Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Dobudówka łącznik-salon a MPZP


Recommended Posts

Cześć,

posiadam budynek z lat 70tych oraz budynek gospodarczy, który pełni funkcję m.in garażu.
Chciałbym do domu dobudować nowoczesny salon z przeszkleniem, który jednocześnie byłby wiatrołapem i łącznikiem pomiędzy wspomnianym domem a budynkiem gospodarczym.

Pytanie 1.
Czy coś takiego jest możliwe według prawa budowlanego? Nie ma problemów z łączniem budynku gospodarczego oraz mieszkalnego?

Pytanie 2.
Jeśli miejscowy plan nie przewiduje dachu niższego niż 30-45 stopni, to czy taki łącznik może mieć płaski dach? Zależy mi na tym, aby łącznik był wkomponowany, delikatny (jak w przykładzie).

 

Pytanie 3.

Jeśli pkt 2. jest niemożliwy do realizacji, to czy ewentualnie sam łącznik (wąski, bez salonu) byłby możliwy jak na przykładzie:
a1c6df39a7693cccfcbd944531655c5c.jpg


Dziękuję za pomoc!

Edytowano przez 4flo (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pod względem prawnym samo połączenie tych budynków nie jest problemem. Zostaje kwestia dachu i ewentualnie innych obostrzeń w MPZP i ogólnych przepisach prawa. Łącznik jest dość specyficznym elementem i w związku z tym wydział budownictwa i architektury starostwa mimo wszystko zaakceptuje projekt z dachem płaskim. Trzeba pytać i tyle. Jeżeli będzie z tym problem. to zamiast dachu płaskiego można formalnie zrobić taras nad pomieszczeniem. Ale wówczas powinien mieć on balustrady.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wzrasta powierzchnia użytkowa budynku mieszkalnego formalnie. Pomijając już kwestie technologiczne. Można potraktować ten łącznik jako ogród zimowy o powierzchni do 35m2 i dobudować go do budynku mieszkalnego lub gospodarczego. Chodzi tu juz nie tyle o dobudowę bez pozwolenia (na zgłoszenie) co o uściślenie. Ja - jako potencjalny inwestor zadał bym takie pytanie i z takim dylematem bym się zmierzył.

https://www.prawo-budowlane.info/dobudowa-ganku-przy-domu,413,material_prawo_budowlane.html

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Krok czwarty to rozpięcie folii o wysokiej paroprzepuszczalności w pewnej odległości od deskowania. W ten sposób zyskujemy szczelinę wentylacyjną i zabezpieczenie wełny mineralnej przed zamoczeniem w razie nieszczelności pokrycia i podkładu z papy na deskach.
  • no deszczowej jak najbardziej a nawet mroźnej klimatyzatory budżetowe grzeją do -25*C na zewnątrz a droższe nawet do -30 *C.
  • Zgodnie z tym to na zgłoszenie. W swoim domu jednorodzinnym taka procedura a w bloku trochę ceregieli z zarządcą lub odmowa.   "Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 1aa i 1b ustawy z 7.07.1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2016 r. poz. 290) - dalej pr. bud., pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na przebudowie budynków, innych niż budynki, o których mowa w ust. 1, z wyłączeniem ich przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych, a także z wyłączeniem budynków, których projekty budowlane wymagają uzgodnienia pod względem ochrony przeciwpożarowej a także na przebudowie przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi ona do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków. Jeżeli zatem podlegający przebudowie budynek jest budynkiem jednorodzinnym a zamierzana inwestycja, polegająca na wykonaniu otworu drzwiowego w miejscu dotychczasowego okna nie zwiększy dotychczasowego obszaru oddziaływania tego budynku jednorodzinnego, roboty mogą zostać wykonane w ramach zgłoszenia. Jednak w przypadku, gdy otwór zewnętrzny ma być przebudowany w budynku np. wielorodzinnym (por. przepis art. 29 ust. 2 pkt 1aa pr. bud.), inwestor jest zobowiązany do uzyskania pozwolenia na budowę." źródło: https://www.prawo.pl/biznes/drzwi-zamiast-okna-czy-potrzebne-pozwolenie-na-budowe,153573.html  
  • Przecież PV dostarczają prąd elektryczny i możesz zasilić nim nawet respirator wiec nie wiem skąd to zdziwienie??  Jeżeli budujesz nowy dom rozważ wykorzystanie klimatyzacji również do ogrzewania domu. Polecam takaklima z Raszyna, Jestem zadowolony z usługi i sprzętu. 
  • Występowanie o zgodę na taką zmianę nie wydaje się uzasadnione. Nie ma tu przecież ingerencji w elementy konstrukcyjne. Nie jest to też sytuacja, w której okno/drzwi pojawiają się w ścianie, gdzie dotąd ich nie było (w pewnych sytuacjach może to zmieniać wymagane odległości od granic i innych obiektów).
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...