Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Witam wszystkich, jestem nową osobą na forum, dopiero mam zamiar rozpocząć budowę domu, więc myślę, że będę często pisać i pytać, oraz dzielić się doświadczeniami.
W związku z ogromem formalności przed budową poszukuję wsazówek, doświadczonych osób, jak rozpocząć? Co i gdzie załatwiać? Czytałam artykuły na ten temat ale niewiele rozumiem z tego co jest tam napisane, poza tym w komentarzach często napisane jest że trochę różni się to od rzeczywistości, tak więc bardzo proszę o pomoc. jeśli na tym forum był już podobny temat poproszę o link. Na dzień dzisiajszy czekam na wydanie wypisu i wyrysu z planu zagospodarowania przestrzennego, i jeśli wybrany przeze mnie projekt będzie spełniał warunki, to co dalej? Poszukam architekta... zakupię projekt...?? Wcześniej chyba muszę załatwić mapkę do celów projektowych w geodezji, czy długo się na nią czeka? Ile kosztuje?? Ile mniej więcej płacimy architektowi dokonującemu adaptacji projektu? Czy oddzielnie za zmiany w projekcie?? Zanim pójdę do architekta muszę mieć coś załatwione w energetyce?? Bardzo proszę o podpowiedz, w jakiej kolejności najlepiej to załatwiać, nie chcę być odsyłana z powodu braku dokumentów, będę wdzięczna za każdą podpowiedz.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam,
ja również dopiero zarejestrowałam się na forum i od razu rzucił mi się w oczy Twój post... Jetsem na tym zbliżonym etapie co Ty i też czuje się jak dziecko we mgle...Dowiadywałam się gdzie to tylko mozliwe i wychodzi mi na to że zanim kupię projekt muszę: 1. uzyskać warunki zabudowy (Urząd Miasta, koszt razem z szambo i garażem 107 zł )2. uzyskać warunki techniczne przyłączenia wody, kanalizacji oraz gazu (mapki informacyjne) 3. stan szkód górniczych (Śląsk icon_smile.gif ). Z tym wszystkim muszę lecieć do biura architektonicznego (tam gdzie kupuje projekt) i architekt na podstawie w/w danych powie mi czy projekt który wybrałam się nadaje bez zmian, czy musimy w nim coś zmieniać. Podobno architekt musi też sprawdzić jakość gruntów: czy bardzo podmokłe itp.
Kupuję mapkę do celów projektowych (nie wiem ile kosztuje) i na niej architekt nanosi projekt. W moim upatrzonym biurze archikektonicznym za te wszystkie działania mam zapłacić 1000 zł, a ile bedzie faktycznie to czas pokaże...
Z gotową mapką do celów projektowych muszę gnać do energetyki złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych.
A potem zostaje już tylko pozwolenia na budowę.... Tyle wiem... Pozdrawiam
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja to rozumiem tak:
1. Uzyskanie WARUNKÓW ZABUDOWY I ZAGOSPODAROWANIA TERENU w Wydziale Architektury i Nadzoru Budowlanego Gminy.
2. Wykonanie przez uprawnionego geodetę aktualnej mapy sytuacyjno-wysokościowej w skali 1 : 500 przeznaczonej do celów projektowych.
3. Zakup projektu powtarzalnego
4. Następnie należy zlecić wykonanie adaptacji tj. dostosowaniu projektu do istniejących w danym terenie warunków przez uprawnionego projektanta, który dokona ewentualnych zmian.
5. Uzyskanie WARUNKÓW TECHNICZNYCH dostawy mediów:
- energii elektrycznej - Zakład Energetyczny (w moim przypadku tylko energia, gdyż nie mam wodociągu ani gazociągu, i w związku z tym nie wiem czy mam robić projekt studni??kto go zrobi?)
- wody i odbioru ścieków - Zakład Wodociągów i Kanalizacji
- gazu - Zakład Gazowniczy

Czy to właśnie w takiej kolejności robimy?? Czy w energetyce płacimy za projekt przyłącza? Czy tylko za przydział mocy? Z jakimi dokumentami należy się tam zgłosić?
No i co do tej studni? Musi być projekt? Kto go wykona? Architekt dokonujący adaptacji?
Czy muszę jeszcze zrobić coś takiego:
Wykonanie opinii geologicznej?
Uzyskanie uzgodnień - ZAKŁAD UZGODNIENIA DOKUMENTACJI PROJEKTOWEJ (ZUDP)??
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja poszedłem do architekta, ktróremu płacę 1500 zł za zmiany w moim projekcie, który składa mi też wnioski do energetyki i bierze wypis i wyrsy z rejestru gruntu.

