Skocz do zawartości

Wzmocnienie belek stropowych


Recommended Posts

 Domek to pietrowy bliźniak strop nad parterem jest betonowy z tą konstrukcją ciężko będzie bo na piętrze są już ścianki działowe  a wiązary wiszą nad nimi .A te 50 kg na M2 to mam rozumieć tak : pokoik ma mieć 3*5= 15x 50=750kg ,czy mogę policzyć cała powierzchnię domu czyli 

50*50 =2500kg i tak mogę obciążyć powierzchnię pokoju

IMG_20210513_090651.jpg

IMG_20210513_090629.jpg

Link do komentarza
17 minut temu, Pawel47 napisał:

 Domek to pietrowy bliźniak strop nad parterem jest betonowy z tą konstrukcją ciężko będzie bo na piętrze są już ścianki działowe  a wiązary wiszą nad nimi .A te 50 kg na M2 to mam rozumieć tak : pokoik ma mieć 3*5= 15x 50=750kg ,czy mogę policzyć cała powierzchnię domu czyli 

50*50 =2500kg i tak mogę obciążyć powierzchnię pokoju

czy ciężko to się dopiero okaże

i lepiej nic nie licz bo słabo to wychodzi, najbliżej to te 750kg

zrób PrtSc rzutu piętra i w Paincie narysuj gdzie chcesz to pomieszczenie i wklej ponownie

Link do komentarza

pardon

bez sensu to było więc wróć :)       

 

belki stropowe o rozpiętości od ściany do ściany, patrząc na wiązar - 24-26cm wysokości, oczywiście nad ścianami działowymi, lekko wyżej niż pas dolny wiązarów, pewnie spokojnie można oprzeć obok wiązarów 

 

wiązarów nie ruszać, nie wzmacniać, niech będą niezależne  

Edytowano przez aru (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

klepnij "historię edycji" na dole jest szkic

 

de facto dowiedz się u producenta wiązarów, czy jest tam przewidziane obciążenie użytkowe, na mój gust nie bo końcówki wiązara nie byłby niższe, i jak z tego zrobić użytek, bo może wystarczy nabić po obu stronach "dechy" na jakimś odcinku, jakaś sztukówka może i by wystarczyła, ale musi to określić producent, tu nikt Ci na forum nie pomoże

 

lub konstruktor z nie/przeciętnym dyplomem, przynależnością do izb, doświadczeniem, ubezpieczeniem, najlepiej taki z brodą do pasa, co wszystkie rozumy pozjadał :takaemotka:

Link do komentarza

czekaj czekaj!

ha, co ślepemu po 12' wyświetlaczu :takaemotka:

z rysunku wiązara wynika, że ta bela o wys h=22cm jest od ściany do ściany :D, a niższa to okap

 

a to by znaczyło, że zapewne można, ale zapytaj dla świętego spokoju

 

chyba nieźle namieszałem :hahaha2:

Link do komentarza

no to coś nie halo, albo już nic nie rozumiem :bezradny:

na których ścianach opierają  te wiązary?

wklej rzut konstrukcji dachu

pierwszy post drugie zdjęcie, czyli wygląda, że wiązary leżą wzdłuż dłuższego boku?

 

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, zasprzęgliłem, odszczekuję co wcześniej napisałem :D

nie wiem co mi się uwaliło we łbie, że wiązar ma 800cm, a ma przeca 1000cm, chałupa ma w świetle coś koło 900 wzdłuż

to jakiś skrajny segment szeregówki, tak?

 

no tak, bo jakby miało powstać to co zaznaczyłeś jako ta "górka" gdyby było inaczej :wallbash:

czyli może tamten mój pierwszy pomysł nie jest taki głupi :scratching:

Link do komentarza

Ciężka sytuacja, skoro rozpiętość pomiędzy podporami wynosi ok. 10 m. Pewnie z tego względu wyszła im tak marna nośność. Nawet na nieużytkowy strych powinna być zaś ok. 150 kG/m2. Przy takiej rozpiętości drewniany strop jest niemal nie do zrobienia. Czy na dole są jakieś wewnętrzne ściany nośne? Wtedy można myśleć o oparciu nad nimi słupów na stropie i na nich oparciu belek nowego stropu.

