Skocz do zawartości

Gdzie kłaść podłogówkę a gdzie nie kłaść ?


Recommended Posts

Witajcie użytkownicy

Na początek załączam plan mojego przyszłego domu: https://ibb.co/zPm7RcW

 

A moje pytanie jako zupełnego amatora. Czy robiąc ogrzewanie w domu parterowym w technologii szkieletowej robić je wszędzie czy zostawić takie pomieszczenia jak w moim wypadku: pralnia, część kuchni gdzie stoi lodówka, spiżarnia, garderoba, wiatrołap, pom. gospodarcze (tu będzie pompa ciepła) bez ogrzewania podłogowego ?

O ile pralnia, część kuchni gdzie stoi lodówka, spiżarnia garderoba są dla mnie oczywiste, żeby nie robić tam podłogówki to mam dylemat czy musi być w wiatrołapie i pom gdzie będzie stać pompa ciepła. Proszę o mądre rady doświadczonych forumowiczów i z góry dziękuję za pomoc w rozwianiu moich wątpliwości

Pozdrawiam

plan.jpg

Link do komentarza

OK, ogrzewasz pomieszczenia i powierzchnie, które maja być ogrzane. Niby to banalnie brzmi, ale pod lodówką bym ogrzewania nie dawał za żadne skarby świata. W spiżarni - ma być chłodno - też bym nie dał i tak dalej. W wiatrołapie też bym nie dawał. Jest ciągle otwierany i zamykany i jest swojego rodzaju śluzą. Nagrzeje się sam przy każdym otwieraniu drzwi do pomieszczenia a wychłodzi przy każdym otwieraniu drzwi wejściowych i do garażu/piwnicy ewentualnie. W pomieszczeniu gospodarczym bym dał ponieważ graniczy z łazienką. Ściany pomieszczenia gospodarczego bym dodatkowo zaizolował.

Link do komentarza

Czy jedyne źródło ciepła to pompa ciepła? Twoje pytanie sformułowane jest tak, że można mniemać że nie jest. Jeżeli nie chcesz dawać w/w pomieszczeniach, czy wtedy chcesz dać grzejniki czy w ogóle nie ogrzewać tych pomieszczeń?

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Dziękuję Panowie za odpowiedzi. @Budujemy Dom - budownictwo ogólne - Czy izolacja ścian w pomieszczeniu gospodarczym ma coś wspólnego z tym, że będzie tam pompa ? Czy to sprawi, że pompa będzie pracowała wydajniej ? Czyli zbiornik CWU będzie się mniej wychładzał i rozdzielacze ? To ma sens dlatego zastanawiam się czy robić tam okno w ogóle ?

 

@vlad1431 - W salonie będzie kominek/koza na drewno z płytą do grzania garnków o mocy 12,8 kw. Awaryjne ogrzewanie +walory dekoracyjno-klimatyczne. Tam gdzie pytam o to, żeby nie robić ogrzewania to nie będzie kaloryferów. Jedyny kaloryfer w domu to będzie jedna drabinka w łazience na ręczniki

Link do komentarza

Jedynie w garderobie bym się zastanowił czy nie dać np przez pół pętli podłogówki w stosunku do reszty pomieszczeń. Z tego powodu, że więcej niż 3/4 ścian będzie ogrzewanych i tu będzie chyba mimo wszystko zbyt duża różnica temperatur i stworzą się warunki do wykraplania wigloci. Pytałem o źródło, bo mieszanie to proszenie się o potencjalne kłopoty. Sama podłogówka i drabinka jest jak najbardziej ok rozwiązaniem. I jak chodzi o drobne szczegóły, to w kuchni możesz dać trochę mniej pętli, bo w niej raczej zwykle jest przy gotowaniu cieplej, ale to tylko drobna sugestia z osobistych doświadczeń.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka



Link do komentarza
26 minut temu, sneerek napisał:

Dzięki Vlad. To naprawdę przydatne dla mnie informacje. Ta garderoba będzie otwarta na sypialnię tzn 70 cm wejście bez drzwi, więc chyba raczej nie będzie sensu tam robić ogrzewania po podłodze. 

Rób wszędzie , ja nie mam ani jednego grzejnika w domu więc wiem co mówię .

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...