Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

W najbliższych miesiącach na działce stanie malutki ale własny domek drewniany, 25 m2 z większym tarasem. 

W każdym razie instalacja będzie napowierzchniowa, jej plan dopiero powstanie i tu pojawił się pomysł na dodanie domkowi „sztucznej inteligencji”. Niestety znam tą tematykę dość pobieżnie i zwyczajnie nie wiem jakiego rodzaju rozwiązania można spróbować wdrożyć.

Zbieram info na temat najpopularniejszych firm (np. Sonoff wygląda dla mnie ciekawie) ale zastanawiam się co właściwie mógłbym w domku zautomatyzować/podłączyć do takiego systemu.

Z tego co na ten moment się zorientowałem mógłbym na przykład:

- opomiarować wszelkie odbiorniki zasilania (podgrzewacze wody, kuchenkę, lodówkę, uniwersalne gniazdka),

- sterowanie oświetleniem,

- sterowanie klimatyzacją (chociaż pewnie się na nią nie zdecyduję),

- tworzenie scen oświetlenia opartych o czujniki ruchu,

- pomiar temperatury/wilgotności np. w łazience żeby sterować wentylacją mechaniczną,

- wszelkiego rodzaju kamery wewnątrz i na zewnątrz.

To właściwie na ten moment koniec moich pomysłów.

Możecie podrzucić garść luźnych idei które można rozważyć przy tak niewielkiej powierzchni? Nie chodzi mi nawet o wskazanie konkretnych rozwiązań, poszukam sobie, chociaż będę wdzięczny za ewentualne linki. Liczę na luźną garść pomysłów, przyjmijmy nawet że budżetowo nielimitowanych - granica pojawi się zapewne przy konkretyzacji planów.   Dzięki z góry za pomoc!

30 minut temu, blaszcz napisał:

zastanawiam się co właściwie mógłbym w domku zautomatyzować/podłączyć do takiego systemu

Jeszcze raz zastanów się CO i PO CO? :)

Mnie też kręcą takie bajery ale po głębszym zastanowieniu się i odpowiedzeniu na pytania CO i PO CO stwierdziłem, że chyba nie warto zgłębiać tematu.

Przecież to włączanie i wyłączanie światła telefonem musi się w końcu znudzić :)

A może piszę tak dlatego, że zazdroszczę tym co mają a ja nie mam.... :scratching:

Edytowano przez usiek (zobacz historię edycji)

ja jakoś przekonałem się do Tuya + bramka zigbee do obsługi po 433MHz, choć to w zasadzie to samo co sonoff, ale dla mnie bardziej przyjazne;

nie wiem jak z sonoff, ale z Tuya współpracują niektóre "zwykłe" alarmy, a takie dedykowane to centralka kosztuje ze 200PLN, czujki są w zasadzie takie same, trzeba tylko uważać co obsługują

na razie mam to w fazie rozwojowej, tj nie mam czasu (na razie :) ) póki co steruję oświetleniem, kontroluję temperaturę, mam postawiony alarm, składam nawadnianie 4-sekcyjne na rancho (taniocha w porównaniu do gotowych) , będę robił oświetlenie zewnętrzne; towar jest, kwestia złożenia

Jak na miejscu to sterowanie jest bezproblemowe, ale zdalne - wymaga w miarę rozsądnego łącza internetowego, proste stabilne GSM styka dla sterowania, jak z kamerami, to już raczej musi być deczko lepsze, jak przetestuję w swojej głuszy to będę wiedział;

mam słaby (czasami bardzo) zasięg, na razie jedną kamerę ogarnia bez problemu, czasami tnie, ale obraz jest dobry - muszę postawić lepsze anteny do routera

czasami mam problemy z zasilaniem, a raczej z przerwami w tymże; do centralki i routera fifi/GSM postawiłem "UPS", taki jak dla klasycznych alarmów, do kamer mam takie "przelotowe" ups'y, na jedną lub dwie, kupione a AE, za połowę tego co u nas

przy okazji - jak padnie prąd, to nie pada cały system, bo wtedy nie ma nic :), ani alarmu, ani kamer i nic nie będziesz wiedział, a tak, wszystko działa

i wszystko oczywiście z fona i na fonie; zapewne to samo można uzyskać na sonoff, ale jakoś Tuya mi bardziej podeszła

• Lubię to 1
54 minuty temu, usiek napisał:

Jeszcze raz zastanów się CO i PO CO? :)

Mnie też kręcą takie bajery ale po głębszym zastanowieniu się i odpowiedzeniu na pytania CO i PO CO stwierdziłem, że chyba nie warto zgłębiać tematu.

Przecież to włączanie i wyłączanie światła telefonem musi się w końcu znudzić :)

A może piszę tak dlatego, że zazdroszczę tym co mają a ja nie mam.... :scratching:

ja też miałem taki dylemat, ale można to zracjonalizować

a co do "niemania" to można na bazie istniejącej instalacji wiele zrobić aby tę inteligencję osiągnąć, większość urządzeń i tak chodzi po fifi i na 433MHz (z zasilaniem bateryjnym), a reszta - dostosowana jest gabarytami do puszek,

jak spojrzałem ile trzeba wpakować w jakiegoś satela integrę czy perfecta, a ile się z tego ma, to serio - tu za kilkukrotnie niższą cenę ma się bazę do prawie nieskończonych możliwości (patrząc na zawartość aplikacji i będących na rynku akcesoriów); trzeba tylko się faktycznie zastanowić co tak rzeczywiście jest potrzebne

niemniej fakt możliwości sterowania, sprawdzania i oglądania wszystkiego z fona/tabletu - robi frajdę

