Skocz do zawartości

istalacja dualna


igor28

Recommended Posts

Pomysł instalacji dualnej jest bardzo dobry.Polega to na odzyskiwaniu wody z wanny,pralki czy prysznica i wykorzystanie jej do spłuczek WC.
Ale jak można tu mówić o oszczędzaniu,kiedy nakłady są ogromne.Lepiej oduczyć się pewnych nawyków.
Od lat sam zastanawiam się nad wykonaniem samodzielnie czegoś takiego,bo za każdym razem jak spłukuję WC serce mi się kraje na to marnotrawstwo.Ale,totalny brak czasu.... icon_sad.gif
Moje dwie ubikacje zużywają ok. 80l wody na dobę.Na miesiąc wychodzi więc ok.3m3 nam-c.Czyli ok. 20zł/m-c razem ze ściekami.
Ilu więc lat trzeba,by instalacja dualna przyniosła wymierne korzyści?
Może,gdyby sobie coś skonstruować samemu, i do tego mając odpowiedni układ ubikacji w domu... icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie bardzo rozumiem jak można ograniczyć zużycie wody inaczej niż poprzez zmianę nawyków mieszkańców.
Żadne konfiguracje i akrobacje z instalacją za człowieka tego nie zrobią.



Ta instalacja umożliwia spłukiwanie toalet "wodą szarą" pochodzącą z umywalek, brodzików, wanien i pralek, więc chyba jest oszczędna, ale wymaga odrębnych pionów kanalizacyjnych (chyba tak to się nazywa)...
Link do komentarza
Cytat

Pomysł instalacji dualnej jest bardzo dobry.Polega to na odzyskiwaniu wody z wanny,pralki czy prysznica i wykorzystanie jej do spłuczek WC.
Ale jak można tu mówić o oszczędzaniu,kiedy nakłady są ogromne.Lepiej oduczyć się pewnych nawyków.
Od lat sam zastanawiam się nad wykonaniem samodzielnie czegoś takiego,bo za każdym razem jak spłukuję WC serce mi się kraje na to marnotrawstwo.Ale,totalny brak czasu.... icon_sad.gif
Moje dwie ubikacje zużywają ok. 80l wody na dobę.Na miesiąc wychodzi więc ok.3m3 nam-c.Czyli ok. 20zł/m-c razem ze ściekami.
Ilu więc lat trzeba,by instalacja dualna przyniosła wymierne korzyści?
Może,gdyby sobie coś skonstruować samemu, i do tego mając odpowiedni układ ubikacji w domu... icon_rolleyes.gif



A czy to jest naprawdę o wiele większy nakład finansowy w stosunku do zwykłej instalacji?
Zastanawia mnie fakt, po jakim czasie mogło by się to zwrócić...
Link do komentarza
Cytat

Na razie gromadzę dane o cenach urządzeń do takiej instalacji.I nie jest to łatwe,bo nikt nic nie wie.


Qurczaken!Nadal gromadzę,tylko nie za bardzo mam co,bo nikt nic nie wie.Ktoś coś słyszał,ktoś widział gdzieś na zachodzie i stąd przypuszczalne ceny tych urządzeń,za to żadnych konkretów.
Link do komentarza
Cytat

Ta instalacja umożliwia spłukiwanie toalet "wodą szarą" pochodzącą z umywalek, brodzików, wanien i pralek, więc chyba jest oszczędna, ale wymaga odrębnych pionów kanalizacyjnych (chyba tak to się nazywa)...



