Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Czy wymóg nasłonecznienia w stosunku 1:8 lub 1:12 jest obowiązujący dla osobnej kuchni?


Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

 

Zakupiłam mieszkanie, w którym chcę wyodrębnić, w ramach zmian lokatorskich, osobną kuchnię. Deweloper ma tylko i aż jedna uwagę przez którą odrzuca ten wniosek - brak spełnienia wymogu nasłonecznienia w stosunku 1:8 (okno/podłoga), o czym poinformował tuż po podpisaniu przeze mnie aktu....

 

Moja kuchnia ma okno, ale bardzo małe, ale wg Rozporządzenia jedynym wymogiem wprost do kuchni jest to, że ma mieć okno, a poniższe, to już interpretacja do pomieszczeń, a kuchnia w tym Rozporządzeniu jest jasno i jednoznacznie określona jako pomieszczenie pomocnicze. By zachowań stosunek 1:8 osobna kuchnia by musiała być bardzo mała (2,88m2) i nie wiem czy to nie narusza jakiegoś innego przepisu i czy może mieć drzwi składane.

 

Dysponują Państwo wiedzą z praktyki albo lepiej z opinii ekspertów/decyzji organów/wyroków sądowych, że stosunek 1:8 lub 1:12 jest obowiązujący dla osobnej kuchni, a sama obecność okna nie wystarczy?

 

Ja znalazłam poniższe: '§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o: (...) 10) pomieszczeniu mieszkalnym – należy przez to rozumieć pokoje w mieszkaniu, a także sypialnie i pomieszczenia do dziennego pobytu ludzi w budynku zamieszkania zbiorowego, 11) pomieszczeniu pomocniczym – należy przez to rozumieć pomieszczenie znajdujące się w obrębie mieszkania lub lokalu użytkowego służące do celów komunikacji wewnętrznej, higieniczno-sanitarnych, przygotowywania posiłków, z wyjątkiem kuchni zakładów żywienia zbiorowego, a także do przechowywania ubrań, przedmiotów oraz żywności, (...)' II SA/Lu 618/08 - Wyrok WSA w Lublinie 'Zgodnie z § 3 pkt. 11 rozporządzenia przez pomieszczenie pomocnicze, należy rozumieć pomieszczenie znajdujące się w obrębie mieszkania lub lokalu użytkowego służące do celów komunikacji wewnętrznej, higieniczno-sanitarnych, przygotowywania posiłków, z wyjątkiem kuchni zakładów żywienia zbiorowego, a także do przechowywania ubrań, przedmiotów oraz żywności. Kuchnia, jest zgodnie z przytoczonym objaśnieniem, pomieszczeniem pomocniczym, a nie mieszkalnym. Wobec powyższego organy słusznie przyjęły iż wskazane powyżej przepisy § 13, § 57 oraz § 60 rozporządzenia nie chronią kuchni letniej czy też kuchni-pokoju.' II SA/Gd 698/15 - Wyrok WSA w Gdańsku '- § 57 ust. 2 rozporządzenia). Przepisy zawarte w §§ 13 i 60 rozporządzenia dotyczą pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi, do jakich - zgodnie z definicją zawartą w § 3 pkt 9 i 10 rozporządzenia - należą pokoje sypialne i pokój dzienny, zaś kuchnia, łazienka i przedpokój są pomieszczeniami pomocniczymi i nie są przeznaczone na stały pobyt ludzi. Zatem pomieszczenie kuchenne nie musi spełniać wymagań zawartych w §§ 13 i 60 rozporządzenia.'.

 

Ten wymóg dziwi szczególnie w obecnych czasach... Pomieszczenie kuchenne, o którego wyodrębnienie wnoszę będzie służyć tylko przygotowywaniu posiłków, a nie ich spożywaniu (do tego będzie część jadalniana w salonie). Dodatkowo należy uwzględnić, że przy obecnym modelu życia znaczna część przygotowywania posiłków została przeniesiona poza lokal mieszkalny, na rzecz zakupu/spożywania ich na mieście oraz w miejscu pracy czy zamawiania gotowego do lokalu mieszkalnego. Częstotliwość oraz czas przebywania w kuchni skraca również powszechne już wyposażenie w sprzęt AGD, na przykład w postaci zmywarki czy mikrofalówki.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyodrębnienie kuchni z tak małym oknem będzie trudne do obrony. Jednak nie można tego całkowicie z góry wykluczyć, bo przepisy nie są jednoznaczne. Przede wszystkim mamy tu regulacje z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych.

 

§ 93.1. Pomieszczenie mieszkalne, kuchnia oraz aneks kuchenny powinny mieć bezpośrednie oświetlenie światłem dziennym.

 

Natomiast § 57 oraz § 58.1 zawierają wymogi odnośnie powierzchni okien, ale równocześnie § 58.1 dopuszcza nawet rezygnację z okna, jeśli uzasadnia to układ funkcjonalny itd.

 

§ 57. 1. Pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi powinno mieć zapewnione oświetlenie dzienne, dostosowane do jego przeznaczenia, kształtu i wielkości, z uwzględnieniem warunków określonych w § 13 oraz w ogólnych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy.

2. W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne

jest wymagane ze względów na przeznaczenie – co najmniej 1:12.

