Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Nadproza


Recommended Posts

Kupiłem gotowe belki betonowe zbrojone które mają służyć jako nadproza. Wymiary to 100 cm szeroki 6cm wysoki 11 szeroki. Muruje na pustaku 12 solbet. Czy podparcie nadproza w ścianach działowych z jednej strony około 10 cm wystarczy? 

Dodam jeszcze że na parterze na nadprozu znajdują się dwa rzeczy pustaków a na piętrze około 3-4

 

Drzwi szerokie 80cm 

Link to postu

Pytanie raczej do projektanta i kierownika budowy. Można posiłkować się innymi projektami i rysunkami technicznymi, ale tylko w celach pogladowych. Przy podporach w miejscu podparcia belka może ulec tzw. ścięciu. W tym celu - w zalezności od rozpiętości między podporami (czylki długości belki + zapas na podparcie) i obciążeniu belki są odpowiednio zbrojone.  Przy takiej beleczce metrowej to w zasadzie powtarzalne schematy. Możesz zobaczyć np. na filmie YTONG, ile miejsca jest na podparcie a i sam producent ma stos zaleceń i rozwiązań w formie rysunków.

Teoretycznie i tak nie masz wyjścia - belka 100 cm, otwór 80 to masz po 10 z każdej strony . :) Na tym filmie np. 0:28 widac nadproża i mam wrażenie, że jest więcej podparcia niż 10 cm Zalezy jaka belka (przekrój, materiał, zbrojenie), ale  producenci różnie podają od 9.5 cm do nawet 25 cm podparcia po każdej stronie.

 

 

Link to postu

Generalnie producenci betonu komórkowego nie przewidują podparcia mniej niż 20 cm z każdej strony. Czyli belka musi być o 40 cm dłuższa niż całkowita szerokość otworu. To rozsądne ze względu na małą wytrzymałość bk na skupione obciążenia. A podejrzewam, że to drzwi maja mieć 80 cm w świetle, nie sam otwór w murze. Czyli w rzeczywistości otwór będzie miał ok 90 cm i na podparcie zostaje po 5 cm.  Nie bardzo więc nadproża o tej długości się nadają. Ewentualnie można je dać razem ze zbrojeniami w spoinach.

Link to postu

tak trochę przez przekorę - skoro (prefabrykowane) nadproże to w zasadzie element konstrukcyjny, czyż nie?

a że prefabrykowane to, z tego co pamiętam, minimalne oparcie dal takich elementów to 6cm, więc 10cm w zupełności styknie

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...