Skocz do zawartości

CWU podgrzewane gazem a cyrkulacja


Recommended Posts

Cześć,

Podgrzewam C.W.U gazem na potrzeby kuchni i łazienki. Kotłownia jest w piwnicy, a łazienka na 1 piętrze. Kuchnia jest na parterze. Wszystkie pomieszczenia mniej-więcej jedno nad drugim. W łazience długo czeka się na ciepłą wodę. Pomyślałem o cyrkulacji, tak aby w rurach nie stała zimna woda, ale wydaje mi się, że może to być nieopłacalne z uwagi na zużycie gazu. Co byście zrobili w takiej sytuacji? Jest sens robić curkulację, czy można problem rozwiązać w inny bardziej sensowny sposób?

Link do komentarza

Swego czasu mieszkaliśmy na drugim piętrze w domu jednorodzinnym bez cyrkulacji. Na ciepłą wodę trzeba było czekać w granicach 2-3 minut. Po 5 minutach leciała znów chłodna. Czyli w 5 minut woda się zdążyła ochłodzić w rurach. Nie wiem jaka jest tam izolacja, ale wyobraź sobie, że z każdą minutą tracisz np 1°C na temperaturze wody w obiegu, czyli, jeżeli spadnie np o 5°C kocioł musi dogrzać. Na pierwszym piętrze pewnie co 10 minut, plus kolejne piętro być może co 5 minut. Także trzeba byłoby to wszystko przeliczyć, ile kosztuje wylanie wody na próżno, a ile podgrzewanie jej np co 10 minut. To są wyliczenia tylko z mojego doświadczenia, wariant pesymistyczny, ale tak to mniej więcej tam wyglądało. Jakby nie bateria termostatyczna pod prysznicem, można by sobie było zaserwować zimno-gorący prysznic.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka



Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...