1 godzinę temu, blaszcz napisał:

Z tego co na ten moment się zorientowałem mógłbym na przykład:

- opomiarować wszelkie odbiorniki zasilania (podgrzewacze wody, kuchenkę, lodówkę, uniwersalne gniazdka),

- sterowanie oświetleniem,

- sterowanie klimatyzacją (chociaż pewnie się na nią nie zdecyduję),

- tworzenie scen oświetlenia opartych o czujniki ruchu,

- pomiar temperatury/wilgotności np. w łazience żeby sterować wentylacją mechaniczną,

Czyli na razie same koszty wydane na zabawę. A ja znam lepsze rozrywki, niekoniecznie droższe.

co do prądożerności to kosztuje mnie to ok 10-12 PLN miesięcznie - dla mnie do zaakceptowania, zobaczę jak dojdą do tego jeszcze dwie kamery

Stasiu - akurat tu argument, ja nie mam i czuję się z tym dobrze jest kompletnie do bani

Ja na  rancho muszę mieć alarm, podgląd na to co się dzieje, zapalić, zgasić światło, a przy okazji bo to już kosztuje tyle co nic (bateria na razie trzyma ponad rok)- dla mojej WIEDZY mieć świadomość (i mieć zarejestrowane, bo urządzenia też rejestrują) jaka panuje temperatura w środku, w pomieszczeniach przy temp zewnętrznej, wtedy nie muszę z każdym wyjazdem (albo specjalnie jechać) spuszczać wody z instalacji bo to jest upierdliwe, a ja jestem leniwy

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Od paru dni nie ma podczytywacza , i jakoś dziwnie spokojnie jest .....przypadek?  
    • Gość Tomek
      Tak samo u nas. Po kilku latach plastikowe kratki popękały, całość nadaje się do wymiany. Nie polecam.
    • Jakoś tak .... wierzę w ludzi, dlatego nie sądzę, żeby tym kierował się Animus Raczej tak, jak wszystkim tutaj, zależy Mu na spoko atmosferze Jednak atmosfera atmosferą - może być fajna nawet pomimo różnic poglądów. Przecież na wątkach budowlanych też formumowicze ścierają się, i to nierzadko
    • Gość sarah
      Dobre wiesci!!! Czesc wszystkim. Nazywam sie Sarah Woods. Mam nadzieje, ze wszyscy mieli dobry dzien, jestem z tego bardzo zadowolony, wiec chce, aby wszyscy wiedzieli, co Prophet Solution (prophetsolutiontemple@gmail.com) zrobil dla mnie i mojej rodziny. Mialam szczesliwe i spokojne malzenstwo z dwójka dzieci powyzej 5 roku zycia. Mój maz byl zbyt czarujacy i opiekunczy. Ale zrobilo sie gorzko, kiedy mój maz zaczal go odkladac i wracac do domu pózno w nocy. Nigdy nie wiedzialem, ze ma romans z inna kobieta, przestal zwracac uwage na mnie i dzieci. Widok milosci oddalajacy sie od naszej rodziny byl naprawde druzgocacy i bolesny. Poskarzylem sie mojej przyjaciólce, która przedstawila mi Rozwiazanie Proroka, które w pewnym momencie jej pomoglo, ale watpilem w to, poniewaz nigdy nie wierzylem w voodoo ani rzucanie zaklec, ale poniewaz bylem zdesperowany, dalo mi to szanse. Skontaktowalam sie z nim, powiedzialam mu wszystko, powiedzialam, ze pomoze uratowac mojego meza i moje malzenstwo. Zrobilem to i zapewniam to, czego potrzebuje do tego i to wszystko !!!!!! Mój maz pewnego wieczoru wrócil do domu placzac i przepraszajac. To bylo jak cud, jakby czarowal wczesniej. Bardzo sie ciesze, ze dzieki rozwiazaniu proroka pomógl uratowac moje malzenstwo. Nie cierp, gdy jest rozwiazanie. Mozesz sie z nim skontaktowac poprzez: prophetsolutiontemple@gmail.com Mozesz równiez pomóc w nastepujacych kwestiach: (1) JESLI CHCESZ, ABY TWÓJ EX dziewczyna / CHLOPAK WRÓCIL DO CIEBIE (2) Jesli chcesz, aby twój malzonek ZWRÓCIL (3) JESLI CHCESZ BYC PROMOCJA W BIURZE (4) Jesli chcesz, aby twój mezczyzna lub kobieta kochali tylko ciebie (5) JESLI CHCESZ DZIECKO (sterylne/sterylne) (6) JESLI CHCESZ BYC BOGATY (7) Jesli chcesz, aby twój maz/zona byl twój na zawsze (8) Opóznione zawarcie malzenstwa (9) JESLI CHCESZ WYGRAC SPRAWE SADOWA (10) Zobowiazanie malzenskie (11) JESLI NIE MOZESZ impregnowac KOBIETY (sterylne) (12) leczyc wszystkie rodzaje chorób (13) calkowite wyleczenie HIV/AIDS I wiecej... Skontaktuj sie z nim teraz pod adresem: prophetsolutiontemple@gmail.com. mozesz równiez wyslac mu SMS z tym numerem WhatsApp .. +2348073001706.
    • W trakcie małżeństwa dostałam w spadku dom. Obecnie rozwiodłam się z mężem, który chce złożyć do sądu wniosek o podział naszego majątku. Mąż żąda, abym spłaciła mu połowę wartości tego domu. Czy ma do tego prawo? Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/porady/25963-czy-po-rozwodzie-maz-ma-prawo-do-polowy-wartosci-mojego-domu
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...