Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie spilitem, czyli powietrzna pompa ciepła dla każdego.


gawel

Recommended Posts

Korzystając z doświadczeń znajomego Forumowicza, pierwszy sezon ogrzewam z powodzenie cały dom, jako głównym źródłem ciepła klimatyzatorem typu split (dane w stopce). Pomimo iż sezon grzewczy jeszcze się nie zakończył chciałbym stworzyć wątek w celu wymiany doświadczeń na tym polu. 

Warto zainwestować w tego typu pompę ciepła z wielu powodów, jest to tanie inwestycyjnie, eksploatacyjnie, można ogrzewać mieszkania również w kamienicach oraz domy w których dotychczas był kopciuch, w nowych domach klimatyzator eliminuje konieczność inwestowania pieniędzy w przestarzałe układy wodne. 

 

Do czasu montażu klimatyzatora ogrzewałem dom 17 lat prądem elektrycznym konwektorami w taryfie g12w , w założeniu pierwotnym klimatyzator o mocy 2,9 kW miał zastąpić konwektor w salonie o mocy 2 kW, W praktyce okazał się o wiele wydajniejszy i zastąpił 3 konwektory na parterze o mocy 4 kW i 3 na poddaszu o mocy łącznej 2 kW do temperatury ok -5*C. Poniżej konwektory są lekko ciepłe. 

Według cw dom mam zapotrzebowanie przeciętne na moc grzewczą 2,3 kW maksymalne 4,8kW. Zapotrzebowanie na moc grzewczą 46W/m2. Dobrałem klimatyzator do zapotrzebowania na moc jakie jest potrzebne  w 90% sezonu grzewczego zakładając że w silne mrozy COP jest poniżej 2 więc można grzać konwektorami bo i tak najzimniej jest w nocy przy taryfie g12w /g12 koszty nie będą dobijające. Klimatyzatory dużej mocy nie są tak oszczędne przy niskim obciążeniu jak to wynika z reklamy. Klimatyzator 5kW pobiera minimalnie tyle ile 2,9 kW maksymalnie a to jest zasadnicza różnica w rachunku. 

 

 

Koszt mojego klimatyzatora wraz z montażem to 2780 zł po odliczeniu ulgi termomodernizacyjnej ok 2350. Czy można mieć tanio pompę ciepła? Nie po prostu trzeba :) 

Link do komentarza

Pozwolę sobie wkleić odpowiedź żeby wątek się rozkręcił. Bardzo się cieszę że zainteresował cię mój temat, niedługo zamknę sezon i podliczę wszystko i podam konkrety. Jestem zwolennikiem tanich i ekologicznych rozwiązań, nie mam parcia na wydatki inwestycyjne których okres zwrotu byłby dłuższy niż 3-4 lata. Ma być komfortowo tanio inwestycyjnie i eksploatacyjnie. I jak wynika na razie z moich testów jest to wykonalne.  Czekam na pytania na wszystkie chętnie odpowiem. 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

To już nie jest "dobra zmiana" tylko "zmiana zajebista" (to jest sarkazm oczywiście) "(...) Dla standardowej rodziny 2+2 przy wykorzystaniu rocznie 774 kWh na osobę daje to 3097 kWh. Jeśli cena praw do CO2 utrzyma się na obecnym poziomie, czyli megawatogodzina zdrożeje o wyliczone wyżej 571 zł, a co za tym idzie kilowatogodzina podrożeje o 0,57 gr, to dla czteroosobowej rodziny podwyżka opłat za energię oznaczać będzie konieczność wyłożenia 1768 zł rocznie więcej niż obecnie, co przekłada się na 147 zł miesięcznie. Plus VAT 23 proc., czyli wychodzi z tego kwota 181 zł miesięcznie.(..) https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/rachunki-za-prad-pojda-w-gore-policzylismy-co-nas-czeka/132yrh7

 

ciekawe co będzie następne gaz? węgiel? Jak doliczone zostaną opłaty emisyjne.   Może ogrzewanie splitem to będzie jedyne co pozostanie. 

I to takie max do 21 st* C 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Witam Panów. No i Panie. Podniosłem ten temat na innym forum ale tylko jedna osoba się nad nim pochyliła co nie znaczy, że nie szanuję ów jegomościa zdania ale chciałbym poznać kilka opinii.
Chciałbym zapytać o opinie na temat konkretnych klimatyzatorów do ogrzewania. Oglądam katalogi Fujitsu oraz Mitsubishi Heavy. Owszem ceny wysokie ale cóż... Czy urządzenia dedykowane do grzania (przynajmniej przez producenta) np Fujitsu Nordic rzeczywiście będą dużo wydajniejsze od innych jednostek tego producenta np z klasa A+++? Np seria KG ma A+++ i grzeje do -15 a serie Nordic mają A++ lub A+ i grzeją do -25. Rozumiem, że wydajność przy np -20 spada w obu rządzeniach ale czy w przypadku Nordica spadnie mniej? Opinie instalatorów, z którymi miałem przyjemność rozmawiać są bardzo różne, wręcz sprzeczne. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Link do komentarza
Dnia 19.04.2021 o 09:46, gawel napisał:

