Skocz do zawartości

Dzialka a row melioracyjny


lukaszZ

Recommended Posts

Witam
Mam takie pytanie do zorientowanych w temacie. Sprawa wyglada tak. Chce zakupic dzialke lecz jest ona niestandardowych wymiarow. I moje pytanie brzmi czy warto ją kupowac ? Jak mozna usytuowac tam dom czy jest szansa na postawienie budynku do 150m2 z garazem w bryle i czy bedzie mozna uaytuowac budynek w strone ktora bede chcial ? Dzialka 165/24. Na zaznaczonym miejscu myslalem o domu jesli juz.

received_2878981972421081.gif

Screenshot_20210406-194908.png

Screenshot_20210401-180214_(1)~2.png

image~2.jpg

20210402_134311.jpg

20210402_134210.jpg

image (1).webp

Link do komentarza
10 minut temu, Elfir napisał:

masz obszar 41x27 to spora przestrzeń. Jedyna wada to odcięcie się od południa garażem, jeśli myślisz o standardowym domu. Więc dom nie będzie najlepiej doświetlony zimą.

Bo przy projekcie indywidualnym można pokombinować.

No wlasnie teraz kwestia usytuowania budynku na tej dzialce jezeli dom stalby wzdluz tych 41m to wejscie do budynku bylo by od polnocy w strone poludnia wiec wydaje mi sie ze bylo by ok ? Czy ja cos zle mysle ? Bo jezeli dom bylby usytuowany wejsciem w strone dzialki 165/23 to wejscie do domu byloby od zachodu w strone wschodu 🤔 jak dobrze rozkminiam. 

I czy tez Row melioracyjny to jest duzy minus na tej dzialce czy do przezycia ? Jak to wyglada..

image~3.jpg

Link do komentarza
1 godzinę temu, Elfir napisał:

Bez problemu wejdzie ci nawet dom parterowy.
Wrysowałam twoją działkę do CAD i domem w typie "Ekonomiczny" (20x9,3 m) połączonym łącznikiem (wiatrołap, kotłownia) z dwustanowiskowym garażem (6,5x7m) odsuniętym od drogi o 8 m

ss.jpg

To mozna tylko tak pod skosem postawic ?? Nie mozna bedzie postawic w takim ulozeniu ?

image~4.jpg

Link do komentarza
12 godzin temu, Elfir napisał:

można w tym ułożeniu, jak chcesz. Ja starałam się przytulić dom do północnej granicy, żeby nie tracić działki i skrócić maksymalnie ilość kostki bukowej.

No i bardziej chciałam ustawić w kierunku południa

To wejscie najlepiej jak by bylo od poludnia rozumiem ? A jak bedzie od polnocy to bedzie zle ?

Link do komentarza
36 minut temu, Elfir napisał:

nie, nie będzie źle. 
Po prostu mój rysunek uwzględniał inne zagospodarowanie niż twój,

kierowałam się innymi cechami tej działki niż ty

 

A moze orientujesz sie odnosnie tego rowu melioracyjnego na dzialce. To dobrze zle ? Wiecej plusow czy minusow ? Warto interesowac sie taka dzialka

Link do komentarza

tak samo jakby odprowadzał do kanalizy burzowej, na jedno wychodzi.

Ale może mieć tez ogródek deszczowy do odbioru wody z dachu a rów byłby naturalnym przelewem nadmiaru - i wówczas podatku nie będzie, bo trudno będzie udowodnić, że to celowy odpływ wody a nie naturalny spływ powierzchniowy.

A jak tam jest gliniasta gleba to wszelkie systemy rozsączające wyjdą dużo drożej niż podatek.

Link do komentarza
22 minuty temu, bobiczek napisał:

Ta widoczna w tle energetyczna linia napowietrzna przechodzi bokiem, czy zahacza o działkę?

Tak przechodzi tam gdzie jest na tym planie ta czarna kreska. Ale ogolnie na dzialkach poprzednich ta linnia przechodzi obok domow.

image~5.jpg

I teraz jeszcze pytanie czy przy takim rowie podnosic teren jeszcze ? Bo np poprzednie dzialki widzialem ze sa troche wyzej..

Link do komentarza

W rowie jest woda równo z poziomem gruntu?
W takiej sytuacji nie kupowałabym tej działki, bo przecież to bagno a nie teren budowlany.

