Skocz do zawartości

izolacja zewnętrzna i wewnętrzna


Recommended Posts

Drodzy mam prośbę
Mam położoną izolację zewnętrzną - styropian 10 cm. Dodatkowo mam w środku wykonaną izolację wewnętrzną - ściana zewnętrzna, wełna i ścianka wykonana z cegieł, nie widzę izolacji paroszczelnej. Na to wszystko chce położyć tynk mineralny. Pytanie czy mogę to zostawić jak jest i przykryć tynkiem (styropian 10, ścian zewnętrzna, wełna, przedścianka z cegieł) czy powinienem wywalić przedściankę z wełną i dopiero kłaść tynk (nie ma paroizolacji). Jeśli to przykryje nie będe miał probklemów w przyszłości?

Link do komentarza

Jak dobrze czytam, wewnętrzna ostatnia warstwa to cegła? W ścianach raczej paroizolacji się nie stosuje. Pod płyty gk na poddaszu owszem izoluje się wszystkie ściany, raz że to płyta, dwa że jakby miało coś się skroplić i spłynąć, to by zamoczyło płytę pionową też. Ale jak nie masz wilgoci, to nie ma się według mnie o co bać. Nie ma się jak skroplić, chyba że kapilarnie z dołu coś mogłoby się podciągnąć, ale do wewnątrz ściany przy zaizolowanej ścianie zewnętrznej nie ma jak.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Kiedy to było budowane? Bo to czy gdzieś skrapla się wilgoć zwykle można ocenić dopiero po pewnym czasie użytkowania. Układ nie jest zbyt szczęśliwy - od zewnętrznej mamy styropian, czyli warstwę o najmniejszej przepuszczalności. Ale przy sprawnej wentylacji wszystko może funkcjonować dobrze.

Link do komentarza

Chcę się upewnić - na zewnątrz masz styropian a od środka wełnę na ruszcie? Paroizolację zawsze układa sie od środka w celu ograniczenia migracji wilgoci do mur/izolacji. Ocieplenie na zewnątrz - jeśli tam nic nie zamaka a w środku nie widzisz niepokojących objawów kondensacji wilgoci w narożnikach, to bym tak zostawił. Oczywiście warstwe zewnątrzna elewacji możesz otynkowac i zmienić wygląd domu.

Link do komentarza
22 godziny temu, Siwydragon napisał:

Czyli mogę na spokojnie pokryć to tynkiem i zostawić w środku wełnę - zawsze to lepiej bo dodatkowa izolacja 

Wełna zamknięta szczelnie w ścianie łapie wilgoć i może już być mokra, więc nie stanowi żadnej izolacji. 

 

Link do komentarza
Napisano (edytowany)

dom budowany w latach 80, pierwotnie nie posiadał zewnętrznych tynków i ocieplenia, poprzedni właściciel zrobił przed ściankę i pomiędzy wsadził wełnę. Po kilkunastu latach kolejny właściciel dorobił zewnętrzne ocieplenie (styropian) i położył na to tynk. Jak nabyłem nieruchomość to jeszcze na tą przed ściankę (z cegły) położona była płyta GK. Usunąłem wszystkie płyty i chce na to położyć tynk. Wełna jest sucha - zrobiłem kilka odkrywek, nie ma wilgoci, nawet jak wchodziło się do domu jak były płyty nie czuć było wilgoci ani dziwnych zapachów. Tylko nie  wiem czy jak położę tynki i zacznę mieszkać czy nie zaczną się jakieś problemy (właściciel jak położył zewnętrzne ocieplenie i tynk to nie zdążył w nim pomieszkać, natomiast dom w zimie ogrzewał)

Edytowano przez Siwydragon
edycja treści (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
18 godzin temu, Siwydragon napisał:

Wełna jest sucha - zrobiłem kilka odkrywek, nie ma wilgoci,

Jak nie ma wilgoci to dobrze. Jak zaczniesz mieszkać, sytuacja może się zmienić. Ale chyba nie będzie tak źle.

Jak będzie tego nie wie nikt, bo nikt chyba nie robił takich badań odnoszących się do swobodnej twórczości budowlanej naszych rodaków. 

Więc możemy tylko opierać swoją wiedzę na znanych z życia przypadkach.

 Ja taki przypadek znam gdzie doszło do zawilgocenia zamkniętej wełny w ścianie. ale nie wyszło to na zewnątrz i nie było żadnych zewnętrznych tego objawów.

I pewnie nikt by nawet o tym nie wiedział że ta wełna zamknięta w ściania, która miała spełniać zadanie ocieplenia ściany - nic nie spełniała i ściana była zimna jak bez ocieplenia.

Dlatego że była zimna właściciel postanowi ją docieplić warstwą styropianu, a przy wierceniu kołków okazało się że zwierciny są bardzo mokre, co oczywiście wskazywało na to że ściana jest w środku mokra.

Co się stanie u Ciebie pewnie zależy od wielu czynnikówi i materiałów z jakich postawiony jest domek.

 

 

 

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...