Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Pierwsze pytanie - jakie masz zapotrzebowanie na energię? I teraz musisz tak dobrać "baterie" żeby starczyło na szczytowe pobory w określonym czasie. To się nazywa bilansowanie. nie wiem, czy na styk Ci się uda.

Tak na początek mówisz chyba o tym. Nie chodzi tu o markę taka czy inną, a o te szafki, które wyglądają jak komody na prawej focie i do tego musi być jeszcze konkretny inwerter, który obsłuży bufor. W artykule, z którego pochodzi ta fotka, masz tabelkę z przykładową konfiguracją. Ostatnio dużo się mówi o magazynowaniu energii, a mam wrażenie, ze po wprowadzeniu nowych zasad dla prosumentów będzie się mówiło/i robiło jeszcze więcej. Zachęcam do lektury. https://budujemydom.pl/irbj/porady/95705-magazyny-energii-growatt-z-serii-sph-w-instalacjach-fotowoltaicznych

407859-b87e-1100x0-sc2x04_magazynowanie-

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Budowę domu planuje na 2023 więc mam nadzieję, że magazyny troche potanieją. Najbardziej zastanawia mnie czy fotowoltaika w polskich warunkach będzie w stanie wyprodukować wystarczająco energii na bieżące potrzeby domu. W skrajnych przypadkach braku słońca myślałem o awaryjnym agregacie prądotwórczym na olej napędowy do podładowania baterii.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

Z tego co czytam, za takie akumulatory trzeba by zapłacić prawie 100 tys. zł (z instalacją). Ciekawe jaką to ma żywotność...

niestety, ale kiedy w tego typu urządzeniach pada cena, to zwykle kończy to dyskusję. Ja tylko z ciekawosci pytałem mojego instalatora - jak byłem na tym etapie i niestety....4 razy więcej za to samo niż bez magazynu...nie brzmi za dobrze...i nie sądzę, żeby aż tak potaniało do 2023, żeby stało się to opłacalne....prędziej przymujszą ludzi do tego i dają zachętę w postaci jakiegoś dofinansowania..

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

Z tego co czytam, za takie akumulatory trzeba by zapłacić prawie 100 tys. zł (z instalacją). Ciekawe jaką to ma żywotność...

 

Niestety, taką jak większość akumulatorów. Z tym, że baterie w samochodach nie są tak głęboko rozładowywane.

 

 

2 godziny temu, Konrad Jabłoński napisał:

Budowę domu planuje na 2023 więc mam nadzieję, że magazyny troche potanieją. 

Nie łudź się. Prognoza cen litu na rynkach światowych nie przewiduje spadku cen. Więc jakby nie liczyć, wybierasz wersję zasilania domu jedną z najdroższych. To dlatego trudno znaleźć taką instalację w realu, ludzie potrafią liczyć. 

 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

Z tego co czytam, za takie akumulatory trzeba by zapłacić prawie 100 tys. zł (z instalacją). Ciekawe jaką to ma żywotność...

Na razie na rynku jest produkt, który tworzy system. Przekonamy się po 3-5 latach, jaka jest trwałość. Akumulatory żelowe 12 V w trybie buforowania z zabezpieczeniem przed głębokim rozładowaniem wytrzymują spokojnie 5 lat. Wszystko zależy od elektroniki w ładowarce, od której w 99.999 procentach zalezy trwałość baterii. Są jeszcze akumulatory trakcyjne (nie żelowe), które też można rozładować prawie "do zera" i się podniosą. Nie wiem, jakie akumulatory są sparowane z w tej instalacji i jak sa serwisowane przez układ elektroniczny zaimplementowany w przetwornicy. Tutaj tez sa inne napięcia i inne warunki poboru energii i ponownego ładowania. Trochę to przypomina ładowanie akumulatora w samochodzie - nie wiadomo kiedy i nie wiadomo, jak długo i nie wiadomo jak długo nastąpi pobór, a napięcia są wyższe - ani 24, ani 13.8 ani 12 V. Ciężkie warunki poligonowe. Czy elektronika to udźwignie przez 3-5 lat bez uszczerbku dla baterii?  - trudno powiedzieć. Pożyjemy, zobaczymy.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Tynk TERMONIUM to obok styropianu o tej samej nazwie, najbardziej zaawansowany technologicznie tynk silikonowy na elewację w ofercie firmy Termo Organika.. Optymalny skład wyselekcjonowanych frakcji kruszywa, mikrowłókna zwiększające wytrzymałość i trwałość tynku oraz zmodyfikowana mieszanka nowoczesnych spoiw, w tym żywicy silikonowej, zapewnia najlepsze właściwości użytkowe elewacji. Hydrofobowa powierzchnia pozwala dłużej utrzymać czystość i odporność na zabrudzenia. Parametry robocze tynku, szczególnie ważne dla ekip wykonawczych podczas aplikacji, zostały starannie dopracowane. Ważne, by przy zakupie materiałów na ocieplenie domu, wszystkie składniki  były jednym kompletnym systemem ociepleń: styropian, kleje, grunty, siatka, tynk.
  • Dlaczego akurat warto zastosować tynk Termonium? 
  • Jeżeli zapewnisz sobie w pomieszczeniach dostateczną temperaturę, czemu nie? Co zmieni, że zalejesz teraz? Masz podłogówkę i rozprowadzone centralne i źródło ciepła? Jeśli nie i się boisz o "przymrozki" nocne, poczekaj do wiosny.
  • Cytuję ze źródła https://www.okpol.pl/wylaz-dachowy-kiedy-jest-wymagany-i-jak-poprawnie-go-zamontowac/: " Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jak stanowi przepis § 308 wejścia na dach: 1. W budynkach o dwóch lub więcej kondygnacjach nadziemnych należy zapewnić wyjście na dach co najmniej z jednej klatki schodowej, umożliwiające dostęp na dach i do urządzeń technicznych tam zainstalowanych. 2. W budynkach wysokich (W) i wysokościowych (WW) wyjścia, o których mowa w ust. 1, należy zapewnić z każdej klatki schodowej. 3. Jako wyjście z klatki schodowej na dach należy stosować drzwi o szerokości 0,8 m i wysokości co najmniej 1,9 m lub klapy wyłazowe o wymiarze 0,8 × 0,8 m w świetle, do których dostęp powinien odpowiadać warunkom określonym w § 101. 4. Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi (tłukącymi) należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. 5. Dojścia, o których mowa w ust. 4, na odcinkach o nachyleniu ponad 25% powinny mieć zabezpieczenia przed poślizgiem. 6. Na dachu o spadku ponad 100% powinny być zamocowane stałe uchwyty dla lin bezpieczeństwa lub bariery ochronne nad dolną krawędzią dachu."
  • Nie myl listopada z końcem grudnia. Nawet na początku grudnia bywają mrozy i śnieg. Ale święta jakoś od wielu lat są na plusie. I w dzień, i w nocy.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...