Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Stare narzędzia ogrodowe uratowane od huty , jak wyczyścić i zakonserwować.


Recommended Posts

Witam. Proszę o pomoc w uratowaniu starych, zardzewiałych narzędzi ogrodowych uratowanych przed hutą. Jak i czym najlepiej pozbyć się z nich rdzy oraz czym je zakonserwować/pomalować aby mogły być eksponowane na dworze w ogrodzie, zabezpieczone tak aby nie wdała się w nie ponownie rdza. Najlepiej aby zachowały oryginalny kolor tak jak po wyczyszczeniu z rdzy, nie chciałabym malować je na jakiś kolor, chyba że nie będzie wyjścia. 

Pozdrawiam  

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, ewamariusz napisał:

Jak i czym najlepiej pozbyć się z nich rdzy

Piaskowanie...

Kompresor + niezbyt drogi pistolet (na allegro) + ścierniwo (allegro) + sito do odzyskiwania/regeneracj części ścierniwa...

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wychodzą spore koszty jak na kilka narzędzi, aczkolwiek pomysł dobry, myślałem bardziej nad jakimś odrdzewiaczem i pomalowaniem czymś ochronnym jednak bez koloru. Macie jakieś pomysły. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2021 o 10:07, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Opukać i odspoić rdzę, dobry odrdzewiacz to np. nafta. Potem j.w.

 

To ne je dobre...

1 godzinę temu, ewamariusz napisał:

Nikt nie ma pomysłu, patentu. Nie odnawiacie nic starego. 

 

To zależy co masz. Jakie duże, czy sam metal... Patentem na ochronę przed korozją części z żelazem dysponowali już Wikingowie. Żelazo się rozgrzewa do czerwoności, następnie zanurza w oleju na sekundę, dwie, po czym wyjmuje i pozostałości oleju wypala w ognisku na przykład. Tak zabezpieczali przed morską wodą główki gwoździ, używanych przy wykonywaniu swoich statków.

 

Ale jeśli masz żelazo z drzewem, na przykład z jakimś trzonkiem, to raczej tak nie wyjdzie.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 tygodnie temu...

Witam. Patent dobry, tylko nie mam możliwości rozgrzania tych metalowych przedmiotów do czerwoności w ogniu i w związku z tym jestem zmuszony szukać innego patentu. Nie wiem, może wymoczyć w kwasku a później zabezpieczyć, tylko czym, sam olej pewnie nie wystarczy, większość przedmiotów będzie eksponowana na dworze. Niby nic a jednak jakoś muszę to oczyścić i zabezpieczyć. 

Pozdrawiam 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Zmieni o tyle, że mamy jasność.  Jeśli nie od razu, to pewnie później zapragniesz wszystko zautomatyzować. Nie zapomnij o kanałach kablowych i o właściwym uziemieniu komina. 
  • Tak, kocioł gazowy.   Czy to cos zmieni?
  • Dowolną? Na 35 stopni też? To cieplej niż za oknem!
  • Autor nie wspominał o gazowym.
  • Jeśli nie ma problemu z odprowadzeniem spalin, a widać, że nie ma, to nie ma przeciwwskazań " Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania o mocy do 30 kW może być zamontowany w pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi, w tym w pomieszczeniach pomocniczych w mieszkaniach na dowolnej kondygnacji budynku oraz w pomieszczeniach mieszkalnych niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych (§ 170), z zachowaniem wymagań § 175 WT – który ogranicza moc kotłów oraz stawia wymagania przewodom spalinowym, jeśli są wyprowadzane przez ściany zewnętrzne budynku (o tym poniżej). Minimalna kubatura pomieszczenia, w którym może być zamontowany kocioł o mocy do 30 kW z zamkniętą komorą spalania (grupa C), wynosi 6,5 m3" (źródło: http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id4868,pomieszczenia-kotlowni-gazowych)   i jeszcze jedno źródło:   Jeśli kocioł ma komorę zamkniętą (pobierającego powietrze bezpośrednio z zewnątrz a nie z pomieszczenia, gdzie został zainstalowany); pomieszczenie nie może być niższe niż 2,2 m (lub 1,9 m, jeśli dom wybudowano przed 2002 r.), przepisy nie określają przy tym jak traktować pomieszczenia na poddaszach (pod skosami dachu); jeżeli moc kotła z zamkniętą komorą spalania nie przekracza 21 kW i dom jest wolno stojący, to przewody doprowadzające powietrze oraz odprowadzające spaliny można wyprowadzić bezpośrednio przez ścianę budynku. W pozostałych sytuacjach konieczne jest podłączenie do komina; (źródło: https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/18472-wymagania-dla-kotlowni-przy-stosowaniu-kotlow-na-paliwa-stale-gazowych-i-na-olej-opalowy)
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...