Skocz do zawartości

Dobudowa klatki schodowej.


Recommended Posts

Witam,

Aktualnie jestem w trakcie remontu domu od dziadków. Dom wybudowany gdzieś w okolicach lat 60. Z początku był to dom jednopiętrowy z płaskim dachem (typowa kostka), lecz dziadek dobudował poddasze oraz dach skośny. Chcąc zaadaptować poddasze natrafiłem na następujący problem, po wykonaniu opinii budowlanej okazało się że podczas rozbudowy domu, pojawiły się błędy konstrukcyjne i ścianki kolankowe nie wytrzymują naporu dachu, więc nie można zrobić otworu na schody w stropie gdyż jeszcze bardziej osłabimy ściany kolankowe. Najprostszym rozwiązaniem jakie się nasuwa jest wybudowanie zewnętrznej klatki schodowej nad wejściem do domu (Zdjęcie wszystko tłumaczy). Problem jest taki że część wiatrołapu i przedsionka, na którym ma powstać klatka została dobudowana nielegalnie parę lat po wybudowaniu domu (około 1965 roku). Dodam że część wybudowana nielegalnie jest widoczna na wszystkich gminnych mapach i na planie zagospodarowania terenu. Czy prawnie mogę wybudować taką klatkę schodową na części budynku który teoretycznie nie istnieje? Kolejnym problemem jest odległość od granicy działki. Wynosi ona mniej niż wymagane 3m. Co prawda zaraz za granicą działki znajduję się droga dojazdowa do posesji mojej i mojego brata lecz droga prawnie jest jego a ja mam do niej jedynie służebność. Czy istnieje jakiś sposób aby ominąć wymagane 3m odległości od granicy działki?

 

Pozdrawiam

 

Dla ułatwienia w załączniku zamieszczam zdjęcia ułatwiające zrozumienie sytuacji.

Legenda:

Kolor Zielony- Granica działki

Kolor Niebieski- Droga do której mam służebność

Kolor czerwony- nielegalnie dobudowany wiatrołap na którym ma powstać klatka schodowa.

img,gcsi,8FCA4ABDA9A4D2F4CC7190F4A95A85453FD2B1E0,mpid,7,maxwidth,1920,maxheight,969.jpg

granice działki.jpg

Link do komentarza

Może należałoby - żeby nie bić się z legalizacją nielegalnego wiatrołapu i przedsionka - rozebrać go (i tak będzie on rozbierany częściowo i przebudowywany w znacznej części), od nowa, na istniejących fundamentach, wybudować od podstaw całą przybudówkę ze schodami do góry... czyli pozwolenie na budowę, itd...

 

Map nie trzeba będzie zmieniać :icon_mrgreen:

 

Pewnie i tak podobne rozwiązanie rozważaliście... chyba... taki mój pomysł...

 

A co do odległości od granicy - może wystarczy nie robić okna, a klatkę schodową doświetlić luksferami, lub, zgoła, LEDami z czujnikami ruchu...

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...