Skocz do zawartości

Fotowoltaika off grid w domu pasywnym


Recommended Posts

Pierwsze pytanie - jakie masz zapotrzebowanie na energię? I teraz musisz tak dobrać "baterie" żeby starczyło na szczytowe pobory w określonym czasie. To się nazywa bilansowanie. nie wiem, czy na styk Ci się uda.

Tak na początek mówisz chyba o tym. Nie chodzi tu o markę taka czy inną, a o te szafki, które wyglądają jak komody na prawej focie i do tego musi być jeszcze konkretny inwerter, który obsłuży bufor. W artykule, z którego pochodzi ta fotka, masz tabelkę z przykładową konfiguracją. Ostatnio dużo się mówi o magazynowaniu energii, a mam wrażenie, ze po wprowadzeniu nowych zasad dla prosumentów będzie się mówiło/i robiło jeszcze więcej. Zachęcam do lektury. https://budujemydom.pl/irbj/porady/95705-magazyny-energii-growatt-z-serii-sph-w-instalacjach-fotowoltaicznych

407859-b87e-1100x0-sc2x04_magazynowanie-

Link do komentarza

Budowę domu planuje na 2023 więc mam nadzieję, że magazyny troche potanieją. Najbardziej zastanawia mnie czy fotowoltaika w polskich warunkach będzie w stanie wyprodukować wystarczająco energii na bieżące potrzeby domu. W skrajnych przypadkach braku słońca myślałem o awaryjnym agregacie prądotwórczym na olej napędowy do podładowania baterii.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

Z tego co czytam, za takie akumulatory trzeba by zapłacić prawie 100 tys. zł (z instalacją). Ciekawe jaką to ma żywotność...

niestety, ale kiedy w tego typu urządzeniach pada cena, to zwykle kończy to dyskusję. Ja tylko z ciekawosci pytałem mojego instalatora - jak byłem na tym etapie i niestety....4 razy więcej za to samo niż bez magazynu...nie brzmi za dobrze...i nie sądzę, żeby aż tak potaniało do 2023, żeby stało się to opłacalne....prędziej przymujszą ludzi do tego i dają zachętę w postaci jakiegoś dofinansowania..

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
3 godziny temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

Z tego co czytam, za takie akumulatory trzeba by zapłacić prawie 100 tys. zł (z instalacją). Ciekawe jaką to ma żywotność...

 

Niestety, taką jak większość akumulatorów. Z tym, że baterie w samochodach nie są tak głęboko rozładowywane.

 

 

2 godziny temu, Konrad Jabłoński napisał:

Budowę domu planuje na 2023 więc mam nadzieję, że magazyny troche potanieją. 

Nie łudź się. Prognoza cen litu na rynkach światowych nie przewiduje spadku cen. Więc jakby nie liczyć, wybierasz wersję zasilania domu jedną z najdroższych. To dlatego trudno znaleźć taką instalację w realu, ludzie potrafią liczyć. 

Link do komentarza
3 godziny temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

Z tego co czytam, za takie akumulatory trzeba by zapłacić prawie 100 tys. zł (z instalacją). Ciekawe jaką to ma żywotność...

Na razie na rynku jest produkt, który tworzy system. Przekonamy się po 3-5 latach, jaka jest trwałość. Akumulatory żelowe 12 V w trybie buforowania z zabezpieczeniem przed głębokim rozładowaniem wytrzymują spokojnie 5 lat. Wszystko zależy od elektroniki w ładowarce, od której w 99.999 procentach zalezy trwałość baterii. Są jeszcze akumulatory trakcyjne (nie żelowe), które też można rozładować prawie "do zera" i się podniosą. Nie wiem, jakie akumulatory są sparowane z w tej instalacji i jak sa serwisowane przez układ elektroniczny zaimplementowany w przetwornicy. Tutaj tez sa inne napięcia i inne warunki poboru energii i ponownego ładowania. Trochę to przypomina ładowanie akumulatora w samochodzie - nie wiadomo kiedy i nie wiadomo, jak długo i nie wiadomo jak długo nastąpi pobór, a napięcia są wyższe - ani 24, ani 13.8 ani 12 V. Ciężkie warunki poligonowe. Czy elektronika to udźwignie przez 3-5 lat bez uszczerbku dla baterii?  - trudno powiedzieć. Pożyjemy, zobaczymy.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...