Ściany będą dziurawe jak sito po czymś takim. Normalna instalacja , ta od szarej wody a jak ktoś sobie zainstaluje dodatkowo odkurzacz centralny....
Link do komentarza
Eeee,nie przesadzajmy.Potrzebne jest tam trochę miejsca na zbiornik,do którego spływa woda np. z pralki czy wanny,a stamtąd pompowana jest do spłuczek.
Taki zbiornik musi mieć oczywiście połączenie w górnej części z normalną kanalizacją,po to,by nadmiar spływał do rur.Jak ma się miejsce w piwnicy,to nie stanowi to żadnego problemu.
Do spłuczek wodę można pompować rurką np. fi10mm.W spłuczce musi być wyłącznik pływakowy,który będzie zatrzymywał pompę po napełnieniu spłuczki.Czyli potrzebny jest też kabel pomiędzy spłuczkami i pompą.
Pompa wystarczy jakaś słabiutka,byle by podniosła wodę na parę metrów.
Innym rozwiązaniem jest zbiornik w piwnicy,z którego woda pompowana jest do drugiego zbiornika na poddaszu a stamtąd to już grawitacyjnie,bez pompy,spływa do spłuczki przez normalny zawór jaki jest w każdej spłuczce.To jest wg. mnie tańsze i bezpieczniejsze rozwiązanie.Problem stanowi tylko miejsce na poddaszu i w piwnicy.Zbiornikiem może być zwykła beczka z plastiku.
Takie rozwiązania możliwe są do wykonania we własnym zakresie i można zmieścić sie w kosztach max. 500zł.
Instalacja gotowa to koszt 1000-1500zł.
Tyle pozbierałem po hurtowniach,gdzie nadal nikt nic nie wie,tylko coś gdzieś słyszeli,więc i te ceny to tak trochę z sufitu.
Najczęściej dowiadywali się o takim rozwiązaniu dopiero ode mnie.
Link do komentarza
Cytat

Eeee,nie przesadzajmy.Potrzebne jest tam trochę miejsca na zbiornik,do którego spływa woda np. z pralki czy wanny,a stamtąd pompowana jest do spłuczek.
Taki zbiornik musi mieć oczywiście połączenie w górnej części z normalną kanalizacją,po to,by nadmiar spływał do rur.Jak ma się miejsce w piwnicy,to nie stanowi to żadnego problemu.
Do spłuczek wodę można pompować rurką np. fi10mm.W spłuczce musi być wyłącznik pływakowy,który będzie zatrzymywał pompę po napełnieniu spłuczki.Czyli potrzebny jest też kabel pomiędzy spłuczkami i pompą.
Pompa wystarczy jakaś słabiutka,byle by podniosła wodę na parę metrów.
Innym rozwiązaniem jest zbiornik w piwnicy,z którego woda pompowana jest do drugiego zbiornika na poddaszu a stamtąd to już grawitacyjnie,bez pompy,spływa do spłuczki przez normalny zawór jaki jest w każdej spłuczce.To jest wg. mnie tańsze i bezpieczniejsze rozwiązanie.Problem stanowi tylko miejsce na poddaszu i w piwnicy.Zbiornikiem może być zwykła beczka z plastiku.
Takie rozwiązania możliwe są do wykonania we własnym zakresie i można zmieścić sie w kosztach max. 500zł.
Instalacja gotowa to koszt 1000-1500zł.
Tyle pozbierałem po hurtowniach,gdzie nadal nikt nic nie wie,tylko coś gdzieś słyszeli,więc i te ceny to tak trochę z sufitu.
Najczęściej dowiadywali się o takim rozwiązaniu dopiero ode mnie.


A jakie firmy sprzedają lub produkują takie urządzenia?
Link do komentarza
Zbiornik,np. beczka 100l,ew. druga na poddaszu,jakaś pompa o podnoszeniu od 5 metrów ,ale o małym przepływie,czujnik pływakowy (można zrobić samemu z kawałka styropianu na drucie i przełącznika),paręnaście metrów kabla i wężyka nie łamiącego się na zgięciach,trochę rurek i złączek kanalizacyjnych 50, i miejsce w piwnicy i na poddaszu.
Acha,...i jeszcze fachowca z wyobraźnią,który to poskłada zu zamen i uruchomi. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Zbiornik,np. beczka 100l,ew. druga na poddaszu,jakaś pompa o podnoszeniu od 5 metrów ,ale o małym przepływie,czujnik pływakowy (można zrobić samemu z kawałka styropianu na drucie i przełącznika),paręnaście metrów kabla i wężyka nie łamiącego się na zgięciach,trochę rurek i złączek kanalizacyjnych 50, i miejsce w piwnicy i na poddaszu.
Acha,...i jeszcze fachowca z wyobraźnią,który to poskłada zu zamen i uruchomi. icon_smile.gif