§ 58. 1. Dopuszcza się oświetlenie pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi wyłącznie światłem sztucznym, jeżeli:

1) oświetlenie dzienne nie jest konieczne lub nie jest wskazane ze względów technologicznych;

2) jest uzasadnione celowością funkcjonalną zlokalizowania tego pomieszczenia w obiekcie podziemnym lub w części budynku pozbawionej oświetlenia dziennego.

 

Ostatecznie nie ma jednoznaczności w odniesieniu do kuchni, bo z kolei w tabeli w § 137 kuchnia jest podana wprost jako przykład pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi (pomieszczenia o wymaganej temperaturze +20°C).

Z orzecznictwa można zaś wyciągnąć wniosek, że kuchnię należy traktować raczej w sposób zbliżony do izb mieszkalnych niż pomieszczeń takich jak łazienka (wyrok II SA/Bd 935/07)

 

http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-sa-bd-935-07/administracyjne_postepowanie/330d9f5.html?q=&_symbol=621_6219&_haslo=Administracyjne+postępowanie&_sad=Wojewódzki+Sąd+Administracyjny+w+Bydgoszczy&_skarzony=Wojewoda&_okres=2008_01

 

Natomiast w praktyce projektowej utarło się od dawna traktowanie kuchni jako pomieszczenia przeznaczonego na czasowy pobyt ludzi i projektowania tam okien o powierzchni 1:12.

 

https://www.mpoia.pl/index.php/39-p-zespol-rzeczoznawcow-mpoia-rp/1734-opinia-nr-175-pomieszczenie-kuchni

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Od paru dni nie ma podczytywacza , i jakoś dziwnie spokojnie jest .....przypadek?  
    • Gość Tomek
      Tak samo u nas. Po kilku latach plastikowe kratki popękały, całość nadaje się do wymiany. Nie polecam.
    • Jakoś tak .... wierzę w ludzi, dlatego nie sądzę, żeby tym kierował się Animus Raczej tak, jak wszystkim tutaj, zależy Mu na spoko atmosferze Jednak atmosfera atmosferą - może być fajna nawet pomimo różnic poglądów. Przecież na wątkach budowlanych też formumowicze ścierają się, i to nierzadko
    • Gość sarah
      Dobre wiesci!!! Czesc wszystkim. Nazywam sie Sarah Woods. Mam nadzieje, ze wszyscy mieli dobry dzien, jestem z tego bardzo zadowolony, wiec chce, aby wszyscy wiedzieli, co Prophet Solution (prophetsolutiontemple@gmail.com) zrobil dla mnie i mojej rodziny. Mialam szczesliwe i spokojne malzenstwo z dwójka dzieci powyzej 5 roku zycia. Mój maz byl zbyt czarujacy i opiekunczy. Ale zrobilo sie gorzko, kiedy mój maz zaczal go odkladac i wracac do domu pózno w nocy. Nigdy nie wiedzialem, ze ma romans z inna kobieta, przestal zwracac uwage na mnie i dzieci. Widok milosci oddalajacy sie od naszej rodziny byl naprawde druzgocacy i bolesny. Poskarzylem sie mojej przyjaciólce, która przedstawila mi Rozwiazanie Proroka, które w pewnym momencie jej pomoglo, ale watpilem w to, poniewaz nigdy nie wierzylem w voodoo ani rzucanie zaklec, ale poniewaz bylem zdesperowany, dalo mi to szanse. Skontaktowalam sie z nim, powiedzialam mu wszystko, powiedzialam, ze pomoze uratowac mojego meza i moje malzenstwo. Zrobilem to i zapewniam to, czego potrzebuje do tego i to wszystko !!!!!! Mój maz pewnego wieczoru wrócil do domu placzac i przepraszajac. To bylo jak cud, jakby czarowal wczesniej. Bardzo sie ciesze, ze dzieki rozwiazaniu proroka pomógl uratowac moje malzenstwo. Nie cierp, gdy jest rozwiazanie. Mozesz sie z nim skontaktowac poprzez: prophetsolutiontemple@gmail.com Mozesz równiez pomóc w nastepujacych kwestiach: (1) JESLI CHCESZ, ABY TWÓJ EX dziewczyna / CHLOPAK WRÓCIL DO CIEBIE (2) Jesli chcesz, aby twój malzonek ZWRÓCIL (3) JESLI CHCESZ BYC PROMOCJA W BIURZE (4) Jesli chcesz, aby twój mezczyzna lub kobieta kochali tylko ciebie (5) JESLI CHCESZ DZIECKO (sterylne/sterylne) (6) JESLI CHCESZ BYC BOGATY (7) Jesli chcesz, aby twój maz/zona byl twój na zawsze (8) Opóznione zawarcie malzenstwa (9) JESLI CHCESZ WYGRAC SPRAWE SADOWA (10) Zobowiazanie malzenskie (11) JESLI NIE MOZESZ impregnowac KOBIETY (sterylne) (12) leczyc wszystkie rodzaje chorób (13) calkowite wyleczenie HIV/AIDS I wiecej... Skontaktuj sie z nim teraz pod adresem: prophetsolutiontemple@gmail.com. mozesz równiez wyslac mu SMS z tym numerem WhatsApp .. +2348073001706.
    • W trakcie małżeństwa dostałam w spadku dom. Obecnie rozwiodłam się z mężem, który chce złożyć do sądu wniosek o podział naszego majątku. Mąż żąda, abym spłaciła mu połowę wartości tego domu. Czy ma do tego prawo? Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/porady/25963-czy-po-rozwodzie-maz-ma-prawo-do-polowy-wartosci-mojego-domu
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...