Skocz do zawartości

Rozpoczęcie budowy na działce rolnej


Recommended Posts

Witam :)

Mój przyszły teść posiada działkę rolną o wielkości 1.014 ha figurującą w MPZP jako R/RL. Działka dzieli się na około 70a ziemi rolnej a reszta to las posadzony z tyłu z osobną  drogą dojazdową od drugiej strony. Rodzice dziewczyny las zatrzymują dla siebie i chcą przekazać jej (podzielić działkę) samą ziemię pod budowę domu. Tu pojawia się pytanie w jaki sposób to zrobić aby było najkorzystniej, bez zbędnego czekania i kosztów. Rozważaliśmy trzy opcje:

1. Podział i darowizna działki 70a córce.

2. Podział działki i rozpoczęcie przez teścia budowy, przepisanie działki córce po zalaniu fundamentów.

3. Kupno działki 70a przez dziewczynę od teścia.

W urzędzie gminy mówiono nam, że 70a to będzie za duża darowizna i trzeba zapłacić wysoki podatek.  Proponowano darowiznę jedynie 20a bez poniesienia kosztów.

Jak wygląda to naprawdę?  Czy na takiej działce w ogóle można się budować?  Jaki jest prawidłowy schemat działań? Darowizna, rozpoczęcie budowy, kupno? Dziękuję i pozdrawiam :)

Link do komentarza

 

 

14 minut temu, bialoczarny napisał:

samą ziemię pod budowę domu.

Czy w ogóle można tam budować coś innego niż budowę zagrodową? jest plan zagospodarowania? wydane są warunki zabudowy?

 

Jaka klasa ziemi? czy odrolniona? czy macie status rolnika?

Działka działką, ale trzeba jeszcze parę formalnych właściwości spełniać, żeby wybudować dom...

Link do komentarza

Przecież Teść moze darować córce czyli Twojej przyszłej żonie a potem ona ustala współwłasność z Tobą.

Rodzice należą do 0 grupy podatkowej, zatem wszelkie otrzymane od nich darowizny są całkowicie zwolnione od podatku od spadku i darowizn, pod warunkiem że po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku 9637 zł zostanie dopełniony obowiązek zgłoszeniowy do US.

Źródło:  https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-darowizna-od-rodzicow-czy-jest-zwolniona-z-podatku.

To działa bo byłem obdarowany i grosza nie zapłaciłem w US (więcej niż 70 a)

To tyle w kwestii podatków, o możliwości budowy wyżej w wypowiedzi Eksperta BD.

Link do komentarza
32 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Przecież Teść moze darować córce czyli Twojej przyszłej żonie a potem ona ustala współwłasność z Tobą.

 

 

Ale współwłasność chyba dopiero po okresie karencji. Bo (nie jestem tego pewny) przez pięć lat nie można zmieniać statusu darowizny. Co zresztą, nie powinno w niczym przeszkadzać.

Link do komentarza

papiery by się tobie lub przyszłej małżonce przydały, że jedno z was jest rolnikiem "z dziada pradziada" :) . Potem są kłopoty j.w wspomniał Ekspert BD a ludzie myślą, że kupią łąkę pod lasem z dojazdem i już za rok będą się przy kominku we własnym domu grzać i jeszcze na jelonki patrzeć przez okno :).

Link do komentarza
Dnia 20.05.2021 o 08:49, podczytywacz napisał:

 

 

Czy w ogóle można tam budować coś innego niż budowę zagrodową? jest plan zagospodarowania? wydane są warunki zabudowy?

 

Jaka klasa ziemi? czy odrolniona? czy macie status rolnika?

Działka działką, ale trzeba jeszcze parę formalnych właściwości spełniać, żeby wybudować dom...

Klasa ziemi VI i VIz. Teść ma status rolnika indywidualnego. Nie ma jeszcze wydanych żadnych planów. Chciałem jedynie zasięgnąć wiedzy w temacie.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...