Skocz do zawartości

Na jakich zasadach będzie można budować domy do 70 m2?


Recommended Posts

Na stronie forum.budujemydom.pl natknąłem się na dyskusję dotyczącą możliwości budowania od 2022 r. domów letniskowych o powierzchni aż 70 m2 podobno tylko na zgłoszenie, bez projektu. Mam jednak wątpliwości co do tego, jakie jeszcze warunki trzeba spełnić. I jak mają się te domy letniskowe do zapowiadanego przez rząd wprowadzenia możliwości budowy normalnych domów jednorodzinnych do 70 m2 bez pozwolenia?

 

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/domy-pod-klucz/porady/96584-na-jakich-zasadach-bedzie-mozna-budowac-domy-do-70-m2

 

Link do komentarza
Gość zdegustowany
Wielokrotnie w mediach słyszałem, że te siedemdziesięciometrowe domki będzie można stawiać jedynie na działkach objętych MPZP a nie w oparciu o WZ. Ponadto ja mam ważną WZ na dach dwuspadowy, czyli mógłbym teoretycznie postawić domek z dachem płaskim, gdyby jednak media myliły się w kwestii ww. planów. Właściwie to w mojej sytuacji nie widzę jakichś specjalnych korzyści w stosunku do obecnego stanu prawnego. Obecnie można budować domy na zgłoszenie ale wadą tego rozwiązania jest brak możliwości zastosowania projektu zamiennego w granicach dozwolonych zmian w projekcie. To może czasem skutecznie pokrzyżować plany inwestora. Wielki szum wokół i niczego to nie usprawni. Gdyby rząd chciał wspomóc biednych bogaczy to powinien dać za darmochę działkę i powiedzieć im - macie, budujcie i rozmnażajcie się ku chwale ojczyzny. Kto nie wybuduje w ciągu dajmy na to 5 lat - oddaje grunt innemu biedakowi i tak dalej.
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...

Nowe przepisy mówią tylko o budowie, czyli nowych budynkach. Nie odnoszą się zaś bezpośrednio do rozbudowy i przebudowy. Jednak należałoby się spodziewać, że w przypadku rozbudowy wymogi będą takie same jak przy budowie domu letniskowego do 70 m2. Czyli potrzebne będzie zgłoszenie, a powiększony budynek musi spełniać wymogi wynikające z innych przepisów, czyli dotyczące choćby odległości od granic działki i obszaru oddziaływania.

Jednak to nowe przepisy, a więc nie ma pewności jak będą interpretowane.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
mała uwaga: "Chyba najważniejszym ułatwieniem dla inwestora jest przy tym fakt, że do zgłoszenia nie mamy obowiązku dołączać profesjonalnego projektu, sporządzonego przez projektanta ze stosownymi uprawnieniami. Wystarczają jedynie amatorskie rysunki i szkice wraz z opisem" i "Rozpiętość elementów konstrukcyjnych do 6 m. .............. Przy tym w przepisie jest mowa o rozpiętości elementów konstrukcyjnych, nie zaś o rozpiętości budynku w ogóle. Można więc postawić dom o wymiarach np. 8 × 8 m (64 m2), jeżeli tylko jego strop będzie opierał się również na wewnętrznej ścianie nośnej, podciągu lub słupach, a konstrukcja dachu będzie podparta choćby słupami - o ile tylko odległość pomiędzy punktami podparcia nie przekroczy 6 m." czytając w/w te słupy, podciągi i reszta konstrukcji, to wg Redakcji może być radosna twórczość szkicowa inwestora? Urząd może moim zdaniem odrzucić taką twórczość
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

W przypadku wiat mamy dwie zasadniczo różne sytuacje, w zależności od tego jaki jest status działki. 

Pierwszy wariant. Bez projektu, ale zgłaszając zamiar budowy można wznieść wiatę o powierzchni zabudowy do 35 m2, tak jak napisano w artykule. Przy czym działka może mieć różny status i przeznaczenie, ważne jest jedynie aby plan zagospodarowania lub decyzja o warunkach zabudowy dopuszczały taki rodzaj zabudowy. 

Drugi wariant. Nie tylko bez projektu, ale nawet bez zgłoszenia można wznieść wiatę o powierzchni zabudowy do 50 m2, jednak tylko na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub na działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Jest to więc szczególny przypadek. 

Reguluje to ustawa Prawo Budowlane, niestety już dość pogmatwana w tych kwestiach. Pierwszego wariantu dotyczy Art. 29. 1. punkt 14 c. Drugiego natomiast Art. 29. 2. punkt 2.

Polecam korzystanie z tekstu ujednoliconego, opracowanego przez Kancelarię Sejmu w ramach ISAP:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940890414/U/D19940414Lj.pdf

 

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...