrza ponad dachem.

Link do komentarza

Dzięki za odpowiedzi! 

Planuję zatkać styropianem otwór w podłodze i rewizję w kominie, natomiast wejście do komina zmniejsze i zamontuję małą kratkę wentylacyjną, a komina u góry nie będę tykał. Pytanie tylko, czy nie powinna mi sie tam zbierać wilgoć? 

Link do komentarza

Jak ostatnio byłem na dachu zobaczyć w jakim stanie jest komin wentylacyjny po 50ciu latach, to owszem byłem w szoku, bo wygląda jak tydzień temu murowany. Nie jest niczym zabezpieczony. Drugi od pieca jest w mocno kiepskim stanie, ale myślę że po okuciu jeszcze posłuży. Opadami bym się nie przejmował, tylko różnicą temperatur. Ja teraz będę miał przy remoncie izolowany cały komin, bo istnieje możliwość że części pod dachem nie wystarczy zaizolować, bo tak czy tak na tym kawałku komina na zewnątrz, woda pomimo dobrego okucia przy dachu też może się skraplać i wciekać pod izolację, tą którą jest już pod dachem, bo to podstawa przy kominie wentylacyjnym. Bo z pokoju kominem wentylacyjnym wychodzi ciepłe powietrze, a komin w zimie jest cały zimny.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Kominów nie wykładamy wełną. Nie obudowujemy tez żadnymi płytami. To sprzeczne nie tylko z logiką, ale też z zasadami budowlanymi. Tylko tynk. Na systemowy komin czasem doradzam tynk w nowoczesnym wydaniu, czyli siatkę z włókna szklanego zatopioną w kleju. Taką siatkę jak do elewacji....

Link do komentarza

Ale co poradzisz na to że spadł mi cały tynk na każdym z kominów wentylacyjnych? Ściana jest cała mokra od strony nieogrzewanego korytarza na strych, bo jest komin wentylacyjny w środku tej ściany. Mam to zostawić tak jak jest? Każdy mówi żeby to zaizolować. A rury spiro w otulinie to też niby jakaś fanaberia?

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
18 godzin temu, vlad1431 napisał:

Ale co poradzisz na to że spadł mi cały tynk na każdym z kominów wentylacyjnych? Ściana jest cała mokra od strony nieogrzewanego korytarza na strych, bo jest komin wentylacyjny w środku tej ściany. Mam to zostawić tak jak jest? Każdy mówi żeby to zaizolować. A rury spiro w otulinie to też niby jakaś fanaberia?

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
 

Rury to rury. Komin dymowy czy spalinowy, to komin. Lecz przyczynę, a nie skutek. Zasłonisz zgniliznę płytą i nagle problem zniknie? Płyta też się po czasie zlasuje....Szukaj przyczyny problemu  i lekarstwa na nie. Zaproś kumatego kominiarza....znajdzie problem. Buduj zgodnie ze sztuką, a nie jak Józek z Zenkiem Ci podpowiadają....

Link do komentarza

Dla mnie jaane jak słońce i nie ma co tu dorabiać ideologii. Jest różnica temperatur to się skrapla. Rura czy komin wentylacyjny dla mnie to samo, bo zasada ta sama. A komin dymowy to już całkiem inna sprawa. W lecie wysycha w zimie się skrapla. Jedyne zabezpieczenie to izolacja. Nie gadam z ludźmi pod sklepem tylko z budowlańcami i każdy mówi żeby izolować.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka



Link do komentarza

To co należy zrobić, determinuje przeznaczenie i rodzaj urządzenia które mamy do komina podłączyć.  To że ktoś ma  stary samochód, którego nie da się naprawić, nie oznacza, że ma nim jeździć i stwarzać zagrożenie na drodze. Podobnie z kominami...Zasady są jasne i określone. Widzimisię jakiegoś mądrali tego nie zmieni. Komin można frezować, zainstalować w nim stal (najlepiej 1.4404 i zasypać perlitem. To jeden z wielu sposobów... Drogo?  Czasem koszt przekracza zakup nowego komina dwuściennego, więc warto przemyśleć jaką drogą zadbać o bezpieczeństwo swoje i rodziny, a czasem i sąsiadów, jeśli zabudowa miejska, gęsta....  Z zewnątrz zbić tynk, jeśli słaby położyć nowy. Jeśli ocieplimy wełną stary ceglany komin, i podłączymy do niego nowoczesny piec kondensujący, będzie to fundowanie sobie bomby z opóźnionym zapłonem....Albo jak ktoś woli - leczenie syfa pudrem.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...