Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Dobudówka łącznik-salon a MPZP


Recommended Posts

Cześć,

posiadam budynek z lat 70tych oraz budynek gospodarczy, który pełni funkcję m.in garażu.
Chciałbym do domu dobudować nowoczesny salon z przeszkleniem, który jednocześnie byłby wiatrołapem i łącznikiem pomiędzy wspomnianym domem a budynkiem gospodarczym.

Pytanie 1.
Czy coś takiego jest możliwe według prawa budowlanego? Nie ma problemów z łączniem budynku gospodarczego oraz mieszkalnego?

Pytanie 2.
Jeśli miejscowy plan nie przewiduje dachu niższego niż 30-45 stopni, to czy taki łącznik może mieć płaski dach? Zależy mi na tym, aby łącznik był wkomponowany, delikatny (jak w przykładzie).

 

Pytanie 3.

Jeśli pkt 2. jest niemożliwy do realizacji, to czy ewentualnie sam łącznik (wąski, bez salonu) byłby możliwy jak na przykładzie:
a1c6df39a7693cccfcbd944531655c5c.jpg


Dziękuję za pomoc!

Edytowano przez 4flo (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pod względem prawnym samo połączenie tych budynków nie jest problemem. Zostaje kwestia dachu i ewentualnie innych obostrzeń w MPZP i ogólnych przepisach prawa. Łącznik jest dość specyficznym elementem i w związku z tym wydział budownictwa i architektury starostwa mimo wszystko zaakceptuje projekt z dachem płaskim. Trzeba pytać i tyle. Jeżeli będzie z tym problem. to zamiast dachu płaskiego można formalnie zrobić taras nad pomieszczeniem. Ale wówczas powinien mieć on balustrady.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wzrasta powierzchnia użytkowa budynku mieszkalnego formalnie. Pomijając już kwestie technologiczne. Można potraktować ten łącznik jako ogród zimowy o powierzchni do 35m2 i dobudować go do budynku mieszkalnego lub gospodarczego. Chodzi tu juz nie tyle o dobudowę bez pozwolenia (na zgłoszenie) co o uściślenie. Ja - jako potencjalny inwestor zadał bym takie pytanie i z takim dylematem bym się zmierzył.

https://www.prawo-budowlane.info/dobudowa-ganku-przy-domu,413,material_prawo_budowlane.html

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...