Skocz do zawartości

Ponowne wywalenie ściany, za którą kiedyś byl balkon a nadproże.


Recommended Posts

Posiadam dom z lat 60-tych z białej cegły (wapienno-piaskowa). Kiedyś dom posiadał balkon, który został zamurowany i zostało dobudowane piętro (lata 90te).

Planujemy z powrotem wybić tę ścianę. Pytanie jest o nadproże. Czy w tak starych domach było to nadproże, czy trzeba wstawiać nowe umocnienie. Do tekstu dodaje dwa zdjęcia orientacyjne. Jak to ugryźć. Dodam, że jestem laikiem jeśli chodzi o budowlanke, dlatego pytam fachowców.

D7AEF39C-CCA5-4733-AD36-F496118D32BD.jpeg

92D78C06-92AA-4EAF-AEFD-9626BFF73F4E.jpeg

Link do komentarza

Trzeba zrobić odkrywkę, czyli odkuć trochę tynku - najlepiej od wewnątrz - tam gdzie powinno byc nadproże, i sprawdzić, jakie tam jet nadproże. Najlepiej, żeby było żelbetowe. Bedzie widac beton, zamiast cegły.

Jednak i tak bym poprosił konstruktora o opinię, czy ta nadbudowa go zbyt nie obciąża  (choć nie powinna, bo ciężar się rozkłada na wieniec i to nadproże).

A więc na 95% można to zamurowanie rozkuć - ale potrzebna jest decyzja konstruktora.

Dla pewności i bezpieczeństwa.

Link do komentarza

to brązowe to proszę Pana, deska :)

i rozumiem, że ten szary pustak to zamurowane okna i drzwi balkonowe, to dobudowane piętro to w zasadzie poddasze?

 

a jaki tam jest strop?

i czy ta stara ściana to tylko ta cegła, czy jest to ściana warstwowa?

Link do komentarza

To brązowe to deska, co by się mniej deszczówki lało w mur.

Ściana jest z białej cegły i czerwonej kratówki takiej szerszej jak mi przekazano. Będę wiedział więcej jak odkuje.

Strop ma metalowe belki, zbrojenie i zalany jest i tyle w sumie mojej wiedzy.

Dzięki wielkie za te podpowiedzi. Kierują mnie jakoś.

Link do komentarza

czyli mur nośny z czerwonej kratówki, elewacja z cegły wap-pias, pomiędzy albo jakaś izolacja, albo pustka

patrząc po odkrywce to tam gdzie jest lampa to powinno być mniej więcej nadproże, oczywiście na tej czerwonej kratówce, albo podkuć albo kilka nawiertów - poczujesz inny opór jak jest

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...