Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Ocieplenie/termoizolacja budynku typu kostka. Od południowej strony liczy się w zasadzie każdy centymetr.


Recommended Posts

Witam, chciałem zapytać co można zrobić z takowym rodzynkiem, a mianowicie wjazd na działkę jest dosyć wąski. Linii ogrodu nie dorysowałem, ale wyjeżdżając z garażu i następnie z działki, jedyny normalny sposób i bez zbędnego manewrowania, jest przodem. A, że przodem, to promień skrętu jest większy jak wyjeżdżając tyłem i na centymetry obecnie mijam się zawsze z narożnikiem budynku. Sam wyjazd sam w sobie jest dosyć wąski, tak że VW Crafter ma na co uważać przejeżdżając. Chciałbym się doinformować czy istnieją jakieś systemy termoizolacji inne jak zastosowanie po prostu cienkiego styropianu, a może jest coś lepszego jak cieniutki grafitowy styropian. Owa ściana jest od strony południowej, sąsiad w tym miejscu nie ma drzewa tak więc od wschodu do zachodu cały czas jest nasłoneczniona. W takie upały jakie są teraz to jak życie w piekarniku. Jeden z absurdalnych pomysłów jakie przez głowę mi przechodziły to rurki z wodą wspomagające wychładzanie ściany. A może olać temat, dać prostą izolację i zainwestować w klimę. Szukam po prostu pomysłu, który ułatwi życie i nie wspomoże utrudnień powrotu/wyjazdu z garażu :)

 

PS Ma to jakieś znaczenie jak np. od ulicy i działki skorzystać z najgrubszego dostępnego styropianu, a od południowej najcieńszy(dom sąsiada od północy jest bezpośrednio połączony, więc brak izolacji)? Czy w zasadzie skorzystanie z jakiejkolwiek grubości da już korzystny efekt, ale ważne by trzymać się tej samej grubości na całej powierzchni budynku ?

słoneczko.png

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli chcesz z jednej strony dać np 1/3 mniej izolacji niż z drugiej? A wyobrażasz sobie wyjść w zimie w kurtce która ma tylko przód, a z tyłu byłbyś tylko w podkoszulku? Styropian grafitowy odpowiada mniej więcej 3/4 grubości białego styropianu. Według najnowszych norm odpowiednia grubość to 20cm białego albo 15cm grafitowego. Oczywiście można dać mniej i wszyscy rozumieją Twoją niedogodność związaną z wąskimi wjazdem. I nie chodzi o to czy będzie mniej cieplej, tylko nie da się dać z jednej strony mniej styropianu bo po pierwszej zimie zacznie Ci się skraplać woda na tej ścianie mniej ocieplonej.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W zimie szybko zrozumiesz, że powinieneś dać równa grubość styropianu. Nawet latem - od południowej będziesz przecież chronił ścianę przed nadmiernym nagrzaniem.  Jaką masz powierzchnię ściany od południa - za dużo nie zaoszczędzisz na materiale. Jeśli szukasz oszczędności - nie tędy droga. I nie grafit tylko styropian "grafitowy". Grafit to jest dobry do ołówków. Masz tu przykładową ofertę Termo Organika styropianów FASADA - bo takiego użyjesz do ocieplenia ścian. Sa też styropiany grafitowe. W zasadzie obecnie - przeważnie o takich się tylko mówi - więcej się mówi niż kupuje bo w hurtowaniach niedobory i zmiany cen na wyższe rzecz jasna.

