Skocz do zawartości

Styrodur 18cm + wylewka anhydrytowa - czy będzie pękać


Recommended Posts

Witam

Muszę podnieść podłogę w pokoju, która jest wyłożona płytkami, na wylewce cementowej, Chcę położyć 2 warstwy styroduru 10cm + 10cm - na zakładkę, potem ogrzewanie podłogowe z wylewką anhydrytową 5cm. Razem grubość ma wynieść 25cm. Powierzchnia to tylko 25mkw, więc muszę wykonać sam, bo nikt nie chce podjąć się takiej powierzchni.

Czy taka podłoga będzie stabilna, nie będzie pękać? Czy powinienem dać siatkę zbrojeniową?

Proszę o sugestie. 

Link do komentarza
21 godzin temu, Łuksz napisał:

Witam

Muszę podnieść podłogę w pokoju, która jest wyłożona płytkami, na wylewce cementowej, Chcę położyć 2 warstwy styroduru 10cm + 10cm - na zakładkę, potem ogrzewanie podłogowe z wylewką anhydrytową 5cm. Razem grubość ma wynieść 25cm. Powierzchnia to tylko 25mkw, więc muszę wykonać sam, bo nikt nie chce podjąć się takiej powierzchni.

Czy taka podłoga będzie stabilna, nie będzie pękać? Czy powinienem dać siatkę zbrojeniową?

Proszę o sugestie. 

Ostatnio wykonawca miał zamiar ocieplać taras w domu brata około 28 m2. Zaproponował grubszą wylewkę. To wszystko zależy od minimalnej grubości warstwy, jaką dopuszcza producent. Poza tym pytanie - 5 cm od góry rurki licząc czy w tym biegną rurki? Tak czy inaczej - "na oko" za mało.

Link do komentarza

Po pierwsze, znacznie bezpieczniej będzie zastosować cieńszą warstwę ocieplenia, a nieco grubszą wylewkę. Pogrubienie jej do 6-7 cm da już typową grubość. Czy jest jakiś szczególny powód zastosowania tak cienkiej wylewki (np. obciążenie stropu)?

Po drugie, dlaczego styrodur (XPS), a nie styropian typu dach/podłoga? W opisanych warunkach nie widzę uzasadnienia do stosowania XPS.

Po trzecie, co z wysokością otworów drzwiowych, parapetów, wysokością pomieszczenia. To jednak ponad 20 cm różnicy. 

 

Link do komentarza
27 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Po drugie, dlaczego styrodur (XPS), a nie styropian typu dach/podłoga? W opisanych warunkach nie widzę uzasadnienia do stosowania XPS.

Dlacze wg ciebie XPS jest gorszy lub nieuzasadniony - od styropianu podłogowego?

Link do komentarza

Co do wysokości to teraz pomieszczenie to teraz ma 3,3m, więc po podniesieniu podłogi i wyrównaniu sufitu płytami będzie co najmniej 2,95m.

Wysokość do nadproży i parapetów jest w porządku - w tym pomieszczeniu podłoga jest obniżona. 

Dlaczego styrodur, nie styropian - będzie to gruba warstwa i chcę mieć pewność, że podłoga nie "siądzie", nie ugnie się.

Grubość wylewki planowałem 5cm razem z rurkami. Chcę żeby wylewka była optymalna - grubsza będzie gorzej przewodzić ciepło, koszt będzie wyższy.

Planuję dać wylewkę Knauf FE 50 Largo - dane grubości warstwy na podkład grzewczy, grubość ≥ 35 mm ponad elementem grzewczym, czyli u mnie byłoby 35mm.

Mogę ewentualnie dać 18cm izolacji i wylewka ma wtedy 7cm - całość, tylko to podraża całość, ale chcę mieć pewność, że nie będzie podłoga pękać, uginać się.

 

Co radzicie - grubszą wylewkę?

 

Link do komentarza

XPS będzie droższy od styropianu podłogowego. To bardzo dobry materiał, ale jego przewagi nad styropianem w takim miejscu i tak nie wykorzystamy. A pogrubienie wylewki to najprostszy i najpewniejszy sposób poprawienia jej wytrzymałości. Ponadto nieco grubsza warstwa sprzyja wyrównaniu temperatury na powierzchni podłogi.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...