Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Ściany wzniesione w niemieckiej technologii Juwo


Recommended Posts

Podczas pobytu u brata w Niemczech pierwszy raz usłyszałem o technologii Juwo, opartej na precyzyjnie oszlifowanych, poryzowanych pustakach ceramicznych i systemowych kształtkach do wyrobienia narożników, nadproży, wieńców - mówi Janusz, który wraz z Małgosią są Czytelnikami Budujemy Dom, a ściany stawiali w 2013 r.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/a/95619-sciany-wzniesione-w-niemieckiej-technologii-juwo

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Sapeta
Podobne efekty można uzyskać budując dom w technologii YTONG dostępnej bez problemów w Polsce. Do tego otrzymuje się ścianę jednowarstwową o doskonałych parametrach. Zaprojektowałem i zbudowałem swój dom w tej technologii, jeszcze z użyciem bloczków gr. 40 cm (zgodnie ze starymi wymogami - obecnie ściana musi mieć grubość 48 cm). Pomimo to dom sprawuje się świetnie. W zimie można go ogrzać samym kominkiem, w upalnym lecie nie potrzebuje klimatyzacji. Nawet na poddaszu nie jest duszno. Docelowe ogrzewany będzie pompą ciepła.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Analogiczna technologia - może różni sie szczegółami konstrukcyjnymi, jest Porotherm Wienerberger. W tym artykule jest technologia murowania na mokro a Wienerberger proponuje już "na sucho" Dryfix. Nie wiem, czy pustaki Porotherm są "idealnie" szlifowane, ale sa już w Polsce dobre kilkanaście lat i nie jeden dom z nich postawiono, którym pewno panuje przyjazny mikroklimat niczym w domu Juwo. :) W tym filmie porównanie murowania metoda tradycyjna i Dryfix.

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Mam taki oto problem: Zdecydowałam się na wykończenie poddasza. Panowie hydraulicy zainstalowali na moim poziomie pompę obiegową Evosta 2, która pompuje wodę do kaloryferów na górze, i zostawili ją włączoną w trybie ręcznym. Po jakimś czasie pompa zaczęła wydawać dziwne dźwięki. Mam sterownik ST-19 - https://www.techsterowniki.pl/p/st-19, serwis sterownika wyjaśnił mi, jak się nim posługiwać, tj. im wyższa temperatura, tym rzadziej pompa się włącza. Niestety nie był w stanie wyjaśnić przyczyny pisków. Czy taką pompę należy odpowietrzać? A może przyczyną jest brudny filtr? Pompę przestawiłam na tryb automatyczny, od tamtej pory przestała hałasować. Z serwisem Evosta nie jestem w stanie się skontaktować. Próbowałam wielokrotnie.
  • Maksimum to tyle, jakiej długości wąż uda się kupić. Ja ostatnio widziałem takie na 2,5 metra, ale to było na długo przed covid-em. Oczywiście, cały czas mowa o specjalnym wężu elastycznym (i zbrojonym) do gazu. 
  • to można sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (dostępnym w gminie, internecie), albo trzeba wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy to wyjaśni badanie gruntu (koszt około 1 tys. zł), przed zakupem warto ustalić, czego nawieziono na działkę (ziemi? gruzu? śmieci?) Od sąsiada standardowo - 3 m od granicy ściana bez okien/drzwi, 4 m ściana z otworami. Odległości od rowu może określać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Czy rów jest w granicy sprzedawanej działki, czy na osobnej nieruchomości? - od odpowiedzi na to pytanie może zależeć to, gdzie można postawić ogrodzenie. Do wyjaśnienia jeszcze, kto dba o rów - właściciel sprzedawanej działki, spółka wodna?
  • Na świecie ludzie budują sauny od wieków, więc potrafią. Ale u nas, wykształceni na zlikwidowanym gimnazjum... są wątpliwości.   
  • Beton stał się modny nie tylko na ścianach, ale coraz częściej inwestorzy decydują się na taki materiał również na podłodze. Nasi Czytelnicy zdecydowali się na beton cienkowarstwowy, zacierany, pokryty krzemianowo-litowym preparatem nabłyszczającym. Pod betonem ułożono warstwę podkładową z żywicy. Na całości wodne ogrzewanie podłogowe.   Choć właściciele są ogólnie zadowoleni z wyglądu posadzki (w salonie wygląda świetnie), uczulają by przed decyzją sprawdzić  jak wygląda beton z wybranym rodzajem wykończenia. Preparat nabłyszczający nie sprawdził się w kuchni - powłoka jest nieodporna na substancje kwaśne, które nawet w lekkim stężeniu zostawiają wykwity (sok, zupa ogórkowa), natomiast przy większym stężeniu (wino, ocet) wręcz powodują wżery. Konieczny jest więc całkowite zmycie istniejącej powłoki (są do tego odpowiednie środki) i położenie bardziej wytrzymałego preparatu poliuretanowego (matowego lub półmatowego).   Co myślicie o takiej alternatywie parkietu lub płytek?   fot. L. Jampolska
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...