Skocz do zawartości

Dom weekendowy - czym ogrzewać? czy opłaca się PV + piec elektryczny?


Recommended Posts

Witam serdecznie. 

Od niespełna roku użytkujemy razem z rodziną DOM weekendowy w okolicach Babiej Góry (MAŁOPOLSKA)

Niedawno zaglądneli do nas panowie ze straży miejskiej/gminnej i poinformowali nas, że nasz kocioł na EKO - groszek jest piecem bezklasowym i musimy go wymienić do końca 2022 roku. 

Stąd poważne rozważania na temat zmiany źródła ogrzewania domu + instalacji PV. 

 

Załóżenia:

Dom:

  • powierzchnia 136m2 użytkowej, po podłogach 150m2, trzy kondygnacje
  • użytkowany co tydzień od piątku wieczorem do niedzieli popołudniu
  • dobrze ocieplony, w tym roku wymieniona stolarka okienna na okna plastikowe
  • instalacja grzewcza - kocioł na ekogroszek
  • podgrzewanie wody dodatkowo z bojlera elektrycznego 2000 L
  • dogrzewany kominkiem, szczególnie wiosna/jesień
  • prąd w taryfie G12w - tanszy codziennie od 22:00 - 6:00, od 13:00 - 15:00 oraz w weekendy i w dni wolne (idealna taryfa pod dom letniskowo/weekendowy)
  • rachunki za prąd są niskie - myślę, że nie więcej niż 100 zł na msc, nie mam jeszcze dokładnego rozliczenia za poprzednie pół roku
  • dom w zimie jest niezamykany, tzn. nie spuszczamy wody z instalacji i ogrzewamy go przez całą zimę ekogroszkiem (w ciągu tygodnia piec z podajnikiem działa przy włączonych kilku kaloryferach, żeby utrzymać 16'C-17' przed przyjazdem domowników

 

Rozważamy:

  • Instalację PV około 6kWp w wakacje, szczególnie biorąc pod uwage niekorzystne zmiany dla prosumentów od nowego roku, mamy już ofertę od jednej firmy
  • Wymianę pieca na elektryczny, ogrzewanie domu do 15'C i dogrzewanie go kominkiem

 

Plusy:

  • Piec bezobsługowy - nie trzeba go czyścić, uzupełniać i kupować paliwa
  • Możliwość ustawienia termostatu w kilku pomieszczenianiach i utrzymywanie minimalnej niskiej temperatury (zdalnie?)
  • Jest czyściej w domu, nie ma popiołu
  • Jest bardziej ekologicznie (?)

 

Minusy:

  • Dogrzewanie kominkiem jest dość czasochłonne (konieczność dokładania drewna, żeby kominek nie zgasł)
  • Kominek się wygasza w nocy
  • Koszt inwestycji w fotowoltaikę, z którym się liczymy (liczę, że piec i tak musimy wymienić)

 

 

PYTANIA:

  • Czy moję założenia są poprawne? Czy istnieje lepsza alternatywa niż piec na prąd?
  • Czy jesteście mi w stanie polecić kogoś na terenie Krakowa kto służy doradztwem w takich sprawach?
    Nie chce się konsultować z producentem pieców,który będzie forsował swoje rozwiązanie. 
  • Jaka powinna byc optymalna temperatura z którą można zostawić dom bez ryzyka pojawienia się grzyba lub innych niedogodności?
  • Z czym powinniśmy się liczyć przy wymianie pieca na elektryczny? Czy możemy używać obecnej instalacji - tj. grzejników?
  • Czy taki piec jest bezpieczny? Czy można go zostawiać na tydzień bez obsługi? 
  • Piece jakiej firmy polecacie? 

 

 

 

Dzięki za pomoc!

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...