Skocz do zawartości

Rekuperacja kanałami wentylacyjnymi


Recommended Posts

Witam. W projekcie mam wentylację grawitacyjną, ale przyszłościowo myślę by zrobić rekuperację. Mam taki układ kanałów w formie pustaków wentylacyjnych w ścianach. Czy to wystarczy do poprawnego funckjonowania? Pomieszczenia brudne wywiew, czyste nawiew. W kuchni dodatkowo mam okap nad którym jest też otwór (nie pokazany) i na żółto jeszcze jeden zostawiony w stropie otwór 110mm, tak na zaś, na jakiś anemostat. Pytania:

 

1. Przy rekuperacji jedno pomieszczenie nie musi mieć zarówno wywiewu jak i nawiewu? Bo powietrze z jednych pomieszczeń jest wyciągane a do innych wraca? A przy grawitacyjnej? W okresie zimowym wszystkie kanały będą wywiewać zgadza się? Czy w związku z tym potrzebuje gdzieś nawiewów w formie powiedzmy anemostatów? I czy wtedy anemostat wwiewny musi być w każdym pomieszczeniu czy tylko w czystych?

 

2. Anemostat rozumiem jest zasilany prądem i nie trzeba mieć do niego rekuperacji? Można poprowadzić go na poddaszu rurą spiro aż po dach i nie musi być pionowo jak kanał grawitacyjny?

 

3. Czy średnica dla anemostatów może być 90 mm?

 

4. Na poddaszu mam sporo belek podniesionych ponad strop na 10-12 cm. Jakbym chciał przewody zakryć w posadzce w ociepleniu to jest problem bo musiałbym robić przepusty przez belki, i pewnie w ten sposób osłabiać je?

 

 

0c0b0f87d038f76agen.jpg

 

A belki w stropie idą tak. Czyli jak widać salon, kuchnia, łazienka mała i wiatrołap są odcięte. Miejsca na zielono pokazują oparcia belek na ścianach nośnych, reszta "wisi" czy też leży na stropie.

 

f2b5f749232b97c4gen.jpg

 

 

 

 

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...