Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Powietrzne pompa ciepła: monoblok kontra split


Recommended Posts

Powietrzne pompy ciepła czerpią energię z powietrza atmosferycznego, nawet gdy jego temperatura jest bardzo niska, i przekształcają ją w ciepło do energooszczędnego i ekologicznego ogrzewania budynków oraz wody użytkowej. Wśród urządzeń tego typu znaleźć można pompy ciepła monoblokowe oraz split. Co warto o nich wiedzieć?

Praca pompy ciepła

Pompy ciepła powietrze-woda w wersji split i monoblok pracują w ten sam sposób. Pobierają energię zakumulowaną w powietrzu i zmieniają ją w ciepło przekazywane wodzie grzewczej w instalacji centralnego ogrzewania. Oba typy urządzeń pracują bardzo efektywnie i mogą osiągać takie same wydajności (zarówno pompa ciepła split Vitocal 200-S jak i monoblokowa pompa Vitocal 200-A o mocy grzewczej od 5 do 17,4 kW charakteryzują się klasą efektywności energetycznej A++ i zapewniają niskie koszty eksploatacji dzięki wysokiemu współczynnikowi efektywności COP do 5,0 (A7/W35)). Oba rodzaje urządzeń mogą też zapewniać ogrzewanie oraz chłodzenie budynków, a także być zasilane prądem wytworzonym przez domową instalacją fotowoltaiczną.

Budowa pompy ciepła monoblok i split

Zasadnicza różnica tkwi w budowie pompy ciepła monoblok i split. Oba urządzenia składają się z tych samych komponentów, jednak ich rozmieszczenie jest inne. W pompach ciepła typu split skraplacz (czyli wymiennik ciepła) zamontowany jest w jednostce wewnętrznej (instalowanej wewnątrz budynku), natomiast parownik, sprężarka, zawór rozprężny zlokalizowane są w jednostce zewnętrznej. Układ chłodniczy jest więc rozdzielony na dwie jednostki. Są one połączone przewodami, którymi krąży czynnik chłodniczy.

W przypadku monoblokowych pomp ciepła cały układ chłodniczy znajduje się w jednej jednostce. Jest on hermetyczny, w całości wykonywany fabrycznie. Pompy ciepła monoblok mogą, podobnie jak splity, składać się z dwóch jednostek. Wówczas w jednostce zewnętrznej znajduje się hermetycznie zamknięty układ chłodniczy a w jednostce wewnętrznej np. podgrzewacz wody, trójdrożny zawór przełączający ogrzewanie/podgrzew c.w.u, pompa obiegowa i regulator. Jednostki wewnętrzna i zewnętrzna monoblokowej pompy ciepła połączone są przewodami wodnymi.

Dowiedz się więcej!

- Instalacja pompy powietrznej
- Użytkowanie pompy monoblok i split
- Split kontra monoblok

Cały artykuł przeczytaj na naszym blogu firmowym TUTAJ

Link to postu

Pragnę przypomnieć również o naszej trwającej promocji EKOOSZCZĘDNI, która trwa od 1 lutego 2021 r. Przy zakupie pompy ciepła Vitocal 200-A lub Vitocal 222-A, oczyszczacz powietrza otrzymasz GRATIS.

W akcji promocyjnej mogą wziąć udział wszyscy Klienci, którzy zdecydują się na zakup wyszczególnionych zestawów pomp ciepła i realizację ich instalacji przez wybrane Firmy Partnerskie Viessmann. Wystarczy zarejestrować zakup pompy ciepła Viessmann objętej promocją na stronie https://moj.viessmann-serwis.pl/, wprowadzić numer seryjny urządzenia i za pomocą kodu, który zostanie wysłany na podany adres e-mail, dokonać zamówienia oczyszczacza powietrza przez e-sklep sklep-viessmann.pl. Urządzenie zostanie bezpłatnie dostarczone i można cieszyć się czystym powietrzem!

Serdecznie zachęcam do skorzystania! Szczegóły dotyczące promocji można znaleźć TUTAJ

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...