Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Rekuperacja, a drzwi dymoszczelne.


Recommended Posts

Dzień dobry. Szukam porady i inspiracji. Budynek mieszkalny przekształcany na usługowy, projekt dostosowany przez rzeczoznawcę ppoż do spełnienia odpowiednich wymogów. Pojawiło się w projekcie kilka pomieszczeń z drzwiami ppoż dymoszczelnymi. Nie można stosować więc żadnych kratek i podcięć w drzwiach. Czy w takim razie można w ogóle zastosować rekuperację w takim obiekcie? Czy w jednym pomieszczeniu umieszcza się kratkę i nawiewną, i wywiewną?

Edytowano przez Marcin Donocik (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

WIESZ co piszesz czy tylko MNIEMASZ?

REKUPERACJA = ODZYSK energii ze strugi usuwanej do wprowadzanej.

Chodzi o zmniejszenie kosztu ogrzewania...

WENTYLACJA NAWIEWNO-WYWIEWNA, ZRÓWNOWAŻONA.

Wentyluje (czyli kontroluje wilgotność wnętrz) tak, ze ilość powietrza nawiewanego jest RÓWNA ilości usuwanego.

NIE MA ani nadciśnienia, ani podciśnienia w tych strefach/pomieszczeniach.

 

Masz strefy/pomieszczenia dzielone drzwiami dymoszczelnymi (hermetycznymi).

Nie ma żadnych przeszkód dla stosowania tam wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej.

W tej strefie/pomieszczeniu są i anemostaty nawiewne i wywiewne.

 

Adam M.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytam, bo czytałem opinie, że nie powinno się w jednym pomieszczeniu stosować wywiewu i nawiewu, tylko wywiewu w łazienkach, kuchni, etc., a nawiewy w pomieszczeniach bytowych - tak zresztą jest na większości schematów które można wygooglować. No ale spotkałem też informacje o stosowaniu wywiewu z nawiewem w jednym pomieszczeniu (co kolega wyżej potwierdza), włącznie z poradą o umieszczaniu w takiej sytuacji kratki nawiewnej jak najdalej od wywiewnej i przy samej podłodze. A co do budynku? Wychodzi tego prawie 200 M2 - jedna część to 4 pokoje i 2 toalety z niedużym korytarzem - pomiędzy nimi normalne drzwi, a całość  oddzielona właśnie drzwiami ppoż od głównego korytarza, druga część to 3 pokoje (niewielkie po około 16m2) i toaleta każde z drzwiami ppoż oraz oddzielone jednymi drzwiami ppoż: dwa mniejsze korytarze, kuchnia, zmywania, jadalnia, toaleta.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to jak to nie jest permanentnie zalane etyliną to jakie to strefy?!

Wsadź rzut pomieszczeń, niemniej pomieszczenia są oddzielone od korytarza wtedy, kiedy korytarz jest wydzielony jako droga ewakuacyjna, ma 30 czy 50m długości, klatka schodowa wydzielona jako droga ewakuacyjna, ale w biurach, budynkach wielorodzinnych, ale taka chałupka? chyba, że to kawałek wielkiego budynku

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Marcin Donocik napisał:

Pytam, bo czytałem opinie, że nie powinno się w jednym pomieszczeniu stosować wywiewu i nawiewu,  

 

Jak nie, jak tak. Typowy przykład to kotłownia.

Z drzwiami szczelnymi, oddzielającymi ją od reszty pomieszczeń. I żeby nie było, że nieprawidłowo, obiekt użytkowany przez Straż Pożarną. Rzeczoznawca ppoż własnie tam zatrudniony. Robiłem w nim (budynku) instalację elektryczną to wiem.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, aru napisał:

to jak to nie jest permanentnie zalane etyliną to jakie to strefy?!

Wsadź rzut pomieszczeń...

 

Nie do końca na temat, no ale proszę. Wkleiłem plan dla zaciekawionych. Aby ruszyć ze wszystkim potrzebne są zgody ze starostwa powiatowego. Starostwo wymaga pozytywnej opinii od wojewódzkiego komendanta PSP odnośnie spełniania wymogów ppoż. Aby ja uzyskać wykonano ekspertyzę techniczną ppoż przez rzeczoznawcę. I to jest właśnie plan z tej ekspertyzy z drzwiami i oknami ppoż, hydrantami wewnętrznymi i innymi klapami oddymiajacymi - takie są teraz realia.

10 godzin temu, retrofood napisał:

 

Jak nie, jak tak. Typowy przykład to kotłownia.

Z drzwiami szczelnymi, oddzielającymi ją od reszty pomieszczeń. 

O, i to jest konkretna odpowiedź.

