Skocz do zawartości

Zmiana średnicy rury kanalizacyjnej podpodłogowej.


Recommended Posts

Mam według planu pod podłogą rurę kanalizacyjną średnicy ok. 160 mm. Hydraulik zaproponował, żeby ją zmienić na 110 mm. bo przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie miała wejście 110 mm. i nie trzeba będzie robić redukcji i ogólnie tak można robić.

 

Moje pytanie to czy to jest zgodne z przepisami i normami dotyczącymi kanalizacji, czy takie zwężenie średnicy rury z 160 na 110 jest naprawdę problemem w odprowadzeniu nieczystości do POŚ ?   Czy jest jakiś inny sposób, żeby to rozwiązać i czy jest w ogóle czym się martwić?

Link do komentarza

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest niemożliwa. Bo nikt nie wie po co i dlaczego projektant przewidział 160 mm. A zdanie hydraulika dla mnie się nie liczy, bo on chce by miał najłatwiej. Tylko, że on weźmie kasę i tyle go widział. Jeśli kiedyś powstanie problem, to ty sam będziesz się z nim bujał, nie hydraulik.

Link do komentarza
1 godzinę temu, retrofood napisał:

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest niemożliwa. Bo nikt nie wie po co i dlaczego projektant przewidział 160 mm. 

Ja również nie wiem dla czego są tam rury kanalizacyjne 160 mm. Być może zaprojektowano ją z naddatkiem dla świętego spokoju a może w inst. kanalizacyjnej podpodłogowej takie mają być.

Dołączę zdjęcie planu instalacji podpodłogowej budowanego domu. Być może to coś pomoże.

Dodam jeszcze, że jest to dom z poddaszem użytkowym. Powierzchnia użytkowa to 91 m. kw. parteru i 56 m. kw. poddasza.

3a.jpg

Link do komentarza
28 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Redukcja średnicy rur kanalizacyjnych w dół z kierunkiem przepływu jest niedopuszczalna

Tak podejrzewałem. Co w takim razie zrobić, kiedy wejście do oczyszczalni ścieków ma średnicę 110 a rura kanalizacyjna 160 mm. ? Czy mogę pójść za radą hydraulika i zmienić średnicę rury pod podłogą, czy szukać innej oczyszczalni ścieków z odpowiednim rozmiarem rury wejściowej ?  

Link do komentarza

Być może projektant wybrał średnicę 160 mm, bo rura biegnie pod całym budynkiem, a przy większej średnicy mniejsze jest ryzyko, że całkiem się ona zapcha.

Zostawiłbym już tak jak jest zgodnie z projektem. Zaś przed oczyszczalnią można założyć mufę 160, redukcję 160/110 i kawałek rury 110 mm z bosymi końcami (bez kielicha) do samej oczyszczalni. 

Dla pewności dołożyłbym bezpośrednio przed mufą jeszcze trójnik 90 stopni 160 mm lub 160×110×160 mm z trzecim króćcem wyprowadzonym ponad grunt. Dzięki temu zyskujemy otwór rewizyjny z możliwością oczyszczenia/płukania miejsca redukcji średnicy rury.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...