Link do komentarza

Kolega chce zrobić strop w poprzek pracy i rozpiętości wiązarów,

w tym przypadku, żeby nie stracić światła pomieszczenia na poddaszu musi "skorzystać" z pasa dolnego wiązarów, moja pierwotna dywagacja nt dodatkowego rusztu pomijającego konstrukcję wiązara jest błędna właśni z tego powodu.

 

Pytania jakie  powinny pójść do producenta/projektanta wiązarów to:

1. czy nabijając dodatkowe elementy do pasa dolnego da się uzyskać nośność użytkową dla pomieszczenia - wtedy - jak i co

2. czy istnieje możliwość podparcia tych wiązarów  na szerokości proponowanego stropu użytkowego, co zmienia układ i może wymagać dodatkowych stężeń wiązara

np podparcia w okolicy czerwonych "kółek"

obraz.png.214590033631ef41b0f7c14fe4ef0908.png

 

przy tak ekonomicznie zaprojektowanych wiązarach nie ma co kombinować na własną rękę

tak to mi wygląda na trzeźwo :)

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

A więc tak :.    . Wartości w N/m2

Pas górny

. pokrycie dachu (dachówka,membrana dachowa, łaty,kontrłaty) + fotowoltaika  700+200=900

Śnieg (ll strefa). 900 

Śnieg (l strefa).  622

Człowiek (obc.punktowe na 1 wiązar  1000 

 

Pas dolny

sufit podwieszany (wełna płyta g-k) 500

 

dodatkowe obciążenie technologiczne ( na całej powierzchni sufitu - w tym na całej powierzchni schowka (np. instalacje,podłoga OSB ,itp.) 500

 

obciążenie użytkowe ( na całej powierzchni poddasza ) 1000

 

człowiek  ( obc. punktowe na 1 wiązar)1000

To ile w końcu mam na 1 m2

 

 

 

Link do komentarza

Z podanych informacji wynika, że w projekcie przewidziano obciążenie dolnego pasa sufitem podwieszanym podłogą i instalacjami na poziomie 1 kN/m2 (100 kG/m2). Obciążenia użytkowe na całej powierzchni poddasza,, czyli rozmaitymi gratami, które akurat ktoś upchnie na tym strychu-schowku - kolejne 1 kN/m2. Obciążenia spowodowane ciężarem człowieka to zaś z założenia obciążenia wywierane sporadycznie, tylko w czasie prac montażowych itp. Tak samo jak uwzględnia się, że na dach wchodzi dekarz lub kominiarz.

To jednak mniej niż w przypadku stropów pod pomieszczeniami mieszkalnymi. Szukałbym możliwości podparcia. Pisałem o tym poprzednio, zaś Aru nawet zaznaczył gdzie by się te podpory przydały. Ewentualnie skonsultować z konstruktorem zrobienie nadbitek do dolnego pasa wiązara. Właśnie w pobliżu środka jego rozpiętości. Tam ugięcie jest największe, a właśnie tam ma wypadać to pomieszczenie.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 13.05.2021 o 09:27, podczytywacz napisał:

To pytanie zadałbym producentowi Twoich wiązarów...

i konstruktorowi tej wytwórni...

Ja też, te płytki kolczaste na środku pasa dolnego. Ciekawostka. Nie jestem jednak konstruktorem a ostatni raz robiłem takie wyliczenia na studiach :). To że dasz dodatkowe belki i oprzesz na nich podłogę, to i tak nie uchroni cię od dodatkowego obciążenia pasa dolnego wiązara. Biegnij z tym pytaniem do konstruktora. Niech ci zaproponuje wzmocnienie konstrukcji przez zwiększenie przekrojów pasa dolnego a może przekrojów słupków w tej kratownicy. Ja tak "improwizuję" ale szczerze - na oko bym tego nie odważył się zrobić - poza tym - nie wolno tak robić na własną rękę bez przygotowania zawodowego i uprawnień.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...