icon_wink.gif


No właśnie...z tym ostatnim może być największy problem icon_wink.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Po długich poszukiwaniach znalazłem coś takiego http://www.pontos-aquacycle.com/pontos/en/...technology.html
Tego jeszcze w Polsce nie ma,ale jest to produkt znanej f-my Hansgrohe (baterie,prysznice) i gdyby kogoś temat interesował zapodam namiary na przedstawiciela.
Produkt jest b.drogi,choć ceny nie znam,ale filtruje on wodę z prysznica i wanny na tyle,że można jej używać do mycia podłóg,samochodu i podlewania ogrodu.To dużo bardziej zaawansowana technologia niż sobie tu gdybaliśmy.
Link do komentarza
Cytat

To dużo bardziej zaawansowana technologia niż sobie tu gdybaliśmy.



Witam.
A cóż tu gdybać, instalacje dualne na zachodzie są popularne: zbiornik z filtrem na deszczówkę w ziemi, rura z pompą, na poddaszu zbiornik z zaworem, rura w dół do ustępów ew. do prysznica.
Ciekaym rozwiązaniem jest rozliczanie z zrzuconych ścieków. U nas montuje się wodomierze na pobraną wodę z wodociągów a ścieków możemy zrzucić do woli, tam montowane są liczniki na ścieki. Są u nas firmy, które mają w swojej ofercie zbiorniki na deszczówkę z układem filtrów.

Witold Jabłoński
Link do komentarza
Cytat

Zbiornik,np. beczka 100l,ew. druga na poddaszu,jakaś pompa o podnoszeniu od 5 metrów ,ale o małym przepływie,czujnik pływakowy (można zrobić samemu z kawałka styropianu na drucie i przełącznika),paręnaście metrów kabla i wężyka nie łamiącego się na zgięciach,trochę rurek i złączek kanalizacyjnych 50, i miejsce w piwnicy i na poddaszu.
Acha,...i jeszcze fachowca z wyobraźnią,który to poskłada zu zamen i uruchomi. icon_smile.gif


Ja Cie nie mogę,2w1 Zrób to sam i Majsterkowicz albo jak podpowiada ojciec, Adam Słodowy i Wojtek Pijanowski.Cokolwiek by te nazwiska nie oznaczały.Całuski icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam.
A cóż tu gdybać, instalacje dualne na zachodzie są popularne: zbiornik z filtrem na deszczówkę w ziemi, rura z pompą, na poddaszu zbiornik z zaworem, rura w dół do ustępów ew. do prysznica.
Ciekaym rozwiązaniem jest rozliczanie z zrzuconych ścieków. U nas montuje się wodomierze na pobraną wodę z wodociągów a ścieków możemy zrzucić do woli, tam montowane są liczniki na ścieki. Są u nas firmy, które mają w swojej ofercie zbiorniki na deszczówkę z układem filtrów.

Witold Jabłoński



Liczniki na ścieki, przyznaje po namyśle, nie są absurdem. Ale pierwsze moje skojarzenie było zupełnie surrealne. Bo im dalej w XXI wiek tym więcej tych liczników w naszych domach.
Link do komentarza
Cytat

Liczniki na ścieki, przyznaje po namyśle, nie są absurdem. Ale pierwsze moje skojarzenie było zupełnie surrealne. Bo im dalej w XXI wiek tym więcej tych liczników w naszych domach.


Siemka.Taką kanalizę robią u mnie w gminie .Każdy ma studzienkę /sporą/i w niej licznik.Całuski icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
według mnie to tylko fajnie brzmi "kanalizacja dualna" a poza tym to same problemy, np.co z zanieczyszczeniami np włosami z prysznica czy wanny albo jak umyjemy dziecku pupę po kupie, poza tym to mogą występować raz braki a raz nadmiary "tej" wody która może sobie tam kisnąć w tym zbiorniku i jeszcze 100 innych. SZKODA CZASU nawet na gadanie o tym.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...