Skocz do zawartości

Przyłączę elektryczne do działki


Recommended Posts

Witam,

Chce do działki doprowadzić prąd. Moja działka jest druga od drogi głównej. Do działki prowadzi droga wewnętrzna. Niestety zakład energetyczny nie chce doprowadzić przyłącza i zainstalować licznik przy mojej działce tylko na początku drogi wewnętrznej gdzie jest trzech współwłaścicieli.

Wiem ze zakład energetyczny moze wystąpić o służebność drogi jeżeli jest taka potrzeba. Proszę o informacje jakimi przepisami mogę się posłużyć aby zakład energetyczny mnie nie zbywał.

Dziekuję Piotr

Link do komentarza

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym licznikiem, przecież to Ty będziesz rozliczany indywidualnie a nie wspólnie z sąsiadami. Licznik musi być na ogrodzeniu działki lub na elewacji budynku - to zależy czy linia napowietrzna czy kablowa. To przyłącze na czas budowy? Będziesz sie teraz budował. Jeśli tak to wystąp o tymczasowe przyłącze. I nadal nie rozumiem, w czym ten zakład ma problem?

 

Tu jest taka procedura (źródło: https://projektymalychdomow.com.pl/jak-podlaczyc-prad-do-dzialki-procedura-krok-po-kroku/)

Inną formą może być iż we własnym zakresie przygotujesz dokumentację (projekt przyłącza, uzgodnienie w zakładzie i ZUD- zakład uzgodnień dokumentacji projektowej oraz zgłosisz budowę w starostwie)

Możesz również opcjonalnie zlecić uprawnionemu elektrykowi wykonanie tymczasowej linii zasilającej. Po odebraniu jej przez odpowiedni organ oraz zamontowaniu licznika i podłączeniu do sieci podpisujesz umowę o sprzedaż energii elektrycznej na potrzeby budowy oraz podłączasz kabel na plac budowy.

Dostarczasz do zakładu energetycznego potwierdzoną notarialnie zgodę na lokalizację złącza kablowego w ogrodzeniu posesji bądź złącza na terenie posesji.

Zakład realizuję budowę przyłącza docelowego.

Elektryk – oczywiście uprawniony dokonuje montażu instalacji wewnętrznej. Prowadzi kabel od domu do skrzynki złącza w ogrodzeniu lub do skrzynki na elewacji budynku i demontuje przyłącze tymczasowe.

Zakład łączy się z przygotowaną instalacją. Odbiera instalację i zakłada licznik w skrzynce.

Pospisujesz umowę sprzedaży energii elektrycznej.

 

Tutaj ciekawy przypadek z zycia.

https://z229.pl/podlaczenie-pradu-skrzynki-na-dzialce-czas-i-koszty-enea/

Link do komentarza

O lokalizacji złącza i licznika decyduje  ZE i z reguły  ustawia je w miejscu  z bezpośrednim dostępem z drogi publicznej i od tego miejsca odprowadzane jest WLZ, W domyśle chodzi o koszty przyłączenia, które poniesie inwestor (ułożenia  dłuższej WLZ) jednak w tym przypadku ZE nie musi go w tym wyręczać,  zakładając, że konieczne jest przejście przez teren prywatny.

Link do komentarza

No właśnie i w tym problem że oni mimo że będą z tego mieli zysk to nie chcą złącza i licznika zlokalizować przy mojej działce tylko przy drodze głównej. Co dla mnie jest absurdalne. Droga wewnętrzna jest dostępna i mogą wystąpić o służebność jeżeli chcą (o czym też maja punkt w umowie). W związku z tym można  na coś się powołać aby ZE zlokalizowało licznik w ogrodzeniu mojej działki ?

Czy sprawę można tylko zgłosić do urzędu regulacji energetyki ?

26 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym licznikiem, przecież to Ty będziesz rozliczany indywidualnie a nie wspólnie z sąsiadami. Licznik musi być na ogrodzeniu działki lub na elewacji budynku - to zależy czy linia napowietrzna czy kablowa.

Jaki przepis wskazuje ze licznik musi byc na ogrodzeniu działki lub elewacji budynku ? ZE nie chce zlokalizować licznika przy mojej działce przeprowadzając linię przez drogę wewnętrzną (3 współwłaścicieli) a wiem ze takie projekty już w moim regione były realizowane.

Link do komentarza
6 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

O lokalizacji złącza i licznika decyduje  ZE i z reguły  ustawia je w miejscu  z bezpośrednim dostępem z drogi publicznej i od tego miejsca odprowadzane jest WLZ, W domyśle chodzi o koszty przyłączenia, które poniesie inwestor (ułożenia  dłuższej WLZ) jednak w tym przypadku ZE nie musi go w tym wyręczać,  zakładając, że konieczne jest przejście przez teren prywatny.

 

To nie o koszty przyłączenia chodzi. ZE nie chce i nie będzie pchał się na tereny prywatne, bo nie chce mieć później kłopotów z tego tytułu i na pewno nie będzie występował o służebność.  O tym można zapomnieć.

5 godzin temu, pczu napisał:

 W związku z tym można  na coś się powołać aby ZE zlokalizowało licznik w ogrodzeniu mojej działki ?

 

Niestety, to Ci nie wyjdzie.

Link do komentarza
46 minut temu, retrofood napisał:

 

To nie o koszty przyłączenia chodzi. ZE nie chce i nie będzie pchał się na tereny prywatne, bo nie chce mieć później kłopotów z tego tytułu i na pewno nie będzie występował o służebność.  O tym można zapomnieć.

Niestety, to Ci nie wyjdzie.

No z tym to sie nie zgodzę nie bądź naiwny tu chodzi o kasę, a o służebności notarialnej to poczytaj bo też sie mijasz
W umowie którą ZE przysłało (do podpisania) jest punkt

podmiot przyłączany na żądanie ZE ustanowi służebność przesyłu wzdłuż linii przebiegu sieci w formie aktu notarialnego z wpisem do ksiegi wieczystej. Powyższa służebność będzie polegała na prawie korzystania z pasa gruntu o szerokości 0,5m na trasie przebiegu sieci elektroenergetycznej na nieruchomościach podmiotu przyłączanego w celu wybudowania oraz eksploatacji infrastruktury itd...

także jest taka możliwość tylko pewnie ZE ma wybór a właśnie chodzi im o koszt sami mi na pierwsze odwołanie to napisali. To nie w porządku, bo później będą mieli już tylko zyski, ale widać wszędzie trzeba sie wykłócać.
ok w takim razie musze do urzędu regulacji energetyki sie zgłosić o pomoc bo obecne działanie że chcą mi licznik postawić gdzieś przy innej działce to jakaś porażka

Link do komentarza
23 godziny temu, pczu napisał:

No z tym to sie nie zgodzę nie bądź naiwny tu chodzi o kasę, a o służebności notarialnej to poczytaj bo też sie mijasz
W umowie którą ZE przysłało (do podpisania) jest punkt
 

Ja Ci źle nie życzę, ale znam praktyki ZE. Więc na moją naiwność nie licz.

 

Cytat

tak z czystej ciekawości - co rozumiesz czytając w/w zapis (kursywa)?

 

Dokładnie. "Podmiot przyłączany" jest osobą fizyczną, więc może służebności ustanawiać. Ale droga jest współwłasnością, więc "Podmiot przyłączany" sam służebności ustanowić nie może. A innym to lata.  ZE o tym wie i za nikim biegać nie myśli. Ani teraz, ani w przyszłości. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...