Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Rekuperacja kanałami wentylacyjnymi


Recommended Posts

Witam. W projekcie mam wentylację grawitacyjną, ale przyszłościowo myślę by zrobić rekuperację. Mam taki układ kanałów w formie pustaków wentylacyjnych w ścianach. Czy to wystarczy do poprawnego funckjonowania? Pomieszczenia brudne wywiew, czyste nawiew. W kuchni dodatkowo mam okap nad którym jest też otwór (nie pokazany) i na żółto jeszcze jeden zostawiony w stropie otwór 110mm, tak na zaś, na jakiś anemostat. Pytania:

 

1. Przy rekuperacji jedno pomieszczenie nie musi mieć zarówno wywiewu jak i nawiewu? Bo powietrze z jednych pomieszczeń jest wyciągane a do innych wraca? A przy grawitacyjnej? W okresie zimowym wszystkie kanały będą wywiewać zgadza się? Czy w związku z tym potrzebuje gdzieś nawiewów w formie powiedzmy anemostatów? I czy wtedy anemostat wwiewny musi być w każdym pomieszczeniu czy tylko w czystych?

 

2. Anemostat rozumiem jest zasilany prądem i nie trzeba mieć do niego rekuperacji? Można poprowadzić go na poddaszu rurą spiro aż po dach i nie musi być pionowo jak kanał grawitacyjny?

 

3. Czy średnica dla anemostatów może być 90 mm?

 

4. Na poddaszu mam sporo belek podniesionych ponad strop na 10-12 cm. Jakbym chciał przewody zakryć w posadzce w ociepleniu to jest problem bo musiałbym robić przepusty przez belki, i pewnie w ten sposób osłabiać je?

 

 

0c0b0f87d038f76agen.jpg

 

A belki w stropie idą tak. Czyli jak widać salon, kuchnia, łazienka mała i wiatrołap są odcięte. Miejsca na zielono pokazują oparcia belek na ścianach nośnych, reszta "wisi" czy też leży na stropie.

 

f2b5f749232b97c4gen.jpg

 

 

 

 

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

To pomarańczowe to baypass? Czemu na niektórych zdjęciach widzialem że do jednego pokoju i anemostatu biegnie kilka węży? Czy tu chodzi o to ze np. większe pomieszczenia wymagają większego napływu powietrza więc idzie kilka węży o małej średnicy żeby je w posadzce ukryć?

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • korzyść iluzoryczna, zupełnie mnie nie przekonuje; raz - technicznie trudne do wykonania, trwałość wątpliwa, a co za tym idzie skuteczność takiego rozwiązania; dla mnie przerost formy nad treścią rzadko kiedy woda kapie w środku rozpiętości, zazwyczaj, spływa i leje się tam, gdzie trafia na przecięcie jej drogi, często są to krokwie, wymiany, mur i co tam jeszcze się znajdzie po drodze   tak z czystej ciekawości - to pomysł autorski, czy ogólna tendencja?
  • Krok czwarty to rozpięcie folii o wysokiej paroprzepuszczalności w pewnej odległości od deskowania. W ten sposób zyskujemy szczelinę wentylacyjną i zabezpieczenie wełny mineralnej przed zamoczeniem w razie nieszczelności pokrycia i podkładu z papy na deskach.
  • no deszczowej jak najbardziej a nawet mroźnej klimatyzatory budżetowe grzeją do -25*C na zewnątrz a droższe nawet do -30 *C.
  • Zgodnie z tym to na zgłoszenie. W swoim domu jednorodzinnym taka procedura a w bloku trochę ceregieli z zarządcą lub odmowa.   "Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 1aa i 1b ustawy z 7.07.1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2016 r. poz. 290) - dalej pr. bud., pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na przebudowie budynków, innych niż budynki, o których mowa w ust. 1, z wyłączeniem ich przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych, a także z wyłączeniem budynków, których projekty budowlane wymagają uzgodnienia pod względem ochrony przeciwpożarowej a także na przebudowie przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi ona do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków. Jeżeli zatem podlegający przebudowie budynek jest budynkiem jednorodzinnym a zamierzana inwestycja, polegająca na wykonaniu otworu drzwiowego w miejscu dotychczasowego okna nie zwiększy dotychczasowego obszaru oddziaływania tego budynku jednorodzinnego, roboty mogą zostać wykonane w ramach zgłoszenia. Jednak w przypadku, gdy otwór zewnętrzny ma być przebudowany w budynku np. wielorodzinnym (por. przepis art. 29 ust. 2 pkt 1aa pr. bud.), inwestor jest zobowiązany do uzyskania pozwolenia na budowę." źródło: https://www.prawo.pl/biznes/drzwi-zamiast-okna-czy-potrzebne-pozwolenie-na-budowe,153573.html  
  • Przecież PV dostarczają prąd elektryczny i możesz zasilić nim nawet respirator wiec nie wiem skąd to zdziwienie??  Jeżeli budujesz nowy dom rozważ wykorzystanie klimatyzacji również do ogrzewania domu. Polecam takaklima z Raszyna, Jestem zadowolony z usługi i sprzętu. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...