Screenshot_20210430-084008.png

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozmieszczenie kratek, długość przewodów, spręż etc. ma na celu zapewnienie podciśnienia lub nadciśnienia przy określonej wydajności. Trzeba zadzwonić do przedstawiciela wytypowanej firmy lub kilku, przyjedzie spec, przedstawisz mu założenia i ograniczenia i za kilka dni będziesz miał propozycję z uwagami, że się da lub nie i koszty :). Nic wielkiego nie odkryłem, ale wentylacja to tak złożony temat, że nawet przy otwarciu drzwi zmienia się cyrkulacja. Pewno trzeba będzie zamontować kilka czujników w przewodach, które wysterują układ na warunki, do których dążysz. Bez speca, który już zrobił tysiąc różnych instalacji "nie rozbieriosz". :)

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

  wentylacja to tak złożony temat, że nawet przy otwarciu drzwi zmienia się cyrkulacja 

 

Przy wymianie okna na innego typu, bywa tak samo. Znajomy zdun został wezwany (po ponad roku) do pieca, który kiedyś postawił, bo przestało się w nim palić. Okazało się, że winne było okno, które zostało wymienione na szczelne. Otwarcie, lub nawet uchylenie okna, likwidowało usterkę pieca.

Znaczy "usterkę", nie usterkę.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Technicznie nie ma przeciwwskazań żeby nawiew i wyciąg były w tym samym pomieszczeniu. Tak są wentylowane nie tylko kotłownie. W domach do lat 70. dość często w każdym pokoju był kanał wyciągowy. Tak robiono ze względu na stosowanie pieców.

A teraz są nawet niecentralne systemy wentylacji, gdzie jedno małe urządzenie (właściwie regenerator, a nie rekuperator) przypada na jedno pomieszczenie. Działa naprzemiennie wyciąg-nawiew.

W budynku z tego wątku też da się zrobić wentylację z odzyskiem ciepła. Trzeba potraktować każdą część wydzieloną drzwiami dymoszczelnymi jako osobną strefę z nawiewem i wyciągiem. Osobna kwestia, czy budowanie takiego układu będzie uzasadnione. Bo to komplikacja i dodatkowe koszty. A przecież specjalista od zabezpieczeń przeciwpożarowych będzie musiał zaakceptować również projekt wentylacji. 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dokładnie, w tej chwili jest loteria, może to wszystko ebnąć z dnia na dzień, tak jak z dnia na dzień wszystko poszybowało do góry. 1kg świeżych malin 90zł/kg tak na marginesie. Ja mieszkam 25km od granicy Krakowa i tu już podobno są ceny 17tys za 1ar. Jak nie wyjdą jakieś cuda, o których pisze[mention=20489]animus[/mention] w 150tys z remontem powinieneś się zmieścić. Liczę dach, ocieplenie, ogrzewanie w całości, okna i drzwi. Nie liczę środka, bo ceny za robocizne są też różne od 60zł do 100zł za 1m2 np suchych tynków. Bierz jeszcze pod uwagę program czyste powietrze, do 53tys mógłbyś otrzymać dofinansowania. Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
  • Teraz ceny zaszalały i jest wysokie ryzyko cokolwiek  kupować/sprzedawać,  jak pęknie bańka mieszkaniowa można albo zostać bez kasy na zakup po sprzedaży mieszkania, albo dobrze zarobić.
  • Remonty nieraz wychodzą drogo, wszystko zależy w jakim stanie jest dom, ten kto ogląda musi się znać na budownictwie, zdążyło mi się już dla kogoś zacząć remontować i rozbieraliśmy najpierw dach. stropy, potem ściany i zostały tylko fundamenty i na nich wylewałem nowe lawy, tak z domu niewiele zostało, krokwie nie nadawały się na   wbudowanie., Z używki z domu postawiłem tylko budyneczek gospodarczy i to dobrego materiału ledwo starczyło, okazało się też,  że trzeba wiercić nową studnię bo stara nie nadążała z wodą, tak to czasami wychodzi.  Domu używki nie jesteś już w stanie tak ocieplić jak nowo postawionego, w dodatku nie zmienisz już usytuowanego domu względem stron świata, oraz potrzebny większy remont żeby wewnątrz przestawiać przegrody, otwory okienne często są zbyt małe, instalacje z przyłączami prawdopodobnie do wymiany, elektryczna przeważnie zawsze, kanalizacyjna przy remoncie bardzo często zostaje szczątkowa, woda i centralne praktycznie w całości do wycięcia, kominy i ściany nośne wymuszają podział budynku, czasami trafi się działka zalewowa- deszcz/ulewy,, albo rzeka, w ostateczności upierdliwe sąsiedztwo może się jeszcze trafić.
  • A w jakiej okolicy mieszkasz z ciekawości ? Chciałbym kupić jak najszybciej jakiś dom i nawet niech stoi 2 3 lata bo wiem że z roku na rok coraz droższe są nieruchomości
  • To jest nie do wiary, u mnie na wsi gruntu tej wielkości się nie kupi za te pieniądze. Z kolei dla większości ludzi taki dom ma wartość taką, że trzeba zapłacić za wywiezienie gruzu. Tu z kolei są wszystkie media i przynajmniej za tym nie trzeba chodzić. Tak naprawdę to jest dom w którym z dnia na dzień można zamieszkać . Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...