Skocz do zawartości

Podgrzewane hm.. tanie jacuzzi ? Albo raczej wanna - pomysł do ogrodu.


Recommended Posts

Hej,

Chciałbym opisać pomysł, który wpadł mi ze trzy lata temu do głowy - zrobić sobie podgrzewaną wannę w ogrodzie. Skąd w ogóle takie coś ? Ano baseny w naszym klimacie są raczej zimne i mega drogie, jacuzzi to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, a ogrzewana wanna to praktycznie żaden koszt, a wierzcie mi, frajda i przyjemność z użytkowania jest. Szczególnie zimą, gdy woda do której wchodzisz jest gorąca i a śnieg pada Ci na głowę. Kojące. Latem też jest przyjemnie się pomoczyć i ochłodzić, ale jednak najprzyjemniejsze pory to jesień i zima.

 

 

No więc tak, najpierw materiały i koszty.

Wanna.

Wannę chciałem kupić żeliwną ale były mega drogie i zużyte na aukcjach i ogłoszeniach. Wybrałem więc zwykłą stalową i emaliowaną. Sprzedał mi ją jakiś 'kolekcjoner' spod Warszawy za 50 zł. Wybrałem najdłuższą jaką miał (a miał 5 nieużywanych wanien, które kupił z 10 lat temu - po co, nie wiem :) na podwórku miał też malucha, dwie łodzie i z 6 motocykli).

 

Cement, piach, wapno

Nie pamietam dokładnie ile mi zeszło na to kasy ale niewiele ze 150 zł to max.

 

Cegły

Kupiłem najtańsze jakie były, czerwona palona cegła

 

Cegły szamotowe

No te były droższe. Potrzebowałem ich na palenisko, raz by izolowały czerwoną cegłę od żaru, a dwa, by gromadziły ciepło i oddawały je potem po wygaszeniu ognia.

 

Konstrukcja

Konstrukcja jak na filmie. Dużo osób dziwi się, że nie ma tam komina. Tak, nie ma (bo żona nie chciała, by wystawał) i tak, z kominem było by na pewno lepiej. Bez komina, ze względu na duży otwór paleniska też jest w porządku o ile nie pali się mokrym i smolnym drewnem.

To co ważne, to to, by odizolować odpływ od wanny od paleniska (by spust wody go nie zalewał, by nie było mokre)

 

Użytkowanie

Naprawdę polecam Wam taką konstrukcje. Klimat, jak już pisałem, zimą jest niesamowity. Można się relaksować i przez godzinę patrząc jak zimą pada śnieg, a latem, jak gwiazdy migoczą nad głową :)

 

Czy wanna wytrzymuje, czy emalia nie pęka ?

Nic nie pęka. Mam to już trzeci rok i zero uszkodzeń wanny. Jedna uwaga - NIE WOLNO ROZPALAĆ OGNIA POD PUSTĄ WANNĄ, bo wtedy na pewno emalia odejdzie

 

Czym zamykam odpływ

Najpierw kombinowałem z drewnianym korkiem ale przeciekał. Wsadziłem wiec zwykły, gumowy i... tak jest do dziś. W ogóle się nie rozpuszcza od ciepła (myślę, że woda go chłodzi). Nawet, gdy raz nieopatrznie zagotowałem całą wannę, to też dał radę.

 

Ile trwa nagrzewanie wody

Nagrzewanie jest bardzo szybkie i wydajne - przecież to tak naprawdę kocioł nad ogniskiem :). Wanna jest spora a mimo to nagrzanie jej do ok 45 stopni trwa ok 20-30 min (zależy jakim płomieniem i drewnem).

 

Jak długo wanna trzyma ciepło

Długo. Woda jest przyjemnie gorąca spokojnie ponad godzinę. Nawet zimą, a jak się jeszcze żar zostawi, to i dłużej.

 

Czy ogień piecze w du**e :)

No głupie pytanie, jasne ze piecze :) Dlatego lepiej nie wchodzić do wanny, gdy pali się ognisko. Ogień służy do zagrzania wody. To szamot/kamienie mają potem utrzymać ciepło i delikatnie podgrzewać wodę, a raczej utrzymywać jej temperaturę.

 

Czy ściany nie pękają ? Przecież to jest odkryte, na powietrzu.

Po trzech latach użytkowania mam raptem kilka rys w tynku. Żadnych odprysków i pęknięc. Jest ok.

 

No i to chyba tyle. Polecam spróbować. Może macie jakieś pytania (poza tym, ze pewnie dla wielu z Was ten pomysł z wanną wyda się śmieszny;-) )?

 

Link do komentarza

To już lepiej saunę sobie za domem wybudować starym fińskim zwyczajem. Relaksowałem się kiedyś w takiej saunie pod Helsinkami. Bogusław Linda też w jednym filmie książkami pod wanną palił :). Ktoś kiedyś wspominał, że ciepła woda w basenie może być zawsze o ile ma się SOLARY na dachu. Twoje jacuzzi by się zagotowało w 10 minut :).

Pogratulować pomysłu, zacięcia i efektu. Oryginalny.

Link do komentarza
56 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

To już lepiej saunę sobie za domem wybudować starym fińskim zwyczajem. Relaksowałem się kiedyś w takiej saunie pod Helsinkami. Bogusław Linda też w jednym filmie książkami pod wanną palił :). Ktoś kiedyś wspominał, że ciepła woda w basenie może być zawsze o ile ma się SOLARY na dachu. Twoje jacuzzi by się zagotowało w 10 minut :).

Pogratulować pomysłu, zacięcia i efektu. Oryginalny.

 

nie no nie lepiej. Sauna to coś zupełnie innego niż taka wanna. No i pozatym koszta takiej wanny to nic, a sauny pewnie znacznie większe.

 

Linda się w czymś takim kąpał ? Masz tytuł filmu ? wow :)

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Trzeba było od razu napisać, że to pod dachem... 
    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...