Skocz do zawartości

Dodanie okna / wieniec


Recommended Posts

Cześć,

Mamy kolejny problem do rozwiązania na wczoraj. Jesteśmy w trakcie murowania ścian musimy dołożyć jedno okno w salonie. Oczywiście konsultowaliśmy to z projektantem/kierownikiem ( jedna osoba ). Z tym ze nic nam nie pomógł pod względem technicznym konstrukcyjnym. Powiedział tylko róbcie sobie co chcecie i gdzie chcecie później wszystko załatwi. Ok spoko ale co dalej. Podsyłam zdjęcie projektu i zaznaczone na spartańsko okno. 

Ile minimalnie okno powinno być odsunięte od naroznika? Wymiar 90x210, analogicznie na poddaszu również by się przydało. Wieniec ma wymiary 20x25 jest odrazu nadprożami na wysokości 210cm . Na wieńcu oparty jest strop drewniany.

 

6-FF681-E1-2-C5-E-4-EF0-9-D35-AE2-B8212-

Link do komentarza

te "odsunięcie" nazywa się filarek i podlega obliczeniom, im słabszy materiał na ścianę tym musi być dłuższy

od praktycznej strony - odsunąłbym tyle samo ile są odsunięte te drzwi balkonowe i dozbroił dołem wieniec ( 2 lub 3 fi 12 dołem dł ok 130-150cm) jeżeli na nim opierają się belki stropu

rozumiem, że belki stropu lecą tak jak jest zorientowany rysunek czyli "góra - dół"

jeżeli jest to na etapie planowania to można dać zamiast  betonu komórkowego wkładkę (słup) żelbetowy i zmniejszyć ten filarek

 

i nie gadać mi tu o projektancie - to oczywiste

Link do komentarza
13 godzin temu, Maratoro napisał:

Ile minimalnie okno powinno być odsunięte od naroznika? Wymiar 90x210, analogicznie na poddaszu również by się przydało. Wieniec ma wymiary 20x25 jest odrazu nadprożami na wysokości 210cm . Na wieńcu oparty jest strop drewniany.

Tyle, żeby było funkcjonalnie w środku i ladnie z wierzchu, na elewacji.

Wieniec rozumiem jest 20x25 - ale tam, gdzie okna - jest wyższy, bo sięga w doł do nadproża.

Okno 90 szer nie zaburza konstrukcyjnie raczej (chyba że coś tam jest b. ciężkiego punktowego wyżej) - najlepiej pokaż elewację i wrysuj okno.

Ale raczej to okno jest bezproblemowe.

Nic bym nie dozbrajał, bo samo nadproże zwiększy wytrzymałość wieńca, skoro jest jego częśćią.

9 godzin temu, aru napisał:

te "odsunięcie" nazywa się filarek

Wychodzi na to ze tam będzie z 80 cm od narożnika, więc to jest kawał sciany.

 

13 godzin temu, Maratoro napisał:

Wymiar 90x210, analogicznie na poddaszu również by się przydało.

Pokaż elewację - jeśli na gorze masz dach, to może być (zależy od ksztaltu) trudne z boku to okno umieścić - może być też niezbyt ładnie.

Ale to tylko dywagacje - bez widoku elewacji.

I jeśli wyżej jest dach - to nie ma żadnej konieczności, chyba, że "ma ci się przydać" :12_slight_smile:

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...