Koszt mojego klimatyzatora wraz z montażem to 2780 zł po odliczeniu ulgi termomodernizacyjnej ok 2350. Czy można mieć tanio pompę ciepła? Nie po prostu trzeba :) 

No dobra, jak nie tajemnica to poproszę o informację jakiej marki masz ten klimatyzator no i jakiej mocy, bo nie piszesz konkretnie w końcu jakiej.

Tak pytam bo mam zamiar zakupić w celu bardziej chłodzenia do sypialni, ale grzać też będzie bo dlaczego by nie, jak to takie dobre.

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
11 godzin temu, gawel napisał:

Model jest w stopce

Ano jest. Czy ten klimatyzator pracuje poprawnie przy silnych mrozach. Przy jakiej najniższej temperaturze pracował? I jak to jest z tym dofinansowaniem na pompę ciepła - przecież na "stare domy" nie dostaniesz. Czy ja jestem niedoinformowany?

10 godzin temu, demo napisał:

Ktoś mnie już odsyłał do stopki, a ja nie wiem gdzie to jest.:bezradny:

Pod przyciskiem "cytuj" na szaro kursywa pisane.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Pod przyciskiem "cytuj" na szaro kursywa pisane.

Nic takiego u mnie nie wystepuje.

1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

I jak to jest z tym dofinansowaniem na pompę ciepła - przecież na "stare domy" nie dostaniesz. Czy ja jestem niedoinformowany?

Pewnie podatek VAT  23% który można raz w roku z tytułu termomodernizacji odpisać od podatku.

Link do komentarza
3 minuty temu, demo napisał:

Nic takiego u mnie nie wystepuje.

Pewnie podatek VAT  23% który można raz w roku z tytułu termomodernizacji odpisać od podatku.

Nie u Ciebie - u gawła. Ulgę termomodrnizacyjna można rozpisać na kilka lat na kwotę do 53 tysięcy chyba. Opłaca się - tak to ujmę. Czasami zamiast dopłacać za skok przez próg podatkowy dostaniesz jeszcze "sowitą" sumkę od US. A to już mistrzostwo prawie :)

Link do komentarza
1 godzinę temu, demo napisał:

U mnie to znaczy na moim ekranie, przeca wiem że nie u mnie tylko u Gawla.:zalamka:

No i nie u mnie tylko u Gawla - nie występuje nic takiego na moim ekranie, dodam jeszcze że ekranie mojego lapka. No.:icon_mrgreen:

nie przejmuj się, ja też tego nie ogarniam ;)

tylko ja odnoszę wrażenie, że ta stopka jest "wybitnie" zrobiona?

Link do komentarza
6 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Ano jest. Czy ten klimatyzator pracuje poprawnie przy silnych mrozach. Przy jakiej najniższej temperaturze pracował? I jak to jest z tym dofinansowaniem na pompę ciepła - przecież na "stare domy" nie dostaniesz. Czy ja jestem niedoinformowany?

Pod przyciskiem "cytuj" na szaro kursywa pisane.

Owszem jesteś:) W tym sezonie do -22 na spokojnie. Nie wiem o co chodzi ze starymi domami ale ulga termo jest na każdy dom ukończony. 

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...

Mam trochę wolnych kilowatów do wykorzystania z fotowoltaiki, no i trochę zachęcony Twoim przykładem, zabudowalem u siebie 2 szt klimatyzatorów Innova Konsola 3,5 kW, które są bardziej zoptymalizowane do ogrzewania niz chłodzenia.

No i testuję, powoli dochodząc do wniosku że trochę za mało mam tych wolnych kilowat.

Pewnie powiększę swoją instalację.

 

IMG_20211214_160633.jpg

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, gawel napisał:

Czy możesz podać link do tego sprzętu. Ciekaw jestem parametrów. ? 

Ja teraz powiększyłem po 2 latach moje pv z 3.92 o 2.25 do 6.17 kw.

Sugeruje sprężenie się do kwietnia ale w praktyce mogą być zatory żeby nie wdepnąć w nowe warunki.

😮kawał sprzętu a ciekawe jaka max i min głośność

Link do komentarza
3 godziny temu, gawel napisał:

Czy możesz podać link do tego sprzętu.

https://innova-ac.pl/wp-content/uploads/2021/05/Konsola_klimatyzator_grzewczo_chlodzacy_RAC_Katalog_INNOVA_2021.pdf

3 godziny temu, gawel napisał:

Sugeruje sprężenie się do kwietnia ale w praktyce mogą być zatory żeby nie wdepnąć w nowe warunki.

