Skocz do zawartości

Wiemy, czego chcemy! Nie wiemy jak zacząć! POMOCY


Recommended Posts

Cześć,

 

Niedawno się zarejestrowałem na forum i zaczynam się zapoznawać z różnymi tematami. Mam serdeczną prośbę o pomoc od czego powinienem zacząć. Już piszę poniżej o co mi chodzi o czego szukam. Polecono mi to forum jako jedno z bardziej profesjonalnych. Mam nadzieję, że "po nitce do kłębka" i uda mi się uzyskać odpowiedzi na swoje pytania.

 

WSTĘP:

Od 4 lat posiadamy działkę 1500m2 pod Warszawą, piękna okolica, blisko lat. Działka prostokątna 30m x 50m, odrolniona, budowlana. Wiele możliwości. Posiadamy na niej od 3 lat domek holenderski. Wiele nas to kosztowało emocji, zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Wiele się nauczyliśmy, zweryfikowaliśmy wiele mitów i faktów, co nas cieszy. Dojrzeliśmy po tym czasie do zbudowania czegoś trwalszego, bardziej ukształtowanego pod nas. Mam nadzieję, że ktoś będzie nam mógł pomóc. 

 

NA CZYM NAM ZALEŻY:

  1. Chcielibyśmy mieć domek na tzw. zgłoszenie lub większy, którego łączna powierzchnia nie będzie przekraczała tych 60m2.
  2. Zależy nam na konstrukcji nowoczesnej jeśli chodzi o wygląd. Tutaj punktem referencyjnym może być np. ten link (nie wykonawca a jedynie wizualizacja). Poniższy dom jest dość ogromny (jak dla nas. Ma ponad 100m2.

     widok-1-projekt-dom-w-papawerach-10b9a1b 

    Oczywiście to kierunek, który nas interesuje a nie konkretny projekt. Podobają nam się bardzo wysokie szklane okna itp. które wpuszczają dużo światła

    Odwiedzałem takie strony jak np. simplehouse.pl (tam akurat dostałem maila, że nie mają czasu na nowe realizacje i mają pełne obłożenie). Odwiedzałem takie strony jak modulowydom.pl (tam niestety jest dach płaski) a to jest jeszcze, jak widać problem w Polsce lub problem z którym MY nie potrafiliśmy sobie poradzić.
     
  3. Sezonowość: nie planujemy spędzać tam reszty życia, ale zależy nam na regularnych wizytach jesienią, wiosną i latem. Traktujemy inwestycję i obecne miejsce jako coś, gdzie spędzamy swoje tzw. mikro-urlopy przed takimi wyjazdami, nazwijmy to dłuższymi. Często w sezonie wiosenno letnim spędzamy tam długie weekendy itd.
    1. Ocieplenie
    2. Jakiś standard wykończeniowy jako baza startowa
    3. Elektryka w cenie
    4. Instalacja biała
    5. Dwa pokoiki dla dzieci, mini sypialnia dla nas jako rodziców, salon z kuchnią
  4. Firma/wykonawca, który nas poprowadzi za rączkę, być może (to by było najlepiej) zaoferuję opcje finansowania/kredytowania z jakimś stałym parterem (Bank) żeby kredyt był w miarę możliwości lekki.
    1. firmy, która nam pomoże z adaptacją tego co już mamy pod nowy dom czyli, szambo, elektryka, woda
    2. przeniesienie lub pomoc w sprzedaży obecnego domku holenderskiego (stan określamy jako dobry)
    3. konsultację w rzeczach o których nie mamy pojęcia i które prawdopodobnie pominęliśmy tutaj
    4. doradztwo w pozwoleniach itp. gdyby się okazało, że będziemy mogli zrealizować w budżecie coś większego

 

Powyższe to bardzo ogólne informacje. Mamy świadomość tego, że diabeł tkwi w szczegółach.

Budżet: wiemy, że chcielibyśmy się zmieścić w 150 000 zł jeśli chodzi o całość +/-.

 

Nie chcę wyjść na ignoranta i pisać, że 150k to są wystarczające pieniądze gdyż słyszałem różne opinie. Mimo tylu różnych zasłyszanych opinii, nadal jest nam ciężko stwierdzić, czy to dużo czy mało. 

 

Jeśli to nie jest odpowiedni wątek/kategoria na tego typu anonse to będę wdzięczny za przeniesienie i informację zwrotną.