Sugerowałam się rowami w mojej okolicy, gdzie w rowie woda jest poniżej 1,5 m pow. terenu a latem potrafi zniknąć zupełnie. 
b70de6a04814bfd3061474266d72


skoro rów nie będzie leżał na twojej działce, czyszczeniem zajmuje się jego właściciel.

Link do komentarza
7 minut temu, Elfir napisał:

W rowie jest woda równo z poziomem gruntu?
W takiej sytuacji nie kupowałabym tej działki, bo przecież to bagno a nie teren budowlany.

Sugerowałam się rowami w mojej okolicy, gdzie w rowie woda jest poniżej 1,5 m pow. terenu a latem potrafi zniknąć zupełnie. 
b70de6a04814bfd3061474266d72


skoro rów nie będzie leżał na twojej działce, czyszczeniem zajmuje się jego właściciel.

Jak widac na zdjeciu do poziomu gruntu jeszcze brakuje. Ale ogolnie teren dzialki nie jest mokry teraz 3 dni u nas padalo i woda w rowie nie podniosla sie a teren nie jest podmokly ziemia jest sucha nie zapada sie czlowiek tak jak ogladalem gdzie indziej. 

Edytowano przez lukaszZ (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
8 minut temu, Elfir napisał:

nie kupiłabym takiej działki.
Nie przy tak wysokim poziomie wód gruntowych.

Rozumiem ze chodzi Ci ze przy wiekszej ilosci opadow mogloby wylewac tak ? A czy jest wtedy opcja taka ze przy podniesieniu dzialki przy rowie np podnosze ten metr wzdwoz rowu o jakas wysokoac wyzej ? Czy musze od kogos miec zgode na to ? A to "oczko wodne" bym poglebil

Link do komentarza
7 minut temu, retrofood napisał:

No więc zrób odkrywkę, przecież w skład wniosku o wydanie PnB wchodzą badania geodezyjne. Chcesz w ciemno wydawać pieniądze, nie wiedząc po czym stąpasz? Toż to przypomina rosyjską ruletkę.

No ale zeby taki wniosek wydac chyba to trzeba posiadac dzialke a nie zanim sie nia kupi ?

Link do komentarza
1 minutę temu, retrofood napisał:

Jeśli własciciel nie pozwoli ci wykopać dołka, by sprawdzić co jest pod stopami, to będziesz wiedział, że chce ci sprzedać kota w worku. 

Jestem q posiadania takiego wiwtrla ze do okola metra bym sie wwiercil czy to wystarczy ze jak sie wwierce i nie bedzie nachodzila woda to teren bedzie zdatny na budowe ?

Link do komentarza

Do tego musisz wziąć jakiegoś znajomego budowlańca. Ja jestem elektrykiem i chociaż wiele budów nawiedziłem, wiele problemów znam, ale zaocznie nie lubię się wypowiadać, bo zawsze jest mnóstwo drobiazgów wokół, które mogą mieć poważne znaczenie przy podejmowaniu decyzji. Tym bardziej, że Twoja decyzja zadecyduje o dużych pieniądzach i losie na wiele lat. Nie podejmuj jej pochopnie, byś nie żałował.

 

Własnie w programie Galileo mówili o 3 podstawowych warunkach przy kupnie mieszkania. Pierwszy to lokalizacja, drugi to lokalizacja i trzeci to lokalizacja.

Link do komentarza
16 minut temu, retrofood napisał:

Do tego musisz wziąć jakiegoś znajomego budowlańca. Ja jestem elektrykiem i chociaż wiele budów nawiedziłem, wiele problemów znam, ale zaocznie nie lubię się wypowiadać, bo zawsze jest mnóstwo drobiazgów wokół, które mogą mieć poważne znaczenie przy podejmowaniu decyzji. Tym bardziej, że Twoja decyzja zadecyduje o dużych pieniądzach i losie na wiele lat. Nie podejmuj jej pochopnie, byś nie żałował.

 

Własnie w programie Galileo mówili o 3 podstawowych warunkach przy kupnie mieszkania. Pierwszy to lokalizacja, drugi to lokalizacja i trzeci to lokalizacja.

