Skocz do zawartości

Połączenie działki rolnej i budowlanej


Recommended Posts

Witam,

Jestem właścicielem 2 działek które sąsiadują ze sobą:

  • Działka rolna, grunty orne RivB
  • Działka budowlana zabudowana budynkiem mieszkalnym (do rozbiórki)

Chciałbym połączyć te działki poprzez wcielenie jednej z nich do księgi wieczystej drugiej.

Następnie na już połączonej działce chciałbym wybudować dom.

 

Czy będzie różnica jeśli wcielę działkę budowlaną w księgę wieczystą działki rolnej? Czy może powinienem zrobić odwrotnie i wcielić działkę rolną do księgi wieczystej działki budowlanej?

Zastanawiam się jaki wpływ będzie to miało na pozwolenia (np czy przy wcieleniu do działki budowlanej nie zyskam statusu działki budowlanej dla całości??)

 

Pozdrawiam, Piotr

Link do komentarza

Witam,
Bardzo dziękuję za odpowiedz.
Jeśli dobrze rozumiem, po połączeniu działek (przepisaniu do jednej księgi wieczystej u notariusza [dostałem informacje że bez problemu możemy tak zrobić na jednym spotkaniu]) będę musiał wykonać dodatkowo geodezyjne połączenie działek tak?
Działki nie są objęte MPZP.

Link do komentarza

Dopisanie działki do KW nie zmienia statusu tych nieruchomości i pod względem budowlanym są to nadal dwie odrębne nieruchoości.  Połączenie naastępuje poprzez geodezyjną zmiane numeru nieruchomości i zapis w ewidencji gruntów prowadzonej w starostwie, a zmiana wpisu KW dla połączonej działki  nie wymaga notariusza, jeśli nie zmienia się właściciel.

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Obie działki są dość wąskie przez co bardzo ciężko cokolwiek na nich wybudować (budowlana w najszerszym miejscu ma 12,5m).
Działki mają około 820-860 m2 każda.

Pomysł był taki: Połączyć działki w jedną aby powiększyć ich łączną szerokość i zyskać możliwość wybudowania domu którego projekt wybrałem.

 

Screenshot 2021-07-02 at 11-09-16 Geoportal gov pl.png

Link do komentarza

Ale tutaj jest największy problem - scalisz działki, to będziesz mieć 1 działkę z częścią budowlaną i częścią rolną. Nie sądzę, żeby ten zabieg coś zmienił. Nie liczyłbym na to na twoim miejscu za mocno. Gdyby można było taki myk robić, to wszyscy by tak robili.

Dla działek wąskich są specjalne przepisy  tutaj szukałbym szansy. Może fakt, że ta działka rolna jest twoją własnościa sprawi, coś tutaj trochę zmieni, jesli chodzi o odległości...

Ewentualnie - jeśli aktualna lokalizacja budynku który jest do wyburzenia ci odpowiada - to wykorzystać jego fundament. Nie jestem tego pewny, ale wykorzystanie starego fundamentu wygląda chyba trochę inaczej niż budowa nowego budynku od zera od strony formalno-prawnej.

Link do komentarza

Dzięki za odpowiedź. Niestety budowa nowego domu na fundamentach starego nie wchodzi w gre, dom miał być usytuowany po lewej stronie działek.

Co do wąskich działek - sprawdzę temat czy faktycznie mogę coś podziałać - dzięki za pomysł

A co jeśli po połączeniu wystąpiłbym do urzędu o określenie warunków zabudowy i okazało by się że w części rolnej jest x% przeznaczenia pod zabudowę? - Wtedy problem znika prawda? Ewentualnie dostałem informację, że w przypadku braku miejsca na zabudowę mógłbym zgłosić prośbę o zmianę przeznaczenia części gruntu.

Link do komentarza

dla wąskich działek

https://www.galeriadomow.pl/artykuly/budowa-domu-na-waskiej-dzialce

 

 

"

Za wąską działkę, w rozumieniu przepisów budowlanych, rozumiemy taką, której szerokość jest mniejsza niż 16 m. Dla takich działek ustalono przepisy odrębne opisane w §12 ust. 3 i § 13, 60 i 271-273. Przewidują one możliwość ulokowania budynku jednorodzinnego w następujących odległościach od granicy działki sąsiadującej:

* bezpośrednio przy granicy działki ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.

* w odległości mniejszej niż 3 m, lecz nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.