Dziękuję i pozdrawiam :)

 

Link do komentarza

Jaki pasztet reklamowy? Jestem osobą prywatną. Po prostu starałem się poukładać informacje na których mi najbardziej zależy. 
 

Co miałem wkleić? Jakąś chatę z firmy typowo januszowej o nazwie Domux Domux albo Tytus Romek i Domek? 
 

Pewnie na odpowiedzi będę musiał zaczekać. Mimo wszystko mam nadzieję, że się doczekam. 

Link do komentarza
Dnia 4.06.2021 o 07:58, Dan Greg napisał:

Jaki pasztet reklamowy? Jestem osobą prywatną. Po prostu starałem się poukładać informacje na których mi najbardziej zależy. 
 

Co miałem wkleić? Jakąś chatę z firmy typowo januszowej o nazwie Domux Domux albo Tytus Romek i Domek? 
 

Pewnie na odpowiedzi będę musiał zaczekać. Mimo wszystko mam nadzieję, że się doczekam. 

OK, po poście widać, że analizowałeś szczegółowo oferty kilku biur architektonicznych i masz już plan w głowie a raczej zamysł. Jakie jest zatem Twoje pytanie skoro w poście znalazłem w zasadzie odpoiwedź.

Link do komentarza

Już odpowiadam i postaram się w skrócie:

Czy przy założeniu, że chciałbym wybudować domek, taki jak wyżej (jeśli chodzi o wygląd) to:

 

  1. Czy możliwym jest zrealizowanie go do 100-150 tyś. PLN? Jeśli tak to w jakim zakresie?

Dopiszę a może doprecyzuję. Chciałbym w 150 tyś zmieścić poniższe:

  • fundament
  • stan surowy deweloperski czyli (wg. mnie)
    • doprowadzenie elektryki
    • doprowadzenie kanalizacji / woda (hydraulika?)
    • ocieplenie
    • konstrukcja drewniana z elementami wykończenia innymi niż drewno
    • podstawowe wykończenie w środku (instalacja biała, podłoga, kontakty itp.)

Chciałbym usłyszeć jeśli jestem śmieszny z powyższym, ale u słyszeć to od profesjonalisty. 

Może jest to możliwe dla metrażu 50? 70 m? A może maksymalnie 35m2? Pytam bo chcę się najpierw rozeznać.

 

Dziękuję

Link do komentarza

Nie ma się z czego śmiać i ja nie mam zamiaru. Pytanie jest OK, ale koszt w zakresie, który proponujesz, powinna przedstawić pracownia projektowa lu/i pracownia, która ma przy okazji wykonawcę z bogata listą referencyjną. Na tej podstawie już będzie wiadomo, czy za te pieniądze zrealizujesz swój dom w tym dokładnie zakresie. Druga droga to ślepy kosztorys od Pracowni a ty podstawisz sobie kwoty. Myślę, że ta kwota to za mało na 70 m2, ale...

Link do komentarza

Bardzo Ci dziękuję. Zatem z Twojej wypowiedzi wyczytałem tyle i wywnioskowałem:

  • w tym budżecie jest to możliwe pod warunkiem, że będę w miarę ogarnięty i ekipa będzie uczciwa i ogarnięta
  • zgaduję, że bliżej mi w tym budżecie do 50m2.

 

Dziękuję raz jeszcze. 

Takie jeszcze pytanie na koniec. Może to bez sensu, ale i tak zapytam. Najwyżej nie będę w przyszłości takiego pytania zadawał. Czy przy powyższych ogólnych założeniach, materiałach, konstrukcji itp. duża jest różnica finansowa między takim domkiem 50 a 70m2?

 

Pytam bardzo ogólnie. Pozornie wygląda niewinnie, ale może "prawo budowlane" i realia budowlane rządzą się innymi prawami niż sobie tu wyobrażam.

Link do komentarza

Szczerze nie potrafię oszacować kwoty. Moim zdaniem 20 m2 samego wykończenia w środku przy podłogach, płytkach ściennych, tynkach to juz "kupa kasy" Trzeba pamietać, że na wykończenie można wydać dowolną ilość pieniędzy. Przy ociepleniu przegrody to też już "subtelna różnica - wyobraź sobie 7x7 a 7x10 przy wysokości kondygnacji 2.5 m czyli juz tu masz 15 m2 (2.5 x 3 x2) więcej na samych ścianach do ocieplenia/ofoliowania/otynkowania etc. Na podłogach i sufitach masz już 21m2+21m2 do malowania/tynkowania powierzchni brutto. I tak ziarnko do ziarnka.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...