Poza tym wcześniej załatwiłem mapkę do celów projektowych co kosztowało 700 zł i jakieś dwa tygodnie czekania. Bez tej mapki ania rusz.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 4 tygodnie temu...
czy gmina musi, na moją prośbę, wydać wypis z warunków zabudowy. Otóż kupiłem działkę której nie ma w planie zagospodarowania przestrzennego więc otrzymała warunki zabudowy. Przy zakupie dostałem tylko ksero decyzji bez załączniak graficznego, więc chcę iść do gminy aby ta wydała mi wypis z tej decyzji ale cały, tzn. część pisemną i załącznik graficzny, czy mają oni prawo mi to wydać ???? Czy wiąże się to z jakimiś kosztami ?????

pozdrawiam
piotr
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

czy gmina musi, na moją prośbę, wydać wypis z warunków zabudowy. Otóż kupiłem działkę której nie ma w planie zagospodarowania przestrzennego więc otrzymała warunki zabudowy. Przy zakupie dostałem tylko ksero decyzji bez załączniak graficznego, więc chcę iść do gminy aby ta wydała mi wypis z tej decyzji ale cały, tzn. część pisemną i załącznik graficzny, czy mają oni prawo mi to wydać ???? Czy wiąże się to z jakimiś kosztami ?????

pozdrawiam
piotr


Warunki zabudowy wydawane są w formie decyzji osobie składającej wniosek o ich wydanie. Zatem osoba ubiegająca się o taki dokument otrzymuje oryginał decyzji z ewentualnymi załącznikami. W przypadku sprzedaży nieruchomości z warunkami zabudowy, jej ważność przechodzi na nowego właściciela, jeśli planuje on taką sama inwestycję. Jeśli brak jest oryginału tej decyzji, należy wystąpić do gminy o wydanie nowej powołując się na tą poprzednią.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 5 miesiące temu...
Ile jest potrzebnych map do celow projektowych i do czego? Od geodety dostalem 5 sztuk. Ostatnio dzwonili z energetyki i pytali sie czy mam mape do celow projektowych. bo by bylo szybciej. Czy musze im dac, bo wydaje mi sie, ze sami sie zajmuja cala dokumentacja?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...
ja wiem, że mój architekt potrzebuje 4 sztuki tej mapki- robię projekt indywidualny, ale chyba 4 komplety są potrzebne przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę. Tylko nie wiem czy wszystkie 4 muszą być oryginałami.

Kolejne 2 zażyczyli sobie w wodociągach przy wydawaniu warunków przyłączenia (koniecznie oryginały)

Jeszcze 1 poszła do energetyki, też na wrunki przyłączenia. Tam mogłam dać ksero.

Od geodety dostalismy 12 szt. oryginałów za 450zł.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Nie wywalaj sprężyn.  https://allegro.pl/oferta/sprezyny-do-materaca-typu-bonell-86x190-materac-7135817371
  • Gość Krystian.Tarnowski
   niekoniecznie ścianka dociskowa od strony wewnętrznej, w temacie nie pisze nic na temat ciśnień hydrostatycznych oraz rodzaju muru z jakim przychodzi nam się zmierzyć. Mając na uwadze wiele aspektów należy wziąć pod uwagę rodzaj muru i rodzaj wody. Niekiedy nie ma ław fundamentowych, więc problem zaczyna się robić dużo bardziej poważniejszy niż zakładano. Wykonałem nie jędną izolację wodochronną od wewnątrz i nie ma w tym żadnego problemu. System uszczelnienia jest zawsze mieszany ale kompatybilny ze sobą. Tak więc nawet ściany ceglane bardzo często spotykane w starych budynkach można odizolować. Mało kto praktykuje kompleksowe podejście do tematu, gdzie usuwane są stare zaprawy murarskie poprzez dłutowanie czy frezowanie, mało kto stosuje blokadę soli w murze przed uszczelnieniem aż w końcu mało kto potrafi dobrać materiały izolacyjne do podłoża. O domieszkach chemicznych do zapraw nie wspominam, bo dla wielu wykonawców to problem z dostępem do nich. Jeśli ktoś chce porozmawiać na temat izolowania wodochronnego od wewnątrz z chęcią udzielę kilku wskazówek i porad jak się do tego zabrać i jak wykonać bez problemów oraz przy pierwszym i jedynym podejściu do problemu wody w piwnicach.
  • Czy podłogę i ściany piwnicy, do której wnika woda da się skutecznie uszczelnić od środka? Czy można np. wykorzystać jakieś wodoszczelne zaprawy? W ostateczności, czy skuteczne byłoby wykonanie od środka kilkucentymetrowej warstwy jakiegoś uszczelnionego betonu? Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/przegrody/baza-wiedzy/hydroizolacje/21270-uszczelnienie-piwnicy
  • Gość Daro
   Super, dzięki za materiał. Ja teraz urządzam się na Praga Arte i mam właśnie problem z łazienką i każde rady w cenie. A ma być pięknie
  • Łazienka jest miejscem, które powinno być przede wszystkim funkcjonalne, ale także przyjemne i relaksujące dla naszych zmysłów. Połączenie tych potrzeb dla wielu z nas wciąż stanowi duże wyzwanie, dlatego jeśli planujemy urządzenie lub remont łazienki, warto przy wyborze ceramiki pamiętać o czterech prostych zasadach. Na co zwrócić uwagę, zapytaliśmy specjalistów z firmy Geberit. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wystroj-wnetrz/lazienka/porady/94755-jak-wybrac-odpowiednia-ceramike-do-lazienki-poznaj-cztery-najwazniejsze-zasady
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...