Pytałem się mojego wykonawcy i powiedziano mi że przy rozbudowie pozostanę w starym systemie, jedynie zrobią aktualizację w energetyce.

Może to też zależy od tego jak duża ta rozbudowa, bo u mnie będzie raptem o 1kWp, bo więcej inwerter nie uciągnie, a i miejsca na dachu za mało.

1 godzinę temu, gawel napisał:

kawał sprzętu a ciekawe jaka max i min głośność

Powiem tak - na ustawieniu automatycznym w zasadzie mnie ani żonie nie przeszkadza ten szum, no ale gdyby komu, to zawsze można przejść na szereg ustawień ręcznych i wtedy jest to w zasadzie bezszelestne. Oczywiście wtedy wiadomo że wydłużają się czasy zaprogramowanej temperatury, podobnie jak i skracają przy ustawieniu turbo, czy coś takiego.

Przed rokiem nadmiar wolnych kilowat zużywałem dwoma olejakami 2,4kW , ale po miesiącu z zapasu nic nie zostało, żarło tak szybko że jeszcze zrobiłem debet. 

Z tym sprzęciorem jest całkiem inaczej, no i fajnie dmucha po podłodze utrzymując temperaturkę.

3 godziny temu, gawel napisał:

Ja teraz powiększyłem po 2 latach moje pv z 3.92 o 2.25 do 6.17 kw.

 

Taka moc by mi się przydała, albo i jeszcze większa, bo mam 4,5kWp. Tylko szkoda że inwerter jest do 5,5 kW, ale dobre i to bo zmiana inwertera to za duży koszt.

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Z danych technicznych wynika że jednostki mają ogromne przepływy i są nieciche porownalem środkowy  model z nim kaisai  2.9 kw zakres głośności mam 21- do ponad 30db. Dom ma. Ok 130 M2 i. Niecałe 400 M3 a min przepływ to 368 M3/h. I tak. Moim zdaniem to na prawdę nie jest mało. Fajnie by było mieć nawiew na 1 ale lepiej u mnie grzeje na auto

Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
15 godzin temu, demo napisał:

https://innova-ac.pl/wp-content/uploads/2021/05/Konsola_klimatyzator_grzewczo_chlodzacy_RAC_Katalog_INNOVA_2021.pdf

Pytałem się mojego wykonawcy i powiedziano mi że przy rozbudowie pozostanę w starym systemie, jedynie zrobią aktualizację w energetyce.

Może to też zależy od tego jak duża ta rozbudowa, bo u mnie będzie raptem o 1kWp, bo więcej inwerter nie uciągnie, a i miejsca na dachu za mało.

Powiem tak - na ustawieniu automatycznym w zasadzie mnie ani żonie nie przeszkadza ten szum, no ale gdyby komu, to zawsze można przejść na szereg ustawień ręcznych i wtedy jest to w zasadzie bezszelestne. Oczywiście wtedy wiadomo że wydłużają się czasy zaprogramowanej temperatury, podobnie jak i skracają przy ustawieniu turbo, czy coś takiego.

Przed rokiem nadmiar wolnych kilowat zużywałem dwoma olejakami 2,4kW , ale po miesiącu z zapasu nic nie zostało, żarło tak szybko że jeszcze zrobiłem debet. 

Z tym sprzęciorem jest całkiem inaczej, no i fajnie dmucha po podłodze utrzymując temperaturkę.

 

Taka moc by mi się przydała, albo i jeszcze większa, bo mam 4,5kWp. Tylko szkoda że inwerter jest do 5,5 kW, ale dobre i to bo zmiana inwertera to za duży koszt.

Ja mam inwerter 4.4 i to nie przeszkadza bo stabilnie przed rozbudową dawał 2,7 kw. I produkował 3.5-3.7 MWh rocznie

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

No to się z lekka ruszyło w zakresie cen prądu, po podwyżce z pełnym vatem bez polskiego wału wychodzi największa podwyżka w taryfie G12w, która dotychczas była na prawdę super. 

W Pge Warszawa teren mamy po podwyżce :

G11 - 0,78 zł

G12 - 0,90/0,43 zł

G12w - 0,93/0,49 zł 

 

Trzeba jutro złożyć stosowy wniosek. :blowup:

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
    • Dzień dobry   Zachęcam do korzystania z moich usług Mieszkańców Poznania i okolic.   Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży.   Prowadzę prace na budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach komercyjnych i przemysłowych.   Każdy zakres elektryki, solidnie, terminowo i tynkarze błogosławią   Do usług Maciej Elektryk 509 419 365
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...