https://termoorganika.pl/grafitowy-styropian-innowacja-w-izolacji

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • "Viessmann dla Ciebie” to cykl filmów instruktażowych dedykowany dla każdego użytkownika. Powstał po to, by każdy z nas z łatwością mógł nauczyć się obsługi i zmiany ustawień w urządzeniach grzewczych firmy Viessmann. Poznaj historię Hani i Tomka, zobacz też jak zmienić temperaturę w twoim obiegu grzewczym. Wszystko to na naszym Facebooku! Poznaj cykl "Viessmann dla Ciebie" i dowiedz się więcej o naszych produktach!
  • Pewnie tak. Jeśli jeszcze dobrze zabezpieczysz całość, aby Ci nie zgniło z czasem, to ma duże szanse przetrwać. Ale mam drugie "ale". Spójrz na pierwszą z fotografii, które zamieściłeś. Niedawno toczyłem spór z @Elfir w jakimś temacie, o daszek nad tarasem. Że ogranicza światło w pomieszczeniu. I u Ciebie będzie to samo. Pomieszczenia od strony tarasu będziesz miał mocno zacienione. A w dni pochmurne wręcz ciemne. Ludzie robią dachy nad tarasami z poliwęglanu, żeby nie ograniczać światła, bo jego większość wpada do okien jednak z góry. Czy wziąłeś to pod uwagę?
  • Słyszeliście już o programie Moje Ciepło, który ma zostać uruchomiony w pierwszej połowie 2022 roku? Od czasu zamknięcia dotacji w nowych domach w Czystym Powietrzu na koniec 2019 roku, to będzie pierwszy program, który umożliwi dofinansowanie pompy ciepła. W planach jest 30% dofinansowania, maks. 21 tys. zł w zależności od wybranej pompy ciepła.
  • Wiedziałem, że warto dać sygnał, co zamierzam zrobić. Dobrze, że mi otwieracie oczy na pewne sprawy. A teraz garść szczegółów technicznych dotyczących konstrukcji, które może lekko rozjaśnią, czemu nie obawiam się różnych spraw pogodowych.   Otóż: Osiem słupów wysokości 260 cm o przekroju 14x14cm stoi w rozstawie co 220cm wzdłuż i w odstępie 260cm w poprzek. Słupy posadowione są na stopach fundamentowych 40cmx40cm z betonu sięgających na głębokość 80cm (to te bliżej domu), i 115cm (to te dalej od domu). Słupy zbrojone są prętami 4 x fi10 mm ze strzemionami w rozstawie co 15cm.   Na słupach leżą belki poprzeczne o przekroju 14 cm x 14cm, czyli jak kto nie wie: są to belki grube, takie na murłaty. Całość spięta jest poprzecznymi belkami o przekroju 14 cm x 14cm (poziome belki - murłaty) za pomocą łączeń ciesielskich i dodatkowo skręcona wkrętami ciesielskimi. Wkrętów jest ... od groma, bo każde ciesielskie łączenie jest ustabilizowane co najmniej trzema wkrętami. Wkręty od fi 6 x 120 do fi 6 x 240.   Krokwie o przekroju 7x14cm mają rozpiętość 260 cm od słupa do słupa. Łączenie krokwi do "murłat" zrobiłem za pomocą wkrętów i zaciosów (czy jak zwał). Krokwie są rozłożone co 37 cm w osi, co daje rozstaw 30 cm w świetle. Tak gęsto i w takim przekroju drewna to nawet chyba stropów się nie buduje, bo tam co prawda szerokość belek jest większa, za to nie mają one grubości 7cm  i ich długość od podpory do podpory jest daleko większa niż te moje 260 cm.   No więc słuchajcie, sądzę, że ta konstrukcja postawiona jest z dużym zapasem, jeśli chodzi i o przekroje, i o rozstaw słupów, i o rozmieszczenie krokwi. Konsultowałem ten ustrój z konstruktorem i nie ma tu ściemy żadnej. Ta moje konstrukcja ma, sądzę, większą nośność niż niejedna konstrukcja połaci dachu krytej dachówką, bo tam rozstaw krokwi wynosi coś koło 90 cm, podczas gdy u mnie ten rozstaw wynosi 37 cm. No a znowu krokwie są w konstrukcjach więźby podpierane co jakieś 300 cm, a u mnie to jest 260 cm. Słupy konstrukcji więźby stawia się co 400 cm albo i co 450 cm, a u mnie rozstaw słupów wynosi 220 cm.    Krótko mówiąc, mam las grubych słupów, na którym zamontowane są murłaty łączone zdublowanymi łączeniami ciesielskimi (tradycyjne i wkręty), a na nich leżą normalne krokwie podparte z 30% zapasem, jeśli chodzi o ugięcie. A do tego jeszcze są miecze.
  • Dołóż do tego 800 kg mokrego śniegu. Na metr kwadratowy. Tak jak wspomniałem, nie twierdzę, że to się od razu zawali. Ale trzeba uwzględniać takie obciążenia i mieć na uwadze, że spadek jest minimalny, a powierzchni brak gładkości. Wiec o zsuwaniu się śniegu nie ma mowy. Musi roztajać. Ale wszystko można zaplanować. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...