No wlasnie lokalizacja mi odpowiada tam dlatego tak sie dopytuje bo mi odpowiada lokalizacja no i powierzchnia dzialki. Co prawda wymiarami jest niestandardowa ale jak patrzylem to jeden jest ala prostokat gdzie mozna by postawic dom tam jest 41x27 a druga czesc mialbym taka rekreacyjna. No ale ten row mnie tak przestraszyl dlatego stwierdzilem ze zaczerpne informacji od osob ktore sie bardziej w tym orientuja..

Link do komentarza
10 godzin temu, lukaszZ napisał:

Jestem q posiadania takiego wiwtrla ze do okola metra bym sie wwiercil czy to wystarczy ze jak sie wwierce i nie bedzie nachodzila woda to teren bedzie zdatny na budowe ?

Dlaczego nie chcesz zrobić takiej normalnej odkrywki szpadlem?

Nawet 2 schodki w dół.

Zobaczysz sobie przekrój pionowy gruntu i już gołym okiem będziesz wiedział czy są naniesione jakieś piaski, glina, iły, osady i inne.

To najnormalniej w świecie widać gołym okiem.

Jest trochę roboty przy kopaniu, ale na początek bez wydawania pieniędzy będziesz już co nieco wiedział więcej.

.

Link do komentarza
3 godziny temu, bobiczek napisał:

Dlaczego nie chcesz zrobić takiej normalnej odkrywki szpadlem?

Nawet 2 schodki w dół.

Zobaczysz sobie przekrój pionowy gruntu i już gołym okiem będziesz wiedział czy są naniesione jakieś piaski, glina, iły, osady i inne.

To najnormalniej w świecie widać gołym okiem.

Jest trochę roboty przy kopaniu, ale na początek bez wydawania pieniędzy będziesz już co nieco wiedział więcej.

.

Moge i szpadlem ale jestem w posiadaniu wiertla ktorym bym mogl takze sprawdzic

Link do komentarza
1 godzinę temu, lukaszZ napisał:

Moge i szpadlem ale jestem w posiadaniu wiertla ktorym bym mogl takze sprawdzic

Nie wiem jak działa takie wiertło.

Z czasów młodości, praktyki z melioracji miałem takie - szpadel, schodkowo wykopany na głębokość 1,60m wąski wykop - i ocenialiśmy poszczególne warstwy widoczne w gruncie.

Było zawsze fachowo oceniane i na pewno wiarygodnie w konkretnym terenie.

Ale oczywiście możesz zrobić po swojemu, byle było konkretnie i skutecznie.

 

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, bobiczek napisał:

Nie wiem jak działa takie wiertło.

Z czasów młodości, praktyki z melioracji miałem takie - szpadel, schodkowo wykopany na głębokość 1,60m wąski wykop - i ocenialiśmy poszczególne warstwy widoczne w gruncie.

Było zawsze fachowo oceniane i na pewno wiarygodnie w konkretnym terenie.

Ale oczywiście możesz zrobić po swojemu, byle było konkretnie i skutecznie.

 

 

 

20210412_142944.jpg

20210412_143133.jpg

20210412_143249.jpg

20210412_143647.jpg

20210412_143713.jpg

20210412_143719.jpg

Czyli rozumiem tragedia ? To bylo w przeciafu 5 min

Link do komentarza
16 minut temu, retrofood napisał:

Ile cm do lustra wody?

Poczekaj, niech poziom wody się ustabilizuje.

Chodzi Ci w tym rowie czy w tym dolku co wykopalem ? No dolek wykopalem gdzies do polowy szpadla no to nie wiem niecaly metr ?

Jutro podjade jeszcze raz z metrowka i wykopie wieksza dziure i pomierze

Link do komentarza

W dołku, jeśli jest wykopany w miejscu ewentualnej budowy. I jeszcze się zastanów czy taki poziom wody nie będzie się w innych okresach zwiększał. Powinieneś przeanalizować przebieg całego rowu melioracyjnego, nawet czy nie grozi nim jakiś powrót wody wylewowej z jakiejś rzeki.

 

I uważaj, u nas pod koniec lat 70-tych wykonano meliorację i takie widoki znam. Ale ludzie są bardzo wkur...ieni, bo ta melioracja osuszyła wprawdzie działki podmokłe, ale doszczętnie zamieniła na step pola położone wyżej, które miały znacznie lepszą rolniczo glebę. No i teraz rozważane są kombinacje, żeby tę meliorację jakoś zatkać. I żeby Ciebie coś takiego nie spotkało.

