Skocz do zawartości

Stare narzędzia ogrodowe uratowane od huty , jak wyczyścić i zakonserwować.


Recommended Posts

Witam. Proszę o pomoc w uratowaniu starych, zardzewiałych narzędzi ogrodowych uratowanych przed hutą. Jak i czym najlepiej pozbyć się z nich rdzy oraz czym je zakonserwować/pomalować aby mogły być eksponowane na dworze w ogrodzie, zabezpieczone tak aby nie wdała się w nie ponownie rdza. Najlepiej aby zachowały oryginalny kolor tak jak po wyczyszczeniu z rdzy, nie chciałabym malować je na jakiś kolor, chyba że nie będzie wyjścia. 

Pozdrawiam  

Link do komentarza
Dnia 17.05.2021 o 10:07, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Opukać i odspoić rdzę, dobry odrdzewiacz to np. nafta. Potem j.w.

 

To ne je dobre...

1 godzinę temu, ewamariusz napisał:

Nikt nie ma pomysłu, patentu. Nie odnawiacie nic starego. 

 

To zależy co masz. Jakie duże, czy sam metal... Patentem na ochronę przed korozją części z żelazem dysponowali już Wikingowie. Żelazo się rozgrzewa do czerwoności, następnie zanurza w oleju na sekundę, dwie, po czym wyjmuje i pozostałości oleju wypala w ognisku na przykład. Tak zabezpieczali przed morską wodą główki gwoździ, używanych przy wykonywaniu swoich statków.

 

Ale jeśli masz żelazo z drzewem, na przykład z jakimś trzonkiem, to raczej tak nie wyjdzie.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Witam. Patent dobry, tylko nie mam możliwości rozgrzania tych metalowych przedmiotów do czerwoności w ogniu i w związku z tym jestem zmuszony szukać innego patentu. Nie wiem, może wymoczyć w kwasku a później zabezpieczyć, tylko czym, sam olej pewnie nie wystarczy, większość przedmiotów będzie eksponowana na dworze. Niby nic a jednak jakoś muszę to oczyścić i zabezpieczyć. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...