Jeśli dom posiada obie boczne ściany bez otworów okiennych lub drzwiowych przepisy umożliwiają budowę takiego budynku od granicy do granicy. Ważna dla nas, jako inwestorów, jest informacja, iż powyższe zasady posiadają status bezwzględnie obowiązujących norm. Znaczy to dokładnie tyle, że decyzja o tym, czy możemy wybudować nasz dom przy granicy działki, nie zależy od indywidualnego uznania, właściwego organu administracji architektoniczno – budowlanej. Jeśli projekty domów na etapie adaptacji uwzględnią powyższe przepisy i regulacje oraz spełnią dodatkowe ustalenia i uzgodnienia, urzędnik musi wydać pozwolenie na budowę."

 

Działka graniczna jest twoja, więc uważam, że jest spora szansa, że da się ten dom wybudować w granicy, a to znacznie zwiększa zakres tego, co można na tej działce wybudować...

Link do komentarza

Dziękuję bardzo za link.

Projekt który wybraliśmy to ten:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-ua34v1-WCB1049

 

Nawet jeśli odejmę 4m z przodu i dom będzie na granicy działki (wyjście z domu, garaż bezpośrednio na sąsiednią działkę) to według projektu wciąż nie wystarczy miejsca (13,89m potrzebne) jeśli liczyć łącznie z tarasem bo tak jest w projekcie. Zgaduję, że trzeba by ten projekt zaadaptować i zmienić wielkość tego tarasu o metr / dwa?

 

Link do komentarza

ale tak jak piszesz, to chyba nie możesz zrobić - bo w granicy nie może być otworów.   Ale może fakt, że to twoja działka jest, coś tutaj zmieni. Tutaj już trzeba rozmawiać z fachowcem od tej tematyki. Jak projekt ci się podoba - to nic nie stoi na przeszkodzie - można wykorzystać go jako bazę i dopasować do wymagań które cię ograniczają (działka) - ta osoba zresztą powinna być dobrze zorientowana w tematyce.

Swoją drogą - miałem w pierwotnej wersji projektu podobnie garaż zaprojektowany - finalnie zrezygnowaliśmy z tej ściany i drzwi - co z perspektywy czasu było bardzo dobrym rozwiązaniem.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Witam,

Przepraszam, że odkopuję temat, działki są wcielone w jedną księgę i wciąż stanową oddzielne działki ewidencyjne, teraz mam jeszcze 2 pytania:

1. Czy jeżeli uda się je połączyć geodezyjnie (o ile w ogóle jest taka możliwość) to czy będzie to działka rolno-budowlana? I czy wtedy będzie można się starać o warunki zabudowy?

2. Czy jeżeli uda mi się uzyskać dla działki rolnej RIVb warunki zabudowy (bez łączenia geodezyjnego) i zostanie wydzielona z niej część pod dom to czy mogę wybudować dom pomiędzy tymi działkami? Przechodzący przez 2 działki np 50%/50%, a nie na granicach? (kilka portali o tym pisało, że w pozwoleniu na budowę wpisujemy 2 działki)

Tak jak pisałem działki te nie są objęte MPZP i znajdują się w mieście.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
38 minut temu, piotr.por napisał:

 

Przepraszam, że odkopuję temat, działki są wcielone w jedną księgę i wciąż stanową oddzielne działki ewidencyjne, teraz mam jeszcze 2 pytania:

 

 

Podejrzewam, że nikt Ci nie odpowie na takie pytania, bo podejście władz może być różne. U nas we wsi była taka sytuacja, że gmina swoją działkę podzieliła na cztery budowlane i wystawiła na przetarg. Wszystkie cztery kupił jeden dziany gość i chciał je znowu scalić i wybudować na nich dom. Ale gmina się nie zgodziła. Burmistrz powiedział jasno, że po to działkę podzielono, żeby były cztery działki i finito. Minęło już ponad 20 lat i nic się nie dzieje, Gość nic nie buduje, bo musiałby w obrębie jednej z 4 działek, a tego nie chce. A gmina zdania nie zmienia. Facet utopił kasę i nic z tego nie ma, na działkach, niegłupio położonych w centrum, rosną chwasty,

Link do komentarza

Ale ten koleś to jakiś zwykły frajer, albo jeszcze żyje w zamierzchłych czasach, gdzie za łapówkę wszystko dało się załatwić. Mimo wszystko, często mam wrażenie i pewnie słuszne, że pewne sprawy celowo są opóźniane, żeby ci z bieżącej kadencji mogli się obłowić. Ale to raczej na głębszych wsiach, gdzie cicho i głucho, a układy działają tak jak kiedyś, ale nie na poziomie miasta i burmistrza, bo to już raczej za grubo. A tu akurat burmistrz społecznik się trafił, by zapobiec temu, żeby jakiś miejscowy oligarcha nie zagarnął gruntu wartego krocie i postawił biedronke. A w sytuacji autora, tak czy tak powęszył bym gdzie się da, czy coś gdzieś się uda załatwić.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...