Skocz do zawartości

Ściany fundamentowe oraz stopa pod komin bloczek niżej niż ściany wewnętrzne


Recommended Posts

Cześć
Mam do Was pytanie czy zdarzyło Wam się zauważyć taką praktykę, że ściany fundamentowe wewnętrzne i stopy muruje się bloczek niżej niż zewnętrzne, zagęszcza na ich wysokość i zalewa chudziakiem bez zbrojenia na nie przez co wychodzimy na równo z zewnętrznymi a wewnętrzne oraz stopy są około 12cm pod chudziakiem? Czy to błąd ?

Przechwytywanie.jpg

Przechwytywanie2.jpg

Link do komentarza

Zagęszczaliśmy piaskiem do wysokości bloczków fundamentowych wewnątrz jak i stóp pod kominy - 12 cm niżej niż zewnętrzne ściany fundamentowe (jak na zdjęciu). Zagęszczane warstwowo co 10-15cm w całości, czyli na głębokość 90cm, pod ławami również jest piach. Problem i pytanie jakie mnie nurtuje, to czy oparcie chudziaka na tych ścianach fundamentowych wewnątrz i na stopach jak na zdjęciu jest dużym problemem, czy nie lepiej go skuć w tych miejscach i domurować ten jeden rząd bloczków, aby było to na równo z ścianami fundamentowymi zewnętrznymi i późniejsze murowanie ścian nośnych i kominów było bezpośrednio na bloczku ściany fundamentowej a nie (bloczek ściany fundamentowej -> 12 cm chudziaka -> ściana nośna). Czekam właśnie na decyzję kierownika, ale szukam też opinii niezależnej, bo myślałem, że nie jestem jedynym takim przypadkiem, ale chyba jednak to rzadko spotykane rozwiązanie lub nie poprawne.. :)

Link do komentarza

Tak, bloczek ściany fundamentowej zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej jest wymurowany na ławie która ma szerokość 60cm. W takim razie czekam jeszcze na ostateczną decyzję kierownika (pierwsza też była, że nie ma się czym przejmować) i jak będzie zgoda, to robimy izolację poziomą i murujemy na tym chudziaku. Dziękuję bardzo za pomoc i opinię :)

Link do komentarza

z tego co wcześniej napisałeś wynika, że zagęszczenie masz książkowe więc siadać nic nie powinno, pytanie tylko czy pomiędzy chudym, a końcem ściany wewnętrznej jest piach, czy ten beton "opiera" się na końcu ściany

 

w słupach ciągłość konstrukcji, czyli skuć i zabrać wszystko co doszło PO wykonaniu stóp

Link do komentarza

Nie ma piachu, na szczęście piach jest wymiecione dokładnie z ścian fundamentowych wewnętrznych i stóp pod kominy, ale jest niestety folia budowlana 0,2mm (pomysł wykonawcy) położona po całości.. Więc jakby nie patrzeć jest lipa, bo beton z posadzki raczej nie związał się z ścianami fundamentowymi wewnętrznymi.. Udało mi się znaleźć podobną praktykę: https://receptynadom.pl/zrobic-stabilny-podklad-betonowy-podlogi-gruncie/ tylko tam dali malutkie zbrojenie i nie dawali żadnej folii..

Link do komentarza

to jeszcze tylko taka rada - zanim zaczniesz robić warstwy posadzkowe to dobrze ostukaj ten chudy, jak by gdzieś dudniło, to oznacza, że może być pusto w tym miejscu (pod chudym), wtedy trza poprawić, ale jak pisałem - masz książkowo zagęszczone, a jak jeszcze byłeś tego świadkiem to śpij spokojnie :D

 

jednakże jeżeli to znasz tylko z przekazu, dobrze ostukaj...

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...