Link do komentarza

Jutro wykopie i zmierze dokladnie. A powiedz mi taka rzecz jeszcze. Jezeli przykladowo zrobilbym dreny na dzialce i to ala oczko wodne poglebil i do niego wpuscil dreny to pomoze cos ? I jaki moglby byc tego koszt ?

3 minuty temu, retrofood napisał:

W dołku, jeśli jest wykopany w miejscu ewentualnej budowy. I jeszcze się zastanów czy taki poziom wody nie będzie się w innych okresach zwiększał. Powinieneś przeanalizować przebieg całego rowu melioracyjnego, nawet czy nie grozi nim jakiś powrót wody wylewowej z jakiejś rzeki.

 

I uważaj, u nas pod koniec lat 70-tych wykonano meliorację i takie widoki znam. Ale ludzie są bardzo wkur...ieni, bo ta melioracja osuszyła wprawdzie działki podmokłe, ale doszczętnie zamieniła na step pola położone wyżej, które miały znacznie lepszą rolniczo glebę. No i teraz rozważane są kombinacje, żeby tę meliorację jakoś zatkać. I żeby Ciebie coś takiego nie spotkało.

 

Link do komentarza
2 godziny temu, lukaszZ napisał:

Jutro wykopie i zmierze dokladnie. A powiedz mi taka rzecz jeszcze. Jezeli przykladowo zrobilbym dreny na dzialce i to ala oczko wodne poglebil i do niego wpuscil dreny to pomoze cos ?  

 

Nie wiem, czy pomoże, bo i jak? Napisałem przecież, sprawdź skąd dokąd biegnie ten cały rów i jaką wodę może Ci sprowadzić, czy nie dopłynie tu np. woda zalewowa z jakiejś rzeki. Przecież jeśłi rów ma zasilanie z zewnątrz (a prawdopodobnie ma) to nigdzie żadnej wody nie odprowadzisz. Bo to jak lanie wody do studni. Zawsze będzie tyle samo.

Link do komentarza
1 godzinę temu, lukaszZ napisał:

Jutro wykopie i zmierze dokladnie

To przy obecnym stanie wód może być niemiarodajne, a nawet wręcz mylące...

 

Tak czytam ten wątek i coś mi się przypomina taki podobny, długo i na wszelkie sposoby wałkowany temat działki @rustin -a, z jego problemami z wodą... z OTOCZENIEM jego działki w dolinie dwóch rzek... może, jak będzie taki dobry opisze jak skończyła się, o ile skończyła  - walka z wodą i z koszami pochłaniającymi...

 

Na dołączonych

Może w promieniu kilkuset metrów, kilku kilometrów, masz jakieś rzeki, rzeczki, stawy, do których rów melioracyjny odprowadza wodę...

Może działkę odwiedzałeś po DŁUGIM okresie bez opadów - stąd brak błota i kałuż...

Może...

 

Wrzuć na priv jakiś adres, miejscowość, popatrzę , może coś zobaczę...

 

Link do komentarza
44 minuty temu, podczytywacz napisał:

To przy obecnym stanie wód może być niemiarodajne, a nawet wręcz mylące...

 

Tak czytam ten wątek i coś mi się przypomina taki podobny, długo i na wszelkie sposoby wałkowany temat działki @rustin -a, z jego problemami z wodą... z OTOCZENIEM jego działki w dolinie dwóch rzek... może, jak będzie taki dobry opisze jak skończyła się, o ile skończyła  - walka z wodą i z koszami pochłaniającymi...

 

Na dołączonych

Może w promieniu kilkuset metrów, kilku kilometrów, masz jakieś rzeki, rzeczki, stawy, do których rów melioracyjny odprowadza wodę...

Może działkę odwiedzałeś po DŁUGIM okresie bez opadów - stąd brak błota i kałuż...

Może...

 

Wrzuć na priv jakiś adres, miejscowość, popatrzę , może coś zobaczę...

 

Tak to wyglada z rzutu mapy

Screenshot_20210412-184005_(1)~2.png

To do opadow to bylem tam teraz po opadach 3 dniowych co prawda nie duzych no i ogolnie po tej calej ala zimie ktora powiedzmy sie skonczyla.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...